Celebrity

17. dubna 2021 06:05

Petra Kloidová

Princ Philip měl osobitý smysl pro humor. Svými vtipy rozesmál, ale i urazil

Británie se loučí s princem Philipem. Vzpomínky na výjimečně vtipného a noblesního muže ale žijí dál. Královna Alžběta II. tvrdila, že je jediným člověkem na světě, který ji vždy rozesmál. A když se Philipa ptali na úspěch jejich manželství, řekl: „Královna je obdařena neobvykle velkou dávkou tolerance.“ Na státníka měl opravdu velmi netradiční humor a vtipy nešetřil ani při svých politických cestách. Připomeňte si jeho legendární.

Zábavná povaha prince Phillipa byla světu sympatická a kdyby mohl, nejspíš by i britský suchý humor použil i na vlastním pohřbu.

Vtipný manžel královny

Princ Phillip byl po celých 64 let hlavně manželem panovnice, nastoupil po boku Alžběty II. v roce 1952. Říká se, že Phillip během nástupu na tuto královskou pozici očekával, že bude sdílet i vladařské povinnosti. Byl prý poněkud zklamán, když zjistil, že má „jen“ roli ceremoniálního manžela. Jako bývalý člen britského námořnictva se ale úkolu zhostil skvěle. Královské statistiky mluví o tom, že podnikl více veřejných vystoupení a státních návštěv než samotná královna. Více si o společném životě královny Alžběty II. a prince Phillipa přečtěte tady.

Nezapomenutelné královské návštěvy. Hlavní problém Brazílie vyřešil šmahem

Některé královské návštěvy se tak díky svéráznému smyslu pro humor prince Philipa staly nezapomenutelnými. Média dlouho psala o jeho cestě do Nigérie za tamějším prezidentem. Když prince Phillipa přijal v tradičním slavnostním hábitu, princ jeho úbor okomentoval, že vypadá, jako by se chystal jít spát. Brazílii v proslovu zase shrnul tak, že tím hlavním problémem Brazílie je, že tam žijí Brazilci.

Diplomacie a dnes už společenská norma jako je politická korektnost mu v jeho věku už doopravdy nevyhovovala, a mimojiné proto se v roce 2017 odebral v 96 letech do důchodu. Jeho nesmrtelné hlášky ale budou žít stále. Během návštěvy Číny tak třeba upozornil anglické studenty, že jestli tam zůstanou ještě o něco déle, budou mít šikmé oči. Ani s Aboridžinci, původními obyvateli Austrálie, se mu komunikace moc nedařila. „Tak co, pořád po sobě házíte oštěpy,“ zeptal se s potutelným úsměvem.

Přečtěte si další vtipné hlášky prince Philipa:

Když německého kancléře Helmuta Kohla oslovil „pane říšský kancléři“ média měla týdny o čem psát. Zpěváka Eltona Johna zarazil, když mu řekl, že by bylo lepší, kdyby měl po čas koncertu vypnutý mikrofon.

Často si ale dokázal udělat legraci sám ze sebe, třeba ve chvíli, kdy po několika týdnech na pracovních návštěvách například prohlásil: „Jak se tak často stává, zjišťuju, že by bylo lepší, kdybych držel hubu.“ A nezapomenutelná je i jeho poznámka poté, co jeho ženu korunovali královnou: „Kde jsi sebrala ten klobouk?“ Na otázku moderátora, proč se rozhodl vstoupit do námořnictva místo pěchoty, odpověděl: „Nechtělo se mi moc chodit.“

Uměleckou tvorbu v Etiopii tehdy okomentoval princ Philip slovy: „Něco takového kdysi nosila moje dcera z hodin výtvarky.“

Na téma ekonomické recese v 80. letech, kdy mnoho lidí ztratilo práci, zase řekl: „Všichni říkali, že potřebují více volného času. A teď si stěžují, že jsou nezaměstnaní.“

Když mu žena z Keni předala dárek, slušně poděkoval a následně se ještě ujistil: „Jste žena, že ano?“


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.