Prima maminka

8. listopadu 2021 15:54

Jak vybírat obrazy do bytu?

Celková atmosféra interiéru je dána nejen nábytkem a funkčním vybavením bytu, ale také dekoracemi. Ty mohou mít nejrůznější podobu, od suvenýrů z dovolených, kamínků posbíraných na pláži či ozdobného svícnu. Tou nejklasičtější dekorací je ale stále ještě obraz. Obrazy zdobily interiéry od nepaměti, koneckonců i naši dávní předci si malovanými výjevy zdobili stěny svých jeskynní. Není přitom třeba investovat desetitisíce korun do originálů, obrazy na zeď m

Víc než obrázek na zeď

Obraz, kterým si chceme vyzdobit interiér, není jen tak ledajaký obraz. Obrázek na zeď, který má dát pokoji skutečnou přidanou hodnotu, s ním musí dokonale ladit, být vhodně umístěný, a přitom stále souznít s duší majitele. Je přitom na místě si uvědomit, že nelze v žádném případě říct, že reprodukce Moneta bude nutně odkazovat na vysokou kulturní úroveň majitele bytu, zatímco fotografie západu slunce nad pláží je nezbytně kýč. Takto to nefunguje. Individualita je v tomto případě nejvíc a obecná pravidla neříkají, co je lepší a co horší. Přesto existují určité obecné přístupy, kterými se vyplatí řídit, byť povinné to tedy rozhodně není.

Obrazy v obývacím pokoji

Výběr obrazu do obývacího pokoje řeší lidé nejčastěji. Vždy je třeba vybírat jej tak, aby obraz (nebo obrazy) ladil se zbytkem pokoje. Pokud je obývací pokoj zařízen vzdušně a jednoduše, hodí se do něj nepravidelnost, kterou poskytují typicky abstraktní obrazy. Nejrůznější obrazy ornamentů mohou být pro takový byt opravdu dobrou volbou.

Podobné je to i s barvami. Interiér zařízený v jednoduchých barvách ocení střídmé a decentní obrazy, klasicky černobílé. Volit můžete samozřejmě jeden velký obraz, stejně jako několik menších. Interiér by neměl působit „přeplácaně“, to ale posoudíte nejlépe vy sami. Pokud se rozhodnete pro vícero obrazů, měly by si samozřejmě odpovídat tematicky. V takovém případě se abstrakce moc nehodí.

Nejčastějším umístěním obrazů v obývacím pokoji je prostor nad sedací soupravou, není to ale pravidlo a obraz lze umístit kamkoliv. Vyhněte se jen místa příliš blízko televize, neboť pohled na obraz by vás mohl při sledování televize rušit a odvádět vaši pozornost jinam.

Obrazy do ložnice

Do ložnice si odcházíme odpočinout. Obraz by proto měl být především takový, aby ve vás vyvolával pocity klidu a pohled na něj vám umožnil nerušenou relaxaci. Může jít o fotoobrazy s motivem moře, lesa apod. Stejně tak se mohou do ložnice dobře hodit i abstraktní ornament obrazy, volte ale spíše střídmé a uklidňující barvy. Mezi ty patří typicky modrá a zelená, tj. obvyklé přírodní barvy (opět jsme u moře a lesa).

Do ložnice stejně jako do obývacího pokoje dobře zapadnou i vícedílné obrazy. Stejně jako je pro obývací pokoj typické umístění nad sedací soupravu, v ložnici se obrazy nejčastěji umisťují tak, aby na ně bylo vidět z postele, přesto nic nebrání tomu zavěsit jej třeba právě nad postel, tak jak se to v minulosti často dělalo s náboženskými obrázky.

Obrazy v kuchyni

I do kuchyně se hodí obrazy. A platí to pro kuchyně samostatné i ty prostorově propojené s obývacím pokojem. Do kuchyně se logicky hodí obrazy s motivy spojenými s jídlem a přípravou pokrmů. Může jít o koření, kávu či třeba ovoce. Pro obrazy do kuchyně platí opak toho, co pro obrazy do ložnic. V kuchyni je možné používat pestré barvy, které podporují chuť k jídlu.

Dětské pokoje, pracovny a další místnosti

I další místnosti lze vyzdobit obrazy. Do dětských pokojů logicky patří především obrazy jejich oblíbených hrdinů, ale také roztomilých zvířat. Zajímavým nápadem jsou pěkně vyvedené výukové postery, které nenásilnou formou děti vzdělávají. V pracovnách se zase jako obrazy často využívají fotografie blízkých, které motivují k práci.

Obrazy mohou viset i v chodbách a předsíních. V tomto případě záleží především na tom, zda se jedná o chodbu tmavou, či prosvětlenou. V prvním případě jí mohou světlé barvy prosvětlit, v druhém snese i černobílé fotoobrazy apod.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.