Prima maminka

6. prosince 2021 14:07

Byli jsme naivní. Koupě bytu nás málem přivedla na dlažbu

Úspěšně jsme dokončili studia a z pronajatého studentského bytu jsme již s přítelem chtěli do vlastními. Určitou dobu jsme již oba měli stabilní příjmy a získat hypoteční úvěr byl menší problém, než jsme čekali. Objevily se ale naopak desítky dalších nečekaných problémů, kvůli kterým jsme málem byli zcela bez střechy nad hlavou.

Hypoteční úvěr jsme měli předschválený, to nám dávalo jistou výhodu

Rozhodli jsme se vyřídit si hypoteční úvěr ještě před tím, než budeme mít vybranou konkrétní nemovitost. Díky tomu, že jsme měli peníze jisté, jsme měli oproti konkurenčním uchazečům na přehřátém realitním trhu nespornou výhodu: byli jsme schopni bez obav jednat o koupi bytu v určité cenové relaci a protistrana se nemusela obávat, že banka nám úvěr nedá. A nebankovní půjčka sice může pomoci krátkodobě pokrýt nečekané výdaje, pro financování koupě nemovitosti ale vhodná není.

Byt jsme vybírali i tak téměř rok

Situace na trhu byla ale neúprosná a každý solidní byt zmizel prakticky v řádu několika málo dní. Vzhledem k tomu, že jsme vše pečlivě promýšleli a měli jsme jasnou představu o tom, v jaké lokalitě, o jakých dispozicích či v jakém technickém stavu byt za danou částku chceme, měli jsme značně zúžené pole výběru.

Nakonec jsme našli byt, který splňoval všechny naše parametry. Menší cihlový bytový dům ve středně velkém městě v blízkosti Prahy. Milí prodávající, byt na první pohled v dobrém technickém stavu. Ještě ten den jsme podali nabídku a obchod se podařilo uzavřít.

Překvapení nás čekalo, když jsme dostali klíče

Naším plánem bylo provést klasické činnosti, které děláte, když se stěhujete do nového. Vymalovat zdi, důkladně vše uklidit a dezinfikovat, případně nahradit opotřebované věci nebo změnit designový styl prvků, které nám nevyhovují. Měsíc se zdál být jako dostatečná doba a byt stále působil technicky v pořádku.

Když jsme však začali s malbou prvního pokoje, zjistili jsme, že zdi jsou vlhké a původní omítka se loupe. Našla se spousta neprofesionálních zásahů původního majitele, které byly velmi nebezpečné a mohly by ohrotit plnění ze strany pojišťovny v případě pojistné události. A do toho všeho jsme zjistili, že solidně vyhlížející prodávající si s úklidovými prostředky opravdu netykala a vše, co není vidět na první pohled, je extrémně znečištěné a neudržované.

Nakonec nás tedy čekal stresující měsíc, při kterém jsme zvládli téměř kompletní rekonstrukci – opravu omítky, rozvodů elektřiny, utěsnění odpadů, plánovanou výmalbu a generální úklid. Nastěhovali jsme se v posledním dnu, kdy nám končil nájem v našem studentském bytě. A teď budeme asi celý měsíc jen sbírat síly na další práce, které nás ještě v dalších týdnech nevyhnutelně čekají. Protože problémy se jen kupí.

Co z toho plyne? Zkoumejte byty na prohlídkách bez ostychu opravdu důkladně, snažte se eliminovat každé překvapení.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.