Alžběta a princ Philip se milovali přes sedmdesát let. Poslední dny byli spolu

Královna Alžběta II. a celá Británie truchlí. Ve věku nedožitých sta let zemřel princ Philip. Ten byl královně celý život oporou. Jejich láska trvala více než sedmdesát let. Smutnou zprávu potvrdil Buckinghamský palác. Poslední dny strávil princ Philip na hradě Windsor spolu se svou ženou.

„V hlubokém zármutku Její Veličenstvo královna oznamuje smrt svého milovaného manžela, Jeho královské Výsosti prince Philipa, vévody z Edinburghu. Jeho královská Výsost odešla pokojně dnes ráno na hradě Windsor,“ uvedla královská rodina na Twitteru.

Vévoda z Edinburghu se narodil 10. června 1921 na řeckém Korfu do šlechtické rodiny jako princ řecký a dánský. Poté, co byl z řeckého trůnu svržen jeho strýc král Konstantin I., uprchla rodina do Paříže. Jako jediný syn a nejmladší z pěti dětí byl Philip poslán do Anglie, kde se o něj starala babička a strýc z matčiny strany. Ve Skotsku studoval internátní školu Gordonstoun, která byla velmi tvrdá.

Svatba dva roky po válce navzdory rodičům

Philip a Alžběta se poprvé setkali na svatbě Philipova bratrance, když bylo budoucí královně osm let a princi třináct. Poté se viděli o pět let později a následně si dopisovali po dobu celé světové války. Alžběta si nakonec sňatek prosadila i přes přesvědčování rodičů, že její vzdálený bratranec pro ni není vhodným manželem.

S Alžbětou II. se Philip se zasnoubil dva roky po válce. Svatba se konala v listopadu 1947 ve Westminsterském opatství. Princ Philip se kvůli své ženě vzdal řecké i dánské koruny a konvertoval k anglikánské církvi. Stal se z něj také britský občan a přijal dívčí příjmení své matky – Mountbatten (anglický přepis). Jeho čtyři sestry provdané za Němce ani žádní němečtí příbuzní se svatby nezúčastnili.

Princ Philip před svatbou sloužil u britského námořnictva a účastnil se druhé světové války. Byl jedním z velitelů vylodění na Sicílii.

Philip měl smysl pro humor. Holdoval pólu a pilotování

Po sňatku pár cestoval po celém světě a Alžběta na cestách často oficiálně zastupovala svého nemocného otce. Pět let od svatby nastal v životech mladých manželů zlom. V roce 1952 zemřel král Jiří VI. a z Alběty II. se stala panovnice Spojeného království. Na radu tehdejšího ministerského předsedy Winstona Churchilla zachovala jméno dynastie Windsorů.

Princ Philip doprovázel královnu během oficiálních povinností a sám se pak věnoval aktivitám v oblasti životního prostředí, vzdělávání a sportu. Holdoval pólu, pilotování, olejomalbě nebo sběratelství umění.

Když se Philipa jednou ptali na úspěchu jejich manželství, řekl: „Královna je obdařena neobvykle velkou dávkou tolerance.“ Alžběta zase o princi Filipovi vždy tvrdila, že je jediným člověkem, který ji vždycky uměl rozesmát."

Čtyři děti, osm vnoučat a osm pravnoučat

S královnou Alžbětou II. měl princ Philip čtyři děti. Prince Charlese, princeznu Annu, prince Andrewa a Edwarda. Dále mají osm vnoučat a deset pravnoučat – a další je na cestě. Princ Harry prozradil, že s Meghan čekají holčičku.

Zdraví prince Philipa se v posledních letech zhoršovalo. V polovině února ho převezli do nemocnice kvůli infekci a dlouhodobé srdeční chorobě. Královská rodina informovala, že nešlo o covid, proti kterému byli Philip i Alžběta II. očkovaní. V půlce března byl převezen na hrad Windsor, kde 9. dubna ráno zemřel po boku své milující ženy.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 2. 2024

Zklamání z významné veřejné osobnosti, kterou jste vždy obdivovali, by dnes mohlo způsobit etickou krizi, Berani. Možná se přistihnete, že pochybujete o svých názorech a hodnotách, které jste po většinu života přijímali bez pochybností. Mějte na paměti, že je to vlastně zdravý proces. Do zítřka se pravděpodobně smíříte sami se sebou a mezitím byste měli trochu dospět. Vydržte!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.