Seriály a filmy

26. prosince 2014 12:00

Iva Kropáčková

Začíná platit povinnost měřit teplo v bytech. Hrozí pokuty

Tisíce domácností budou muset od 1. ledna přesně měřit spotřebu tepla. Nová povinnost se týká objektů, kde se rozúčtovávají náklady na dodávku tepla.

Měřiče spotřeby by měly zajistit spravedlivější vyúčtování energií a navíc prý nutí lidi, aby více šetřili. Namontovat je do bytů musejí majitelé nebo správci nemovitostí. Pokud instalaci nezajistí, hrozí jim pokuta až 50 tisíc korun. V případě podnikatelů pak až 200 tisíc korun. To vše zavedla novela zákona o hospodaření s energií, která tedy stavebníkům, majitelům domů a společenstvím vlastníků nařizuje „vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávaku tepla“. Opírá se přitom o vyhlášku Ministerstva průmyslu a obchodu.

TŘI možné KROKY k nejvýhodnější ceně energií pro vás. Stačí vybrat jen jeden z nich: 1. Porovnejte si nabídky všech dodavatelů elektřiny a plynu na trhu on-line v kalkulačce! 2. Napište nám, naši specialisté vám připraví nezávazný přehled cen energií na míru: info@prima-radce.cz. 3. Zavolejte, máme letité zkušenosti, poradíme: 810 811 812.

Posledních pár dnů...

Na instalaci tak už majitelé bytových domů nebo bytů mají posledních pár dnů. Sdružení vlastníků i správci nemovitostí si stěžují, že stát jim sice uložil povinnost, ale včas neřekl, podle čeho se mají řídit. Vyhláška totiž vyšla až začátkem listopadu.

Kdo měřič nemá, už to letos nestihne

Poptávka po instalaci meřičů tepla je obrovská, většina firem už vám měřiče do konce roku nenamontuje. Volné termíny jsou nejdřív v lednu.

"Na kontroly bude vyrážet Státní energetická inspekce. Ta ale tvrdí, že nebude rovnou dávat pokuty, ale na nedostatky majitele budovy upozorní a dá mu čas na nápravu", zjistil Zbyněk Zykmund, reportér Zpráv FTV Prima.

Kdo bude mít povinnost instalovat měřič spotřeby?

Tato povinnost se od 1. ledna 2015 vztahuje na domy a stavby, kde se provádí rozúčtování nákladů na teplo mezi konečné spotřebitele. Tedy platí to pro bytové domy, paneláky apod. Třeba v rodinných domech nebo na chatách a chalupách měřiče mít nemusíte.

Vyhláška č. 237/2014 Sb. řeší i konkrétní typy měřidel. Vede-li do bytu pouze jeden přívod tepla, instaluje se takzvaný kalorimetr (měřidlo spotřeby tepla) jeden na celý byt. V domech, kde jsou instalovány takzvané stupačky (několik vertikálních rozvodů – většinou paneláky), je možné instalovat buď měřič spotřeby tepla, nebo indikátor pro přerozdělování nákladů na vytápění (indikátory pak musejí být na každém otopném tělese nebo v každé vytápěné místnosti).

Reportáž Zbyňka Zykmunda

Výhody měřičů spotřeby?

Podle Státní energetické inspekce mají měřidla a indikátory spotřeby tepla pozitivní vliv na úspory energií. Spotřeba tepla a teplé vody se prý sníží až o 25 procent.

Mnozí obyvatelé bytů vítají, že nikdo už nebude moci například přetápět svůj byt na úkor ostatních. Dost často se prý stává, že pokud nejsou instalovány měřiče tepla a rozúčtovává se například podle podlahové plochy, řada lidí tak například topí víc a třeba i s otevřenými okny, protože spotřebu „zaplatí i ostatní“...

Uspořit tisíce korun ročně za energie lze ještě dalšími způsoby. Více se dozvíte zde:

SPECIÁL: Mnoho tipů na úspory i hraný on-line seriál o energiích:

Cena pořízení

Podle informací ministerstva vyjde pořízení indikátoru na několik set korun (300–700), kalorimetr pak vyjde na několik tisíc (4000–10 000).

Jaké další změny vás čekají v roce 2015? Co bude dražší a jak se můžete zdražování bránit, jak se změnily daně, či označování potravin v obchodech? Vše podstatné ve SPECIÁLU věnovanému roku 2015...

Mohlo by vás ještě zajímat:

Prima Rádce je také na Facebooku. Najdete nás zde.

Sdílejte článek
Štítky energie

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.