Prima maminka

12. října 2018 06:00

Anna Kopečková

7 originálních nápadů, jak letos vyřezat dýni

Strašidelné obličeje vyřezává na podzim do dýní skoro každý. Zkuste to letos úplně jinak!

Strašidelné dýňové lucerny jsou sice krásné, ale z dýní se toho dá vyrobit mnohem víc. Od vtipných nápadů po překrásné dekorace. Objevte s námi kouzlo dýňového umění.

Se zářivými kamínky

Kouzlo téhle dýně objevíte, jakmile ji večer rozsvítíte. Je totiž ozdobená malými skleněnými dekoračními kamínky, které se dají koupit například v hobbymarketu. Začněte tím, že z dýně odkrojíte vršek a vydlabete ji nejlépe pomocí lžíce nebo naběračky na zmrzlinu. To je asi nejtěžší část. Zbytek už bude hračka. Do dýně vyvrtejte otvory odpovídající velikosti kamínků. Je lepší udělat otvory trochu menší a pak je případně zvětšit, aby z nich kamínky nevypadávaly. Pak do otvorů zatlačte kamínky a uvnitř dýně rozsviťte buď svíčku, nebo do ní vložte malou led svítilnu, díky které bude dýně víc zářit.

Dýňový budík

Z dýně si můžete vyrobit i budík. A pokud do něj přiděláte strojek, může být dokonce i plně funkční. Základem je hezká oranžová dýně, do které je vydlabaný ciferník. Nahoru jsou přidělané dvě malé dýně, na které je přišroubovaná černá kovová rukojeť. Stačí přidat hodinové ručičky, případně i strojek a samozřejmě žárovku nebo jiné světýlko, díky které bude budík krásně svítit.

Hvězdná dýně

Vyrobte si dýni se svým souhvězdím! Do dýně udělejte na zadní straně větší otvor a vydlabejte ji. Pak ji nastříkejte černou tabulovou barvou ve spreji a nechte dobře zaschnout. Pak si na dýni pomocí křídy naznačte body jako jednotlivé hvězdy souhvězdí a vyvrtejte je pomocí vrtačky. Otvory spojte tenkými linkami nakreslenými křídou a dýni případně ještě dozdobte pomocí křídy malými hvězdičkami. Do otvorů zastrčte zevnitř malé žárovičky a pak už jen stačí je rozsvítit.

Dýňová kamínka

Moc se u nich sice neohřejete, ale je to vtipná a originální dekorace do interiéru. Aby byla opravdu vidět, budete na ni potřebovat velkou dýni a čtyři maličké, které poslouží jako nožičky. Odkrojte z velké dýně spodek a vnitřek vydlabejte. Na přední část si předmalujte fixou mřížku jako na kamnech a vyřízněte ji nožem. Dýni natřete černou akrylovou barvou a vložte do ní zespodu větvičky delší než vydlabaný otvor, aby z dýně nevypadávaly. Na větvičky pak položte elektrická světýlka a dýni postavte na čtyři malé dýně natřené také černou barvou. A aby byla kamínka opravdu autentická, přidejte plastové potrubí nastříkané černou barvou.

Dýňová vesnička

Máte-li dýní víc, vyrobte si z nich malebnou vesničku, která se každý večer rozsvítí. Dýně nejdříve vydlabejte. Vytiskněte si šablony a upravte jejich velikost podle velikosti dýní. Připevněte je na dýně lepicí páskou, vyřízněte podle nich do dýní otvory a fixou nakreslete obrysy domečků. Pak šablony odstraňte a domečky vybarvěte černou akrylovou barvou. Dýně můžete ještě doplnit něčím zeleným (mechem, listy, větvičkami), aby jejich okolí působilo autentičtěji. Zbývá přidat svíčky a večer dýně rozsvítit.

Elegatní dýně

Velmi elegantně vypadá dýně, kterou místo nožem ozdobíte jen pomocí dláta. Vyberte si hezkou dýni s tmavě oranžovou dužninou a vydlabejte do ní elegantní vzor, například ve tvaru větviček révy. Když ji pak rozsvítíte, světlo bude vydlabaným vzorem krásně prosvítat.

Veselý šnek

Tohle se bude líbit hlavně dětem. Vyrobte si s nimi z dýní 3D svítícího šneka! Budete potřebovat jednu kulatou oranžovou dýni a jednu podlouhlou (napříhlad máslovou). Z té odřízněte širší část a seřízněte ji tak, aby stála. Zapíchněte do ní dvě tykadla ze špejlí a pingpongových míčků a nakreslete permanentním fixem na míčky nakreslete puntíky jako oči a dokreslete pusinku. Z oranžové dýně odkrojte kolečko ve spodní části a vydlabejte ji. Do horní části, kolem stopky, vyřízněte nožem spirálu. Oranžovou dýni položte vedle máslové dýně (můžete jí ještě seříznout spodek, aby byla stabilnější) a umístěte do ní malou žárovičku nebo třeba led svíčku. Klasickou svíčku do ní nedávejte, protože by plamínek dýni spálil.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.