Mumie: kultovní snímek, který se nedá odmítnout. V pátek večer na Primě

Jeden filmový kritik ocenil Mumii třemi hvězdičkami ze čtyř a napsal: „Jen těžko na tom filmu dokážu najít něco dobrého, snad jen kromě toho, že mě téměř každou minutu svého děje bavil a způsoboval mi neodůvodněné potěšení.“ Co víc k tomu dodat? Pobavte se taky – v pátek ve 20.15 na Primě.

Evelyn (Rachel Weisz) je trochu nešikovná, ovšem inteligentní knihovnice a nadšená egyptoložka, která momentálně vypomáhá v muzeu v Káhiře. Její bratr, maličko floutek, snažící se na všem vydělat, jí jednoho dne ukáže záhadnou krabičku a mapu, o níž brzo zjistí, že vede do starodávného a legendami opředeného města Hamunaptra. Evelyn si umíní, že Hamunaptru najde, a na pomoc si k tomu vezme Ricka O´Connela (Brendan Fraser), dobrodruha každým coulem, který již v ruinách Hamunaptry jednou byl.

Jenže když dorazí k cíli, zjistí, že tam nejsou sami. Těsně je předběhla skupinka amerických archeologů, kteří v rozvalinách města objevili posvátnou Knihu mrtvých. Evelyn ji pomocí záhadné krabičky otevře a trochu neuváženě – na to, že má být sečtělou egyptoložkou – z ní nahlas přečte pár veršů.

Přirozeně, probudí tím strašnou mumii Imhotepa, který s každou svou obětí sílí a vrací se zpátky do života. Poslední oběť má dokončit jeho proměnu a navíc vzkřísit jeho dávnou lásku, kvůli které byl kdysi zaživa zavřen do sarkofágu požírán tisíci skaraby. Tou obětí není samozřejmě nikdo jiný než Evelyn. Jediný, kdo ji snad ještě může zachránit a s ní i celé lidstvo, je neohrožený Rick.

Věděli jste, že…

  • Roli Ricka O´Connela nabídl producent filmu nejdřív Tomu Cruisovi, Bradu Pittovi, Mattu Damonovi, Benu Afflekovi a Leonardu DiCapriovi. Nikdo z nich ale neprojevil zájem nebo byli někteří momentálně zaměstnáni jinými projekty. Brendan Fraser se nakonec prokázal jako vynikající volba. Jeho komediální talent a bezvadné ztvárnění role byly jednou z hlavních příčin nebývalého tržního úspěchu filmu. (Vydělal celých 416 milionů dolarů!)
  • Natáčení začalo v malém městě v Maroku, pak se přesunulo na saharskou poušť a nakonec do Velké Británie. Celkem trvalo 17 týdnů. V Egyptě se kvůli nestabilní politické situaci vůbec netočilo.
  • Herci i štáb museli každé dvě hodiny pít speciální drink proti dehydrataci, který jim vyráběl jejich lékařský tým.
  • Písečné bouře byly na denním pořádku. Zrovna tak hadi, pavouci a škorpioni. Mnoho členů filmového štábu muselo být letecky dopraveno do nemocnice, protože byli pokousáni.
  • Brendan Fraser v průběhu natáčení málem zemřel – konkrétně ve scéně, kdy je Rick ve vězení věšen. Rachel Weisz vzpomíná: „Přestal dýchat a musel být resuscitován.“ Ukázalo se, že smyčka kolem jeho krku byla špatně uvázaná a nedopatřením se stáhla.
  • Natáčení se odehrávalo za oficiální podpory marocké armády a herci byli pojištěni proti únosu (fakt, který jim byl ovšem prozrazen až po skončení filmování).
  • Bílá noční košile, kterou má na sobě Evelyn v momentě, kdy jejich loď napadnou piráti, se po namočení stala dokonale průhlednou. Později ve studiu musela být vyretušována a digitálně nabarvena na bílo.
  • Podle režiséra Stephena Sommerse mu ráno po premiéře filmu zavolali lidé z Universalu a řekli: „Potřebujeme další.“

Po takovém hodnocení je nám jasné, že si Primu ve pátek ve 20.15, kdy se vysílá Mumie, zapnete!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.