10 vět, které pubescentům raději neříkejte

10 vět, které pubescentům raději neříkejte

Puberta je zvláštní období. Z vašeho milujícího a roztomilého dítka se najednou stane člověk, pro kterého jste nepřítelem číslo jedna a jeho největší zábavou je provokovat vás. Nenechte se zahnat do kouta, neobracejte se o pomoc k uklidňujícím lékům, nepodléhejte záchvatům vzteku. Jak radí psychologové: zachovejte klid, usmívejte se, některé bláznivé nápady přejděte bohorovným mlčením. Nicméně vymezte hranice, za něž se už nesmí. Připravili jsme pro vás varovný seznam vět, které dospívající opravdu nenávidí.

Co bylo ve škole?

Jistě si vzpomínáte, jak milovaný prvňáček po celou cestu ze školy s nadšením líčil, co ten den dělali. Ano, bylo to krásné a už se to nevrátí. Takový je život. Teď zapomeňte, že taková otázka existuje. V opačném případě vyletí pubescent jako čertík z krabičky, bude syčet, že není malé dítě a že má právo na soukromí. Co se děje ve škole, se dozvíte na třídní schůzce, kde se ovšem nesmíte zhroutit. To by opravdu nevypadalo dobře. Buďte nad věcí a říkejte si, že známky nejsou všechno.

Co bylo k obědu?

Jedna ze zdánlivě nevinných otázek, kterou teenager nenávidí snad nejvíce ze všech. Cožpak je mu sedm, abyste mu kladli natolik infantilní dotazy? Vlastní občanský průkaz, sleduje choulostivé filmy, holduje tabákovým výrobkům, chodí na rande – a vy se ho zeptáte, co bylo k obědu… Máte rozum?

Co to máš na sobě?

Připravte se na to, že vzezřením vašeho sladkého andílka budete teď často překvapováni. Ty tam jsou časy, kdy nosil do školy přesně to, co jste mu večer pěkně vyžehlila a připravila na židli v dětském pokojíčku. Nosí na krku řetízek od vany a na něm otvírák? Nechal si obarvit vlasy narůžovo? Vzal si do školy živého kocoura namísto šály? Trpělivost! Za deset let z toho vyroste a vy si oddechnete.

Kdy přijdeš domů?

Tuto otázku si rodiče nikdy nedokážou odpustit. Teenager se chystá na večerní společenskou akci, těší se jako blázen, a celá rodina jej otravuje dotazem, kdy se vrátí. Úzkostlivá maminka ho zapřísahá, aby se vrátil domů v osm, on si ťuká na čelo, protože v osm ta akce začíná. Vám rodičům zase začíná večer, kdy budete zoufale přecházet po obýváku a sledovat nástěnné hodiny…

Umyj si ruce

Odmala jste ho vychovávali k tomu, aby dbal na osobní hygienu, myl si ruce, čistil si zuby, denně se sprchoval. Vše jste mu samozřejmě se železnou pravidelností připomínali. Nyní vycení zuby jako raněný lev, když mu nevinně řeknete ono: Umyj si ruce. Raději spoléhejte, že to udělá bez nápovědy. V opačném případě bude zuřit!

Proč nemáš čepici?

Další dojemná vzpomínka na to, jak jste mu ještě s vaší maminkou pletly krásné čepice s obrovskými bambulemi. A jak byl na ně pyšný! Jistě byste našla i tu krásnou fotografii, kde stojí na zahrádce a pyšní se parádním kulichem. No, tak na fotografii zapomeňte, a na to, že by nosil čepici, rovněž. Vždyť by se mu spolužáci smáli…

Proč nenosíš bačkory?

Vaše štěstíčko bylo odjakživa zvyklé navléci si na nohy bačkůrky. Už proto, že v předsíni i v kuchyni jsou studené dlaždice. Vždycky jste mu to kladli na srdce – aby nenastydlo. Bačkůrky si pokaždé vybíral v dětské obuvi na hlavní třídě. A zodpovědně je nosil. Teď je konec. Lítá po studených dlaždičkách bos. A když mu řeknete, že se nachladí, jen vztekle zavrčí.

Pozdrav!

Vaše ratolest to od vás slýchala už od prvních krůčků: „Pěkně pozdrav paní listonošku, ano? Co by si o nás jinak pomyslela? A hezky nahlas..." Jestli nechcete, aby vaše dítko vylétlo z kůže, tak to teď už v žádném případě nezkoušejte. Alespoň ne na veřejnosti.

Pojedeš s námi na chalupu?

Dospívající bohužel nepovažují chalupu za ráj na zemi, i když jejich rodiče jsou o tom přesvědčeni – už proto, že se tam tak nadřeli. Ne, patrně s vámi na chalupu nepojede a rád vám vysvětlí důvod: k smrti by se tam s vámi unudil!

Musí to tak řvát?

I když vám to zní jako hluk tovární haly (a velmi pravděpodobně to hluk tovární haly také je), pro vašeho teenagera je to báječná hudba. Co s tím? Budete to muset tolerovat, i když, pravda, člověk přijde z práce, unavený jako pes, a raději by poslouchal absolutní ticho. Na to ovšem coby rodič pubescenta zapomeňte.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.