zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Poporodní deprese: Proč jí trpí tolik novopečených maminek?

Většina lidí považuje poporodní depresi za pouhý smutek nebo únavu
Autor: iStock Většina lidí považuje poporodní depresi za pouhý smutek nebo únavu
anna kopečková , Vydáno: 13.06.2017
Z miminka by se měla žena radovat, jenže poporodní deprese, s níž se potýká až dvacet procent žen, může tuto radost úplně zkazit. A proto je třeba proti ní zakročit. Máme pro vás plán, jak se jí vyhnout.

reklama

Je jedno, jak moc jste se na příchod potomka těšila. Skutečnost může být natolik rozdílná, když miminko celé noci pláče. Přes den sice krásně spí, ale zase při kojení cumlá bradavky, až jsou celé rozedřené. Doma se vrství nepořádek a navíc ta izolace – všechny kamarádky chodí namalované a sexy oblečené na víno, ale vy jste se nestihla za celý den ani učesat.

Objeví se plačtivost, přecitlivělost, úzkost, smutek, podráždění… Psychologové nazývají tento stav poporodním blues, které je naprosto normální. Z těla vyplavené hormony nadělají v psychice paseku a ta se projevuje negativními emocemi. Obvykle tento stav za pár dní odezní. Pokud však trvá déle než dva týdny, už nejde o poporodní blues, ale poporodní depresi, kterou trpí až dvacet procent novopečených matek.

Takové ženy trpí výkyvy nálad, střídá se u nich dobrá nálada s velkými propady, objevuje se plačtivost, podrážděnost, skleslost. Často trpí nespavostí a nemají chuť k jídlu. Při závažnějších stavech se objevují sluchové halucinace, blouznění nebo dokonce sebevražedné tendence.

Proč tolik novopečených matek dostane poporodní depresi?

Navzdory tomu, co dnes vidíme kolem sebe, solitérní rodina, tedy otec, matka a děti, není normální. Před 100 lety nebyly děti vychovávány pouze matkami a otci, měly vždy několik „chův“ v podobě sester, sestřenic, tetiček, babiček a přátel. Rodina prostě byla obklopena podpůrnou skupinou blízkých lidí, na které se mohla spolehnout.

Dnes však většina lidí vykonává časově náročnou práci, což se týká i lidí na vsi. Mnozí se finančně sotva drží nad vodou ještě dřív, než vůbec mají dítě. 21. století klade neuvěřitelný tlak na rodiče, protože je nechává ve velké nejistotě a navíc na všechno samotné. Není se co divit, že poporodní depresí trpí mnohem víc matek, než tomu bylo dřív.

Kromě těchto kulturních faktorů existují další tři velké spouštěče, které mohou vyvolat poporodní depresi: vyčerpání, přetrvávající dětský pláč a pocit nepřipravenosti na novou roli. Studie ukazují, že pocit "velkého vyčerpání“ je spojen až se sedmadvacetinásobným nárůstem deprese. Plačící dítě pak může zvýšit toto riziko čtyřikrát. Zatímco spouštěče těchto nepříjemných stavů jsou velmi dobře známy, lékařská komunita se jimi v současnosti zabývá jen málo.

Jak se pozná, že se jedná o poporodní depresi, nebo jen "normální" úzkost?

Poporodní deprese se může objevit zhruba 3 až 4 měsíce po porodu, ale klidně také později, zhruba do osmi měsíců věku dítěte, někdy dokonce mohou přijít pozdní deprese do dvou let od porodu. Většina lidí poporodní depresi považuje za pouhý smutek nebo únavu, ale jak už jsme psali výše, jedná se o velký problém, protože maminka se skutečně trápí, může začít zanedbávat své dítě, nebo se dokonce naruší vazba mezi oběma.

Méně známá je skutečnost, že až 25 procent mužů, jejichž partnerka trpí poporodní depresí, ji dostane také. Pokud depresí onemocní oba rodiče, jde o vážný problém, který může vést až k zanedbávání dítěte. Matky pak mohou mít potíže s kojením, u obou partnerů dochází k neshodám a hádkám, které mohou vést až k rozvodu. Navíc poporodní deprese je nebezpečná ještě z jednoho důvodu – způsobí změny v matčině mozku, který se pak může stát náchylnější k depresím i v dalších fázích života.

Co dělat, aby se zabránilo vzniku deprese?

„Doporučuji provést po porodu kompletní lékařskou prohlídku, protože například snížená funkce štítné žlázy může snadno vést až k depresi. Žádný konkrétní způsob, jak předcházet poporodní depresi, ale zatím vymyšlen nebyl. Takže když k nám dorazí postižená žena, může začít absolvovat psychoterapii a brát léky. To většinou pomůže,“vysvětluje americký pediatr a expert na vývoj dítěte Harvey Karp.

Je třeba nemoci předcházet - tedy hlavně rozšiřovat povědomí o třech hlavních spouštěcích faktorech.

Je dobré vytvořit si plán už před příchodem dítěte:

- Představte si, jak bude u vás situace po porodu vypadat a vytvořte si moderní společenství, abyste se mohli víc vyspat.

