Celebrity

2. září 2021 05:59

Gabriela Kolinová

Luděk Sobota bojoval s alkoholem a depresemi. Viděl svoji smrt: Bylo to morbidní

Herec a komik Luděk Sobota to v životě neměl jednoduché. Sláva si vybrala krutou daň a nemilosrdně se podepsala na jeho zdraví. Bojoval s depresemi a alkoholem a musel vyhledat odbornou pomoc.

Když byl Luděk Sobota na vrcholu své kariéry, musel čelit velkým zdravotním problémům, které ho málem srazily až na dno. „Býval jsem obrovský trémista, a když jsem toho měl jednu dobu strašně moc, třicet představení do měsíce, do toho jsem točil filmy, hrál v televizi, měl rozvržený program na minuty, uprostřed jednoho představení jsem zkolaboval a skončil na koronární jednotce. Potom se to opakovalo asi ještě pětkrát. Pak přicházely hrozné deprese, nepopsatelné stavy,“ svěřil se v rozhovoru pro časopis Instinkt.

Splíny a úzkosti řešil tím nejhorším možným způsobem, začal holdovat alkoholu. Nakonec musel vyhledat lékařskou pomoc. „Pár psychiatrů jsem navštívil,“ přiznal Luděk. Depresí se postupem let zbavil, pití ovšem nikoliv. „Občas si dám asi jako každý člověk. Abstinent ze mě asi nikdy nebude. Rád si dám třeba z preventivních důvodů panáka slivovice, protože údajně spaluje bacily. Do hospody už ale nechodím skoro vůbec,“ uvedl osmasedmdesátiletý herec.

Jak přiznal, se stárnutím se smiřuje jen těžko a čím dál častěji si uvědomuje, že se jeho čas krátí. „Samozřejmě, že chci žít dlouho. Miluji život, ale stáří většinou bývá strastiplné a já hlavně nechci, aby pro mě bylo bolestivé. Chvílemi mě napadne, co bude dál. I proto jsem si nedávno zašel na náš hřbitov a chtěl jsem, aby mi tam upravili hrob mých rodičů, protože tam jednou skončím taky. Je pravda, že se mě také na hřbitově ptali, jestli už se chystám umřít. Nechystám, ale pamatuji si na svého otce, jak se o ten hrob staral, tak si myslím, že bych měl taky,“ prohlásil Sobota.

Luděk Sobota a jeho morbidní zážitek. Promítl se mu celý život od narození až po smrt

V minulosti dokonce vyzkoušel takzvané holotropní dýchání, což je metoda, jak dosáhnout intenzivního a potencionálně transformativního rozšíření stavu vědomí. „Za čtyři hodiny se vám promítne celý život od narození až po smrt. Byl to velký zážitek, podruhé bych na to už ale nešel. Je to až moc morbidní. Byl jsem tam jak v prenatálním stavu, to jsem byl jako kapr v rybníku, tak po smrti,“ popsal herec.

Mezi jeho nejslavnější filmy patří komedie Jáchyme, hoď ho do stroje, která ho vynesla na výsluní. Roli Františka Koudelky, kterou ztvárnil, mu lidé připomínají dodnes. „Hrálo se mi to velmi dobře. Nesmělý venkovský kluk, co přijde do města, kde to na něj všechno padá, byla skutečně na mě šitá. I já jsem byl v mládí podobný smolař. Spousta vtipných situací vznikla spontánně až na place. Například ta scéna, kdy se jdu jako Koudelka zapsat do hodiny juda. Uvolní se mi ze dveří kabát, v běhu neúmyslně povalím trenéra na zem a pak mu podávám ruku, abych mu pomohl vstát.

V té chvíli z kolegy Peterky, který ho hrál, vypadlo: „Nebudeme se pouštět do žádných větších akcí.“ To třeba ve scénáři vůbec nebylo,“ zavzpomínal Luděk Sobota. Ze slavnostní premiéry ovšem tehdy odcházel zklamaný. „Láďa Smoljak za mnou přišel a stroze oznámil: „Ty jsi nám ten film zničil.“ Samozřejmě mě to překvapilo a zamrzelo. Nejspíš si to jako scenárista představoval jinak. Ale když jsem viděl, jaký obrovský úspěch ta komedie má u lidí, nic jsem si z toho nedělal,“ prohlásil herec. Na nezapomenutelnou komedii se můžete podívat ve čtvrtek 2. 9. ve 20:00 na Prima MAX nebo o dva dny později na TV Prima od 15:00. Pokud to nestíháte, můžete si fim přehrát v naší videopůjčovně.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.