Prima maminka

31. října 2018 06:00

Martina Čerňanská

Víte, jak správně vyprat péřovou bundu, aby byla jako nová?

Už jste ji vytáhla nebo na to v nejbližších dnech dojde. Léto se rozloučilo a péřovka bude čím dál více potřeba. Její údržba má ale svá pravidla: víte jak na to?

Samozřejmě, že svou nepostradatelnou péřovku můžete prostě naložit do auta a po práci se stavit v čistírně. Ale ruku na srdce, někdy ji potřebujeme prostě hned a tak podlehneme pokušení a péřovka putuje do pračky. Co si počít, aby vám z ní vyšla celá, čistá a nepoškozená?

Pravidlo první: Čtěte!

Pokud pokaždé, když si koupíte nový kus oblečení, jste v pokušení ustříhat všechny otravné cedulky, u choulostivých kusů to nikdy nedělejte! Mezi ně patří také péřová bunda nebo kabát! Při praní totiž nezbytně musíte respektovat symboly na štítku, jinak riskujete, že jste svou oblíbenou bundu viděli před praním pěknou naposledy.

Pravidlo druhé: Zapínejte!

Než péřovkou dáte do bubnu pračky a necháte ji svému osudu, trochu se jí věnujte. Zapněte na ní všechny zipy, stáhněte všechny druky, zapněte sucháče i knoflíky. Na šňůrce u kapuci udělejte uzel, který budete schopna po praní rozvázat.

Pravidlo třetí: Chladná voda!

Péřovka není ručník nebo povlečení, ale delikátní outdoorová záležitost! Proto zapomeňte na všechny programy nad 40 stupňů Celsia. Ideální je prát péřovou bundu na 30.

Pravidlo čtvrté: Neperte v ruce!

I když to vypadá šetrněji, nejste stroj a ruční praní by nemuselo dopadnout tak dobře jako praní v kvalitní pračce. Klidně bundu svěřte přístroji, za správného postupu to zvládne na jedničku.

Pravidlo páté: Nakupte přípravky!

Zapomeňte na to, že k péřovce dáte běžné prášky nebo gelové prací prostředky. Zničili byste kvalitu peří! Běžným pracím prostředkem z peří odstraníte přírodní oleje, čímž peří ztratí své izolační vlastnosti a v bundičce by vám pak byla zima. Vydejte se do drogérie a kupte si speciální prostředek na praní peří, jeden na zimu se vám určitě vyplatí.

Pravidlo šesté: Sušte s rozvahou!

Máte na sušičce volbu “teplý vzduch”? Tak to je ta pravá! Pokud ne, sušte na velmi nízkou teplotu a co nejšetrněji! Ještě jeden trik: do sušičky dejte k bundě dva čisté míčky na tenis nebo míčky určené do sušičky, které při procesu sušení peří krásně pravidelně rozloží.

Pravidlo sedmé: Větrejte!

Pokud nemáte sušičku, usušte bundu ve vodorovné poloze a v místnosti větrejte. Nezapomeňte bundu pravidelně protřepávat a otáčet, aby se usušilo všechno peří uvnitř a načechralo se. Pokud byste to nedělali, riskujete, že peří začne uvnitř plesnivět. Připravte se na to, že bunda může při pokojové teplotě schnout až tři dny!

-KU-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 2. 2024

Zklamání z významné veřejné osobnosti, kterou jste vždy obdivovali, by dnes mohlo způsobit etickou krizi, Berani. Možná se přistihnete, že pochybujete o svých názorech a hodnotách, které jste po většinu života přijímali bez pochybností. Mějte na paměti, že je to vlastně zdravý proces. Do zítřka se pravděpodobně smíříte sami se sebou a mezitím byste měli trochu dospět. Vydržte!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.