ONLINE CHAT: Ptejte se odborníka na klíšťovou encefalitidu a očkování proti ní

Mírná zima bohužel i v letošním roce nahrává klíšťatům a měli bychom se proti nim chránit. Právě nyní, před začátkem „klíšťové“ sezony, je vhodná doba pro začátek očkování. Myslete na to, že i vy se můžete nakazit!

410 – přesně tolik případů klíšťové encefalitidy bylo zaznamenáno roce 2014. Jeden člověk dokonce tomuto onemocnění v loňském roce podlehl a řada lidí si ponese trvalé následky do konce života.

Chcete být před klíšťaty v bezpečí? Poraďte se s odborníkem Doc. MUDr. Rastislavem Maďarem, Ph.D., jak se proti nim účinně chránit. Své otázky můžete psát ZDE.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. působí od roku 2008 jako vedoucí lékař očkovacího centra na Poliklinice Ostrava-Hrabůvka. Je odborným garantem největší sítě center očkování a cestovní medicíny v ČR Avenier, dále členem Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a prezidentem Koalice pro podporu očkování.

Drtivá většina z nás (přibližně 75 % obyvatel ČR ) dokáže klíšťovou encefalitidu správně zařadit mezi závažné onemocnění, které může člověk získat od infikovaného klíštěte. Většina populace má též povědomí o možnosti očkování proti tomuto onemocnění, ale už jen 23 % lidí se nakonec do očkovacího centra či ke svému praktickému lékaři pro očkování vydá. Na rozdíl od lymské boreliózy, která je způsobena bakteriální infekcí, a proto se dá docela dobře léčit antibiotiky, v případě klíšťové encefalitidy neexistuje specifická léčba a lze pouze tlumit projevy onemocnění.

Klíšťovou encefalitidou se můžete nakazit i při běžných venkovních aktivitách, jako je cyklistika, turistika, houbaření, zahradničení nebo při odstraňování klíštěte ze srsti psa. Nákaza hrozí i v zahraničí. Nejvíce případů klíšťové encefalitidy hlasí tradičně Německo, Slovinsko, Pobaltské země a Rusko.

Přestože je každoročně Česká republika zemí s největším výskytem nákazy klíšťovou encefalitidou, stále patříme mezi země s nízkou proočkovaností obyvatelstva. Zatímco v sousedním Rakousku je očkováno 90 % obyvatelstva, u nás je to jen necelá čtvrtina.

Víte, jak správně vytáhnout přisáté klíště?

Návodů, jak „zatočit" s přisátým klíštětem, kolovalo a koluje mezi lidmi celkem dost. Potřít krémem, zakapat olejem, vykroutit pinzetou... Zde je jediný správný postup:

Očkování proti klíšťové encefalitidě není finančně ani časově náročné, ochrana proti tomuto onemocnění se pohybuje v řádech několika korun denně. Očkovat lze děti od jednoho roku věku, dospělé i seniory, a to po celý rok. Očkuje se třemi dávkami, druhá dávka se aplikuje po 1–3 měsících po první dávce, třetí pak po 5–12 měsících po druhé dávce. Existuje i zrychlené očkovací schéma, jež lze využít v teplých měsících roku. Cena vakcíny se pohybuje okolo 800 Kč za 1 očkovací dávku. Letos na očkování proti klíšťové encefalitidě přispívají všechny zdravotní pojišťovny v ČR ve výši 300–1800 Kč .

Dnes máte jedinečnou možnost ptát se odborníka na možnosti očkování proti klíšťové encefalitidě a na vše, co s klíšťaty souvisí. Své otázky můžete posílat už teď. Docent Maďar na ně odpoví dnes mezi 18. a 19. hodinou.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.