Peklo po porodu aneb Když si mámy pomáhají

Narození miminka by mělo být pro každou ženu začátkem toho nejšťastnějšího období v životě. Maminky předčasně narozených dětí si ale často procházejí peklem. Právě pro ně je tu projekt Mámy pro mámy, jehož hlavní myšlenkou je sdělení: nejste v tom samy.

Každým rokem se v Česku narodí zhruba 9000 tisíc dětí předčasně, přičemž za nedonošené se považují děti narozené od 24. do 37. týdne těhotenství a děti s nízkou porodní hmotností od 500 gramů do 2,5 kilo. Takových dětí postupně přibývá. Příčinou je umělé oplodnění, při kterém je větší šance vícerčat, a také vyšší věk matek, u nichž je riziko předčasného porodu větší.

Lékaři se snaží zachránit a následně i udržet při životě všechny děti, které přišly na svět po 24. týdnu. „Péče o předčasně narozené děti je v současné době na vysoké úrovni a postupně přežívá více a více nezralých dětí bez navyšování jejich postižení. Většina dětí, které se narodily i extrémně nezralé, žije kvalitním životem,“ prohlásila koordinátorka projektu Mámy pro mámy Michaela Lískovcová.

Šťastný začátek? Ani náhodou!

I když už lékaři s nedonošenými dětmi dokážou téměř zázraky, matky těchto dětí procházejí peklem. Jejich milované miminko musí trávit několik prvních týdnů i měsíců svého života v inkubátoru, který mu zajišťuje termoregulaci, protože je velmi náchylné k prochladnutí. Miminka často potřebují podporu dýchání, protože plíce nefungují tak, jak mají, některá pak ještě ani neumějí strávit mateřské mléko a musí být vyživována nitrožilně. Ale ani to nejsou všechny problémy, kterými mohou předčasňátka trpět. Jejich mámy to všechno vidí a často si to vyčítají. „Zažívají bezmoc, strach o život svých dětí, pocity selhání, sebeobviňují se. Jsou to vesměs negativní pocity,“ líčí Lískovcová důvody, proč vznikl projekt Mámy pro mámy. Aby ženy, které si podobnou situací prošly, pomohly těm, které si tím procházejí právě teď.

Když se mamince Lucii narodila dcera Andrea ve 32. týdnu, úplně se jí změnil život. Bohužel ne tak, jak si představovala. „Druhý den mne ani nepustili za miminkem na JIPku. Radost a štěstí vystřídal smutek a strach... Přítel byl nemocný a nemohl za mnou a já si připadala strašně sama. Místo tvorečka v košíčku jsem měla jizvu na břiše a bolest v srdci. Pak mi sestřička přinesla malinké nádherné srdíčko na špejličce. Bylo z projektu Mámy pro mámy a já si konečně připadala, že mi někdo rozumí. Že nejsem sama, kdo má strach. Byli jste mí hrdinové,“ popisuje Lucie, jejíž dcera nakonec všechny nástrahy překonala a mohla odejít z nemocnice domů.

Pomoci může každý

Projekt Mámy pro mámy, za kterým stojí občanské sdružení Nedoklubko, pomáhá už pět let. „Počet dobrovolníků se každým rokem mění, někdo pomáhá dlouhodobě, někdo jednorázově. Za celou dobu projektu bychom však mohli hovořit o desetitisících dobrých duší, které nám věnují svůj čas, um a podporu. K daleko většímu číslu bychom se dopracovali, kdybychom měli spočítat všechny obdarované maminky. Osobně si myslím, že nejlepší "statistikou" je vykouzlit úsměv na tváři utrápených rodičů, utřít slzy bezmoci a předat skrz naši pomoc poselství, že v tom není nikdo sám,“ popisuje Lískovcová.

Projekt má tři roviny. Iniciativou sdružení vznikla brožurka s příběhy miminek, která si svůj těžký příchod na svět vybojovala a mohou tak dodávat naději a motivaci rodičům předčasně narozených miminek. Matky-dobrovolnice, které prožily předčasný porod, jsou připraveny vyslechnout, dodat naději a podporu čerstvým rodičům nedonošenců v nejtěžších prvních týdnech po narození miminka. Tyto laické poradkyně nepodávají informace týkající se lékařské problematiky, snaží se pomoci sdílením problému, případně odkazem na odborníka. A nakonec každý, ať už matka, babička, tak i dítě či tatínek může vyrobit malý dárek a doplnit ho povzbuzujícím vzkazem, který potěší a podpoří ženy po předčasném porodu. Dárky nosí dobrovolní koordinátoři do nemocnic a porodnic starajících se o nedonošené děti.

„Stačí vyrobit jakoukoliv drobnost – papírové přáníčko, háčkované srdíčko, korálky či přívěsek... Je pěkné, když dáreček má srdíčkovou tématiku. Ale ani na tom až tak nezáleží, důležité je to poselství, které do něho vloží,“ radí koordinátorka projektu, podle níž je další formou pomoci i pomoc samotným oddělením jednotlivých nemocnic a intermediárních center. Šikovní lidé mohou ušít polohovátka, zavinovačky, dečky a shánět další potřebné věci.

Více informací o projektu i rady maminkám nedonošených dětí najdete na stránkách mamypromamy.blogspot.cz.

Lucie Kořistová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.