Plavý kůň od Agathy Christie klade otázku: Dá se vraždit na dálku a pomocí magie?

Příběh prostoupený magií, čárami a tajemným seznamem jmen se uzavírá. Víte, v čem je toto dílo z pera královny detektivních románů Agathy Christie jiné?

Zajímavostí tohoto detektivního příběhu Agathy Christie z roku 1961 je, že je jediný, v němž působí paní Ariadne Oliverová bez svého věrného přítele, slavného detektiva Hercula Poirota. V knižní podobě se spojí s dávnými známými, spisovatelem Markem Easterbrookem a policejním inspektorem Lejeunenem.

Plavý kůň se dočkal několika televizních adaptací. Poslední z nich uvedla BBC v roce 2020 a nyní ji můžete sledovat na Primě.

Podívejte se na televizní upoutávku k premiéře závěrečné části Plavého koně:

Připomeňme si, co se odehrálo v první části: Píše se rok 1960 a londýnskému starožitníkovi Markovi Easterbrookovi umírá milovaná žena Delphine po zásahu elektřinou ve vaně. Zdá se, že se jedná o nešťastnou náhodu. Mark se z její smrti nemůže vzpamatovat, přesto se znovu ožení s ženou jménem Hermia, která ho celé roky milovala, ale má milenku Thomy Tuckertonovou, která zemře rok po smrti Delphine. Mark ji najde ráno mrtvou v posteli poté, co spolu strávili noc v jejím bytě. Posléze je na ulici nalezena další mrtvá žena. Jedná se o Jessie Davisovou, která má v botě schovaný seznam nějakých osob. Na seznamu jsou i jména Marka a Thomy a zaměstnavatele Jessie, pana Osborna, jehož jméno je také na seznamu. Policie si zavolá Marka k výslechu. Mark odmítá, že by se s Jessie nebo panem Osbornem znali. Vůbec nechápe, co by s její smrtí měl mít společného. Na seznamu je i jméno Ardingly. Mark má kmotřence s tímto příjmení, ale není řečeno, že Jessie myslela právě jeho. Jména mu však nic neříkají.

Přehrajte si celou první část Plavého koně:

Policie také neví, co má seznam znamenat. Mark se rozhodne pátrat na vlastní pěst, aby zjistil proč bylo jeho jméno na seznamu ženy, kterou vůbec neznal. V Jessině pokoji najde leták se jménem vesnice Much Deeping. Vzpomene si, že takový leták viděl i u své ženy Delphine. A opravdu, najde stejný leták v jejím kufříku. Na letáku je jméno a telefonní číslo na nějakého Oscara Venabla. Markovi to nedá a do Much Deeping se rovnou vypraví. Při první návštěvě nezjistí nic. Ani jeho kmotřenec David Ardingly nemá tušení proč byla jejich jména na seznamu neznámé ženy, ale myslí si, že by se tím Mark neměl zabývat. Jednoho dne za Markem přijde pan Osborne. Přináší noviny, ve kterých je informace o úmrtích v poslední době. Jsou tam dvě jména lidí, kteří byli na seznamu Jessie Davisové. A v jiných novinách z dřívější doby jsou v novinách jména mrtvých ostatních ze seznamu.

Osborn si je jistý, že ti lidé byli zabiti. Navíc našel slaměnou figurku, která podle něj znamená, že teď je na řadě on. Stejnou figurku našel za stěračem i Mark, ale zapomněl to.

Mark pozve svou ženu Hermii na pouť, která se o víkendu koná v Much Deeping. Seznamuje se zde s místními čarodějkami vedenými Thyrzou Greyovou, které mu nabízejí své služby. Výtěžek z jejich věštění prý jde na opravu střechy kostela. Mark se jich ptá, zda znají lidi ze seznamu, ale ženy jen tvrdí, že u Plavého koně je hledá mnoho lidí. Mark si svůj osud vyložit nenechá a s Hermií jedou hned zpět do Londýna. V noci pak má sen, že jeho první žena byla zavražděna elektrickým proudem. Nebyla to náhoda.

Na infarkt umírá Markova teta, která má příjmení Ardingly. Je to jméno ze seznamu Jessie a zřejmě tedy neznamenalo jméno Davida Ardinglyho, ale tety Clemency. Na seznamu už jsou jen dvě jména, jejichž nositelé ještě žijí. Vyšetřující policista se domnívá, že mu Mark něco tají. Jen jeho jméno je na seznamu i s křestním jménem a navíc s otazníkem. Osborne i Mark dostávají různé slaměné figurky ovázané červenou stužkou. Je to snad nějaké znamení? Nebo varování? Mark stále nechce Osbornovi věřit, že noční můry a různé jiné události mají souvislost s čarodějnicemi z Much Deeping.

Osborne říká, že Jessie za nimi chodila na různé seance. Pak jí vypadávaly vlasy v chomáčích, stejně jako Thomy. Mark je rozčílený, nevěří, že by za tím mohly stát ty ženy z Much Deeping a hodlá tomu přijít na kloub a jede do Much Deeping za Oscarem Venablem. Delphine za ním byla v den své smrti. Oscar však něco takového popírá. Ano, setkal se s ní, ale jen ji odvezl na nádraží a svůj telefon jí dal pro případ, že by potřebovala pomoc…

V závěrečné druhé části případu Mark pokračuje v pátrání po tom, co se děje a proč lidé kolem něj umírají. Vychází najevo, že si někdo s pomocí černé magie objednal jeho vraždu. Zbývá zjistit kdo!

Druhou epizodu nepropásněte ve čtvrtek 7. ledna ve 20:15 na Primě.

Agatha Christie (15. 9. 1890 – 12. 1. 1976)

  • Je celosvětově nejznámější spisovatelkou detektivních příběhů a nejlépe prodávanou autorkou svého žánru.
  • Spisovatelčiných knih se prodaly již přes dvě miliardy výtisků v angličtině a více než jedna miliarda v dalších 103 jazykových mutacích.
  • V počtu prodaných knih Christie poráží jen William Shakespeare.
  • Ve svých románech dala vzniknout řadě výjimečných detektivů: od zvídavé slečny Marplové přes záhadného Harleyho Quina až po geniálního belgického gentlemana Hercula Poirota.
  • Pod jménem Mary Westmacottová napsala Agatha Christie šest psychologických románů nebo šestnáct divadelních her.
  • V roce 1956 byla Agatha Christie jmenována Komandérem britského impéria.
  • Od roku 1971 její jméno doplňuje titul Dáma britského impéria, který jí udělila královna Alžběta II.
Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 2. 2024

Berany možná čekají krušné chvíle. Dobrá zpráva je, že se to zlepší. Pokud jste rodiče, děti budou každých pět minut něco chtít a vy můžete cítit tlak ze všech stran. Ani váš milostný život není imunní vůči pochybnostem, které jako by se vám vznášely nad hlavou. Žádný kompromis pro vás není možný, Berani. Jen vydržte a vězte, že přicházejí klidnější dny.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.