Celebrity

11. července 2021 06:00

Petra Kloidová

Lékař bez hranic Tomáš Šebek jde na mateřskou: Chci vidět syny vyrůstat

INTERVIEW 30.6.2021

„Mateřská dovolená je jedna z nejtěžších misí,“ říká chirurg, který strávil část pracovního života ve válečných nebo krizových zónách. Tomáš Šebek léta spolupracuje s Lékaři bez hranic, o svých zážitcích a zkušenostech píše knihy, pořádá besedy a snaží se transformovat české zdravotnictví. V tento moment ale odchází na mateřskou dovolenou, aby se postaral o dva malé syny.

Zachraňuje lidské životy po celém světě jako spolupracovník Lékařů bez hranic a teď se rozhodl soustředit se na svou rodinu. S manželkou, lékařkou, si pořídili čtvrté dítě. Chirurg si je jistý tím, že tentokrát si chce své dva nejmenší syny užít jako táta.

„Právě teď měním misi pracovní za misi rodinnou. Dva nejmladší kluky chci vidět také jako táta, ne se s nimi pořád dokola jen loučit. Práce neuteče a jako chirurg jsem nahraditelný. Jako táta nahraditelný nejsem. A o dětech se obecně ví, že rostou jako z vody. Rád bych byl u toho,“ napsal známý chirurg a podnikatel na sociální síť Facebook.

Děti chci vidět vyrůstat

S manželkou si první dítě pořídili už během studií na medicíně, zrovna ve chvíli, kdy probírali pohlavní ústrojí člověka, jak s humorem dodává. První dvě děti si jako začínající lékař budující kariéru tedy příliš neužil.

„První generace dětí kolem mě proběhla, a protože se se ženou cítím relativně mlád, tak jsme si řekli, že uděláme druhou generaci dětí a budeme se jí věnovat trochu víc. Není to tak, že bych byl unavený nebo se chtěl někde zašít,“ říká lékař a také spisovatel. Jak přiznal už na Facebooku, po náročných misích ve třetích zemích světa se rozhodl vyzkoušet si i tu nejnáročnější – vychovu dětí.

Jeho knihy motivují mladé lidi studovat medicínu

Tomáš Šebek píše knihy a dělá přednášky o tom, co prožil díky šesti náročným misím pro Lékaře bez hranic. Šebek pracuje jako břišní chirurg v pražské Nemocnici na Františku. Jeho první mise byla pomoc po katastrofálním zemětřesení na Haiti v roce 2010. Dvakrát pracoval v traumacentru Lékařů bez hranic v afghánském Kundúzu. Lékařskou péči poskytoval také lidem v Agoku na pomezí Súdánu a Jižního Súdánu a naposledy působil ve válkou zmítaném Jemenu.

Známý chirurg dává inspiraci mladým lidem, aby studovali medicínu. „Myslím, že to, co děláme v rámci Lékařů bez hranic, je zajímavé a motivující. Mám na kontě desítky studentů, kteří se přihlásili kvůli tomu, že si přečetli nějakou z mých knih. To je na jednu stranu fajn, na druhou stranu zavazující – šli do toho kvůli mně, a teď kdoví, jaké to zdravotnictví je. Aby je to nezklamalo,“ řekl Šebek na CNN Prima NEWS.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.