- Požádejte někoho z rodiny, aby přijel na delší návštěvu. Samozřejmě jen ty členy, kteří skutečně pomohou. Ať všichni nejezdí v prvním týdnu, ale naplánujte jejich pobyt minimálně po dobu šestinedělí.

- Babička ani teta nemůžou? Objednejte si profesionálky. Noční sestru, pečovatelku, nebo třeba jen uklízečku či někoho, kdo vám vyvenčí psa.

- Využijte moderní technologie. Dítě lépe spí s uklidňujícími zvuky, které zná z lůna (některá miminka například uklidňuje, když jim rodiče pustí zvuk pračky nahraný na telefonu). Také drobný pohyb a pohodlná poloha pomůže. Co nejvíc uspokojujících podnětů posiluje spánek novorozence, což znamená víc spánku pro rodiče.

- Klid v duši rodičů je důležitý. Udělejte vše, aby vaše dítě bylo v bezpečí a vám to vyhovovalo.

- Pozvěte přátele, ať se zastaví na kus řeči. Proberte práci, koníčky, novinky, známé. Bavte se o jiných věcech, než je vaše dítě. Pomůže to sociální izolaci. Ale požádejte je, aby si důkladně umyli ruce.

Klidnější tatínkové

Pokud dítě nepřestává plakat, nechte tatínka, ať se postará. Otcové mají totiž potřebnou sílu, aby vydrželi pláč dítěte. Jsou klidnější, déle vydrží. Skvělý způsob, jak se mohou partneři podělit o péči.

Propadá se do deprese vaše kamarádka? Pomozte jí

Pokud vidíte příznaky poporodní deprese u čerstvé maminky, nabídněte jí pomoc. Vezměte dítě v kočárku na procházku a nechte ji, aby se vyspala. Nechte ji, ať se svěří, jak se cítí. Pokud se problémy prohlubují, navrhněte návštěvu lékaře.

-lk-

Mohlo by vás taky zajímat:

5 osvědčených tipů, jak se zotavit po porodu přírodní cestou

Porod je pro ženu jedním z nejbolestivějších zážitků, který výrazně ovlivňuje její fyzický stav, ale i psychické rozpoložení. Po porodu by proto měly matky věnovat svému tělu i mysli zvýšenou péči zahrnující dostatečný přísun vitamínů a živin. Přestože v současnosti existuje nepřeberné množství doplňků stravy, nejkvalitnější jsou ty z přírodních zdrojů.

Ovoce, mořské řasy a chia semínka jako základ

5 osvědčených tipů, jak se zotavit po porodu přírodní cestou chia

Jednou z klíčových zásad poporodní péče je dostatek kvalitní a výživné stravy. Po porodu totiž nastává období, kdy se tělo potřebuje hojit, ale zároveň musí produkovat živiny i pro dítě. Proto je důležité konzumovat takové potraviny, které jsou bohaté na vitamíny, živiny a minerály. „Nejlepším zdrojem vitamínů je čerstvé ovoce, které obsahuje všechny esenciální vitamíny, potřebné pro zotavení po porodu. Dále je důležité si hlídat dostatečný příjem bílkovin. Ty jsou základem pro správný růst dítěte i regeneraci poškozených tkání matky. Výborným zdrojem přírodních proteinů jsou mandle, slunečnicová semínka a především mořské řasy. Matka by měla konzumovat i dostatečné množství vápníku, který ovlivňuje tvorbu mateřského mléka, ale i železa a jódu. Ideálním zdrojem těchto minerálů jsou semínka chia,“ radí Jan Petr ze společnosti Vitalvibe.

Sex po porodu: 8 myšlenek, které proletí hlavou každé novopečené matce

Mnohé těhotné ženy, kterými cloumají hormony, si neumí představit, jak dodrží povinnou sexuální abstinenční pauzu v šestinedělí. Jenomže pak to přijde – porod, kojení, nevyspání, poporodní blues… Je toho hodně, co čerstvá maminka prožije. Nelze se tedy divit, že sex se ze života najednou ztratí. Čím déle sexuální pauza trvá, tím obtížnější může pro některé ženy být zase s milováním začít. Není vhodné se do ničeho nutit, ale také není nutné zbytečně otálet.

Až k tomu dojde, je přirozené, že vaše pocity budou velmi smíšené. Objeví se nervozita, vzrušení, úzkost, touha… Zde jsou myšlenky, které proletí hlavou každé matky, když má poprvé sex po porodu.

Budu to ještě umět?

sex po porodu budu to ještě umět

Pochyby nejsou na místě. I když jste spolu nespali opravdu dlouho, je to věc, která se nezapomíná. A to i v případě, že jste tak unavená, že byste usnula i za chůze. Stačí se dostatečně uvolnit, poddat se partnerovým dotykům a správný postup vám naskočí sám od sebe.

 

Představte si, že se vám narodí miminko, a nemůžete si ho ani pochovat

Peklo po porodu aneb Když si mámy pomáhají

Partner u porodu: Nejintimnější okamžik nebo recept na průšvih?

Partner u porodu: Nejintimnější okamžik nebo recept na průšvih?


reklama

Související témata: těhotenství , porod , dítě , poporodní deprese

reklama

Přečtěte si také

reklama