Pomluva jako bolavá skvrna nemocné duše. V čem je nebezpečná?

Každý z nás se někdy během svého života stal terčem pomluv. Úmyslně vypuštěná nepravda bývá naprosto subjektivní pohled bez nadhledu a zastřený osobními zájmy. Ty obvykle bývají v rozporu s tím, co dělá onen pomlouvaný. Zlá a nepravdivá věta má stejnou sílu jako kulka ráže 9 mm a může napáchat podobné škody. Zničit dobrou pověst, kariéru, vlastně celý život… A hlavně dokáže otrávit lépe než arzen.

Proč lidé pomlouvají?

Nejčastěji pomlouvají lidé, kteří v sobě mají nějakou bolístku. Vytvoří si příběh, díky kterému je pro ně pravda a svět snesitelnější, přijatelnější. Tím, že své frustrace ventilují, se jim vlastně ulevuje. Může to být jen polopravda, něco, co „jedna paní povídala“ nebo úplná lež.

Taková pomluva se svým způsobem rovná krádeži. Jde pouze o jiný druh – o krádež dobré pověsti. V Bibli se píše: „Nebuď klevetníkem mezi svými.” (Leviticus 19:16)

Pomluva jako zločin

Někdy se také šíří pomluvy s puncem domnělé důvěryhodnosti a serióznosti, proto jim ostatní věří a proto je s gustem šíří dál. Mudrcové v dávnověku říkali, že když se o někom hovoří zlovolně, je to zločin, který se rovná zavržení Boha. Zlý jazyk může ranit toho, kdo jím mluví, toho, kdo zlovolnosti přenáší, i toho, kdo jim naslouchá.

(Žalmy: 12:3) Ekumenický překlad: Hospodin zcela vymýtí ty úlisné rty, jazyk, co se velikášsky chvástá.”

Někdy se pomlouvá a nikdo moc nepřemýšlí o tom, jaká je realita. Škody drbů mohou být nedozírné. Mluvou se může rozhodovat o osudech druhých lidí. Pokud pomluvím nějakého lékaře a na základě mé pomluvy si pacient vybere někoho jiného, kdo mu není schopen pomoci, podílím se na utrpení pacienta, ale i na újmě doktora. V jiných světech a životech se to na vaší karmě projeví.

Ubližuješ-li lží, vrátí se ti to i s úroky!

Znala jsem jednu paní, která kdysi pomluvila a spustila lavinu nepravd proti dívce, do které byl a doposud je zamilovaný její bratr. On se s ní rozešel, ona se na truc vdala za jiného a oba se trápí více než dvacet pět let. A co jedovatá ústa, která to všechno způsobila? Ani ta osoba není ve svých vztazích šťastná. Je to železné pravidlo. Ubližuješ-li lží, vrátí se ti to i s úroky a na tom nejbolavějším místě. Odnesou to nejenom vztahy partnerské, ale i vztahy s dětmi. Proč s nimi? Protože své postoje na ně přenášíme a vlastně je pokroutíme do budoucnosti. Přeji všem, aby se mohli podívat na svůj odraz s nadějí, že toto téma již mají zpracované.

S pokorou a láskou Helen Stanku

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.