Seriály a filmy

20. prosince 2016 01:05

Iva Kropáčková

Tisíce lidí stále neoznámily, kam chtějí zaslat peníze z 2. pilíře. Jak s nimi nejlépe naložit?

Podle odhadů si každý člověk zapojený do druhého pilíře stihl za dva roky naspořit v průměru 40 tisíc korun...

Stále dost peněz ze zrušeného druhého penzijního pilíře leží dál na účtech penzijních fondů. Termín, do kdy museli dát klienti penzijních fondů ve druhém pilíři vědět, co budou chtít s penězi udělat, přitom vypršel už na konci září. Podle statistik ale celých pět procent účastníků zrušeného druhého penzijního pilíře prozatím neprojevilo zájem o své úspory. „Penzijní společnosti nicméně slibují toleranci opozdilcům. Kdo i tak zaváhá, k penězům se dostane nejdřív po Novém roce. To je 4 500 z celkového počtu 84 500 střadatelů, kteří do druhého pilíře vstoupili,“ říká finanční odborník Prima Rádce Zbyněk Laisek.

Volba většiny: Peníze pro aktuální potřebu

Zajímavé podle něj je ale i to, jak se lidé rozhodovali, co s naspořenými penězi udělají. Těm, kdo vstoupili do druhého penzijního pilíře, se nabízejí dvě možnost. Mohou si je nechat vyplatit, anebo převést do spoření ve třetím pilíři důchodového systému – doplňkového penzijního spoření. „Lidé volili nejčastěji převod na účet nebo výplatu složenkou, do třetího pilíře si nechalo naspořené prostředky převést 7,5 procent účastníků,“ říká Laisek. Upozorňuje přitom na to, že převedení prostředků z druhého pilíře do třetího je zřejmě tou nejrozumnější volbou pro lidi, kteří to myslí se spořením na penzi prostřednictvím důchodového systému vážně.

Lepší je pokračovat v penzijním spoření

„Do druhého pilíře šli většinou lidé, kteří peníze mají, a ve druhém pilíři viděli možnost, jak si od státu vzít alespoň nějaké peníze, které odvádějí na pojistné odvody. Samozřejmě, že museli k tomu přidávat ještě i vlastní peníze. Druhý pilíř skončil. Těm, kteří do něj platili, bych doporučil, aby se pořádně podívali na svou účast ve třetím pilíři a pokud například do něj neodvádějí tolik, aby dosáhli na plnou státní podporu, navýšili své odvody,“ tvrdí Laisek. V tomto může pomoci i kalkulačka doplňkového penzijního spoření, která detailně porovnává aktuální nabídku penzijních společností.

Opozdilci musí na finanční úřad

Těm účastníkům druhého pilíře, kteří oznámili, jak chtějí peníze vyplatit, penzijní společnosti úspory pošlou na účet. Těm, kteří o své peníze neprojevili zájem, převedou prostředky na příslušný finanční úřad. O své peníze nepřijdou, budou si o ně ale muset sami finanční úřad požádat. "S penězi bude nakládáno jako s běžným daňovým přeplatkem, to znamená, pokud má člověk nějaký nedoplatek, budou ty peníze použity na tyto nedoplatky," říká už dříve mluvčí Generálního finančního ředitelství Linda Peterová. Vyberete-li ale peníze pro svou potřebu, budete mít v budoucnu také o něco nižší důchod - ovšem maximálně o stokoruny měsíčně. Pokud totiž peníze nevrátíte zpět do důchodového systému, nebude vám období druhého pilíře zahrnuto do výpočtu důchodu. Jednoduše řečeno, jako byste po tu dobu na důchod vůbec neplatili. Pokud s tím nesouhlasíte, můžete státní příspěvek vrátit, resp. ho doplatit.

DOPORUČUJEME: Prima Rádce nabízí jak srovnání cen ve třetím pilíři, tak i asistenci s jeho navýšením penězi ze zrušeného druhého pilíře. V případě zájmu nás kontaktujte na info@prima-radce.cz nebo na telefonu 810 811 812.

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sdílejte článek
Štítky penze

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 7. 2024

Berani, duchovní záležitosti by vás mohly velmi zajímat. Možná se budete chtít ponořit do metafyzických studií a meditací, ale pracovní nebo rodinné povinnosti by vám mohly bránit v uskutečnění těchto přání. Nenechte se tím zklamat. Místo toho se soustřeďte na všední povinnosti a dokončete je. Pak můžete přejít ke skutečně fascinujícím záležitostem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.