Rodiče vyžadují po dětech těžkou práci, tvrdí sousedka z Křižovatek života

"Když rodina vlastní obchod, je normální, že se na jeho chodu budou podílet všichni členové," myslí si Věra Vavrušková, matka dvou dcer. Je to ale opravdu tak? Odpoví další díl Křižovatek života, který Prima vysílá ve čtvrtek ve 21.45.

Věra (40) a Milan Vavruškovi (42) žijí se svými dětmi Barborou (7) a Karolínou (13) v Českých Budějovicích. Manželé provozují malý obchod s použitým zbožím, ale s podnikáním mají trvale problémy.

Oba dospělí mají jen základní vzdělání, a také díky tomu žijí v sociální izolaci. Rodina i přes narůstající dluhy na svém malém obchodě lpí.

Obě dcery v něm tráví každý den čas po škole i soboty, zkrátka vždy, když je potřeba. Rády tam pomáhají, hrají si nebo se učí. Všední život rodiny se po celý den odehrává právě v obchodě.

Obchod rodině finance nepřináší

Vavruškovi však podnikání nezvládají a upadají do finančních potíží. Dluží nájemné za obchod, který neprosperuje. Majitel je už navštívil s tím, že vyžaduje okamžité splacení dluhů. Situace se vyhrotila a došlo až na vyhrůžky fyzickým násilím.

Tíživou situaci Vavruškových zhorší i udání sousedky. Provozovatelka obchodu s bytovými doplňky, který sídlí vedle bazaru Vavruškových, má na "konkurenci" spadeno. Vavruškovi a jejich obchod jí připadají špinaví a nevzdělaní.

O čem budou Křižovatky života?Tady je ukázka:

Mrkněte i na galerii:

Jejím cílem je uzavření jejich krámku, protože prý sousedstvím s nimi přichází o zákazníky. Použije argument, který zafunguje – udá Vavruškovi, že nutí pracovat v obchodě své nezletilé děti, které jsou navíc zanedbávané. Vavruškovy obviní, že nejsou způsobilí se řádně starat o své děti.

Situaci je třeba vyřešit

Vavruškovi jsou milující rodiče a snaží se v rámci svých možností o své děti starat. Nicméně si plně neuvědomují vážnost situace. Zprvu upřednostňují udržení živnosti před intenzivnější péčí o děti.Křižovatky života sledujte každé úterý a čtvrtek ve 21.45 na Primě.

Až zdravotní problémy starší dcery a soud, který by jim mohl děti odebrat z péče, je donutí situaci přehodnotit. Vzdají se obchodu, splatí dluhy a s pomocí sociálních dávek a poradenství začnou svou situaci řešit.

Soudce vynese rozsudek ve prospěch rodiny. Uznal totiž snahu a úsilí rodičů o nápravu. Milan i Věra si najdou zaměstnání a průběžně si doplňují vzdělání. Uvědomí si, že je lepší zvýšit si kvalifikaci a zajistit si tak uplatnění, než jen živořit s minimálními vzděláním a dovednostmi v opovržení okolí.

Na Křižovatky života s tematikou dětské práce se podívejte v úterý ve 21.45 na Primě.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.