Proč se vaše miminko v noci budí? Důvodů je hodně

Jak se změní váš život s příchodem miminka? Vzhůru nohama, to je jasné. Nicméně jedna z největších změn se dotkne vašeho spánku. Proč se vaše děťátko v noci neustále budí a nedopřeje vám trochu odpočinku?

Jeden z mých prvních poznatků po narození dcery bylo: spánek je přežitek. I když jsem do té doby spala devět hodin denně a bylo mi to málo, najednou mi stačí sotva pět, a to ještě rozkouskovaných do jedno- až dvouhodinových úseků. Víc mi holčička nedopřeje.

Ale stejně jsem na tom ještě dobře. Znám plno maminek, které se nevyspí v podstatě vůbec, protože jejich děti chtějí jíst každé dvě hodiny, a když náhodou nemají hlad, stýská se jim po náruči rodičů nebo je bolí bříško. Jaké jsou tedy nejčastější důvody, proč se miminka v noci budí?

Hlad

Malé děti, a miminka vůbec, mají maličký žaludek. Snědí, respektive vypijí toho jen málo, navíc mateřské mléko rychle stráví. Děti na umělém mléku vydrží o něco déle, protože je jejich jídlo sytější, ale ani to bohužel nezaručuje, že se v noci nebudou budit.

Nepohodlí

Odborníci doporučují pro spánek miminek polohu na zádech, je nejbezpečnější. Jen málo dětí ale vydrží celou noc v jedné poloze, většinou se dřív nebo později začnou vrtět a mohou se dostat do polohy, která jim není pohodlná. A protože ještě neumějí úplně ovládat svoje tělo, nezvládnou se z ní samy dostat, a s pláčem si volají o pomoc.

Podobné články

Horko nebo zima

Miminka jsou extrémně citlivá na teplotu. Vzbudí se, jakmile jim je zima nebo horko. Jak to poznáte? U tepla je to jasné, dítě se bude potit. U zimy je to složitější, protože studené ruce jsou u kojenců normální. Osahejte tak spíše nos nebo zátylek.

Kolika

Kolikový pláč zná skoro každý rodič. Miminko několik hodin křičí a v podstatě nejde utišit. Pláč propuká každý den ve stejnou dobu, objeví se náhle a stejně náhle končí. Koliky, které souvisejí s nezralou trávicí soustavou miminek, trvají většinou do tří měsíců (od toho název tříměsíční koliky). Ani pak ale nemusí být s bříškem klid – děti se dál mohou budit, protože je tlačí větry nebo se potřebují vykakat.

Zuby

I když se první zoubky ukážou třeba až v půl roce nebo i později, už několikaměsíční miminka mohou cítit, že jim začaly v dásních růst.

Růst

Během pár prvních měsíců vyrostou miminka o deset a více centimetrů, a to určitě není nic příjemného. Kosti, svaly i šlachy děti bolí a mohou se kvůli tomu i budit. Rostou totiž především v noci během spánku.

Spánkový cyklus

Spánek malých miminek je jiný než spánek jejich rodičů. Novorozenci ještě nerozlišují mezi dnem a nocí a budí se pravidelně na jídlo. U starších kojenců je pak jiný „problém“. Děti spí totiž v porovnání s dospělými mnohem méně času hlubokým spánkem a spánkové cykly jsou obecně výrazně kratší. Proto se také častěji budí a pokud neumějí samy usnout, volají na pomoc rodiče.

Podobné články

Kolik hodin děti za den prospí?

novorozenec: 16–19 hodin

3 týdny: 15–18 hodin

6 týdnů: 15–16 hodin

4 měsíce: 9–12 hodin a dvě kratší zdřímnutí (po 2–3 hodinách)

6 měsíců: 10–12 hodin a dvě kratší zdřímnutí (po 2–3 hodinách)

1 rok: 10–11 hodin a 2 kratší zdřímnutí (po 1–2 hodinách)

2 roky: 11–12 hodin a jedno zdřímnutí (1–2 hodiny)

3 roky: 10–11 hodin a jedno zdřímnutí (2 hodiny)

ana

Sdílejte článek
Štítky spánek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.