Proč se vaše miminko v noci budí? Důvodů je hodně

Jak se změní váš život s příchodem miminka? Vzhůru nohama, to je jasné. Nicméně jedna z největších změn se dotkne vašeho spánku. Proč se vaše děťátko v noci neustále budí a nedopřeje vám trochu odpočinku?

Jeden z mých prvních poznatků po narození dcery bylo: spánek je přežitek. I když jsem do té doby spala devět hodin denně a bylo mi to málo, najednou mi stačí sotva pět, a to ještě rozkouskovaných do jedno- až dvouhodinových úseků. Víc mi holčička nedopřeje.

Ale stejně jsem na tom ještě dobře. Znám plno maminek, které se nevyspí v podstatě vůbec, protože jejich děti chtějí jíst každé dvě hodiny, a když náhodou nemají hlad, stýská se jim po náruči rodičů nebo je bolí bříško. Jaké jsou tedy nejčastější důvody, proč se miminka v noci budí?

Hlad

Malé děti, a miminka vůbec, mají maličký žaludek. Snědí, respektive vypijí toho jen málo, navíc mateřské mléko rychle stráví. Děti na umělém mléku vydrží o něco déle, protože je jejich jídlo sytější, ale ani to bohužel nezaručuje, že se v noci nebudou budit.

Nepohodlí

Odborníci doporučují pro spánek miminek polohu na zádech, je nejbezpečnější. Jen málo dětí ale vydrží celou noc v jedné poloze, většinou se dřív nebo později začnou vrtět a mohou se dostat do polohy, která jim není pohodlná. A protože ještě neumějí úplně ovládat svoje tělo, nezvládnou se z ní samy dostat, a s pláčem si volají o pomoc.

Horko nebo zima

Miminka jsou extrémně citlivá na teplotu. Vzbudí se, jakmile jim je zima nebo horko. Jak to poznáte? U tepla je to jasné, dítě se bude potit. U zimy je to složitější, protože studené ruce jsou u kojenců normální. Osahejte tak spíše nos nebo zátylek.

Kolika

Kolikový pláč zná skoro každý rodič. Miminko několik hodin křičí a v podstatě nejde utišit. Pláč propuká každý den ve stejnou dobu, objeví se náhle a stejně náhle končí. Koliky, které souvisejí s nezralou trávicí soustavou miminek, trvají většinou do tří měsíců (od toho název tříměsíční koliky). Ani pak ale nemusí být s bříškem klid – děti se dál mohou budit, protože je tlačí větry nebo se potřebují vykakat.

Zuby

I když se první zoubky ukážou třeba až v půl roce nebo i později, už několikaměsíční miminka mohou cítit, že jim začaly v dásních růst.

Růst

Během pár prvních měsíců vyrostou miminka o deset a více centimetrů, a to určitě není nic příjemného. Kosti, svaly i šlachy děti bolí a mohou se kvůli tomu i budit. Rostou totiž především v noci během spánku.

Spánkový cyklus

Spánek malých miminek je jiný než spánek jejich rodičů. Novorozenci ještě nerozlišují mezi dnem a nocí a budí se pravidelně na jídlo. U starších kojenců je pak jiný „problém“. Děti spí totiž v porovnání s dospělými mnohem méně času hlubokým spánkem a spánkové cykly jsou obecně výrazně kratší. Proto se také častěji budí a pokud neumějí samy usnout, volají na pomoc rodiče.

Kolik hodin děti za den prospí?

novorozenec: 16–19 hodin

3 týdny: 15–18 hodin

6 týdnů: 15–16 hodin

4 měsíce: 9–12 hodin a dvě kratší zdřímnutí (po 2–3 hodinách)

6 měsíců: 10–12 hodin a dvě kratší zdřímnutí (po 2–3 hodinách)

1 rok: 10–11 hodin a 2 kratší zdřímnutí (po 1–2 hodinách)

2 roky: 11–12 hodin a jedno zdřímnutí (1–2 hodiny)

3 roky: 10–11 hodin a jedno zdřímnutí (2 hodiny)

ana

Sdílejte článek
Štítky spánek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2023

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.