zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Nejčastější dětská potravinová alergie: Odhalte ji včas!

I když si jsou rodiče téměř jistí, o tom, že má dítě skutečně alergii na mléko, může rozhodnout jen lékař.
Autor: Thinkstock I když si jsou rodiče téměř jistí, o tom, že má dítě skutečně alergii na mléko, může rozhodnout jen lékař.
anna kopečková , Vydáno: 25.01.2015
Ani lepek, ani ořechy. Nejčastější potravinovou alergií nejmenších dětí je alergie na bílkovinu kravského mléka. Postihne až 3 % kojenců. A pokud se tahle alergie neléčí, může vážně poškodit trávicí ústrojí dítěte.

reklama

Alergie na bílkovinu kravského mléka se u většiny dětí projeví již do 3. měsíce, vzácněji i později, v závislosti na době, kdy se dítě s bílkovinou kravského mléka setkalo. Současná medicína nezná zcela zaručený způsob, jak této alergii předcházet. Existují pouze doporučení, která mohou riziko snížit.

 

Riziko vzniku alergie je vyšší u dětí, jejichž rodiče nebo sourozenci jsou sami alergičtí. V takových případech lze alergii do jisté míry předcházet dietními opatřeními:

• Nejlepší prevenci představuje výlučné kojení do 6 měsíců.

• Nekojené dítě by mělo být v prvních 6 měsících živeno mlékem s částečně rozštěpenou bílkovinou. V obchodě je označeno zkratkou HA (hypoantigenní). Takové mléko má sníženou schopnost vyvolávat alergickou reakci.

Pro úspěšnou léčbu alergie na bílkovinu kravského mléka je naprosto zásadní její včasné odhalení a řešení. Až u 80 % dětí se alergie projevuje častými průjmy, zvracením a hlenem nebo i krví ve stolici. Méně častými projevy jsou ekzémy, v některých případech se mohou objevit dýchací potíže.

 

Rodiče mohou mít pouze podezření. O alergii rozhodne lékař

Ne vždy musí být uvedené příznaky způsobeny alergií na bílkovinu kravského mléka. „Rodiče mohou mít na alergii pouze podezření. Aby získali jistotu, měli by příznaky co nejdříve konzultovat s pediatrem. Jedině lékař dokáže rozhodnout, zda se jedná skutečně o alergii nebo například o pouhou střevní infekci,“ vysvětluje profesor Jiří Nevoral, gastroenterolog z Pediatrické kliniky 2. LF a FN Motol a jeden z odborných garantů iniciativy 1 000 dní do života.

Eliminační dieta pomůže

K diagnostice využívají lékaři tzv. eliminační dietu. Pokud se příznaky alergie projeví u kojeného dítě, lékař matce doporučí vynechat ze stravy mléčné výrobky. Pokud se symptomy objeví u dítěte dokrmovaného náhradní kojeneckou mléčnou výživou, lékař ji doporučí nahradit speciální mléčnou výživou. Speciální mléka pro léčbu alergií obsahují bílkovinu upravenou způsobem, který zaručuje, že mléko již nemá schopnost vyvolávat alergickou reakci (mléčná bílkovina je vysoce rozštěpena). Po zavedení speciálního mléka se stav dítěte zlepší nejpozději do 1 měsíce. Obvykle se však dětem uleví bezprostředně po zavedení speciálního mléka.

Ve výjimečných případech se může stát, že i po použití léčebného mléka s vysoce rozštěpenou bílkovinou příznaky částečně přetrvávají. Pak musí lékař sáhnout po preparátech, ve kterých je bílkovina nahrazena směsí aminokyselin; tady už je alergická reakce naprosto vyloučena.

 

Návrat k obyčejnému kojeneckému mléku

Pokud po zavedení speciálního mléka projevy alergie vymizí, lékař si vás pravděpodobně zhruba po měsíci eliminační diety pozve na kontrolu a vysvětlí vám, jak postupně převádět dítě zpět na klasickou mléčnou výživu. „Neobjeví-li se příznaky znovu, nejednalo se o alergii a dítě se vrátí k běžné výživě,“ říká profesor Nevoral. „Pokud se původní projevy znovu objeví, je diagnóza alergie na bílkovinu kravského mléka potvrzena a dítě dále léčíme speciálním mlékem s vysoce rozštěpenou bílkovinou, případně mlékem obsahujícím pouze aminokyseliny,“ vysvětluje profesor Nevoral. Kolem prvních narozenin dítěte se stav znovu zhodnotí. Pod vedením lékaře opět provedete test, zda alergie na bílkovinu kravského mléka trvá. Polovina dětí se alergie na bílkovinu kravského mléka zbaví právě do prvních narozenin, u 90 % dětí pak vymizí do šesti let věku.

Zelenina, maso, mléko, pšeničné výrobky, to všechno dítě potřebuje celkem brzy začít jíst

Jídelníček nejmenších dětí: Rodiče ho často dělají dost jednotvárný

 

Pozor na alternativy mléka. Mohou vše zhoršit!

Základem úspěšné léčby alergie je včasná diagnostika a okamžité použití speciálních léčebných přípravků. Řešení rozhodně nepředstavují alternativy vyráběné z rostlinných surovin a nesprávně pojmenované jako „mléka“ – sójová, mandlová, kokosová, kaštanová – která mohou také vyvolat alergickou reakci nebo nekryjí nutriční potřeby kojenců. Stejně tak jsou nevhodná mléka jiných savců, jako například kozí nebo ovčí. „Bílkoviny těchto mlék jsou velmi podobné té kravské. Mohou způsobit zkříženou reakci. Rodiče by rozhodně neměli s mléky experimentovat a v případě podezření na alergii by měli raději navštívit svého dětského lékaře, který jim poradí, jak dále postupovat,“ upozorňuje profesor Nevoral.

3 TIPY, JAK SE S ALERGIÍ NA BÍLKOVINU KRAVSKÉHO MLÉKA VYPOŘÁDAT

1) Včasná diagnostika a okamžitá léčba významně snižuje možné dlouhodobé negativní dopady alergie na zdraví dítěte.

2) Dítě s prokázanou alergií na bílkovinu kravského mléka by mělo být živeno speciálními mléky s bílkovinou upravenou tak, že již nemá schopnost vyvolávat alergii.

3) Alternativní mléka – kozí, ovčí, sójová, mandlová – nejsou řešením.

reklama

reklama

Přečtěte si také

reklama