Celebrity

6. prosince 2019 10:30

Martina Čerňanská

Martina Preissová: Být manželovi oporou je moje povinnost

Aby se mohli herečka Martina Preissová a herec Martin Preiss vzít, museli nejdříve rozbít svá stávající manželství. Byla to velká láska a čekaly ji kruté zkoušky osudu.

Znojemská rodačka Martina vystudovala JAMU v Brně a po poměrně krátké době zakotvila v Národním divadle v Praze. To se psal rok 2000 a ve Zlaté kapličce působil i Martin Preiss, charismatický muž ze slavné herecké rodiny. Krásná žena, předurčená pro role femme fatale, nemohla jeho pozornosti uniknout. Byly tu však dva háčky: on byl ženatý, ona vdaná za dirigenta Romana Válka. Láska však byla silnější než stávající závazky. Herečtí kolegové naznačovali, že pokud si někdo na jevišti rozumí tolik jako Válková a Preiss, pak nelze vyloučit, že se to odrazí i v jejich osobním životě. Martina se v roce 2005 rozvedla a začala bydlet se svým vyvoleným, ten své tehdejší manželství definitivně rozbil o tři roky později. "Bylo náročné zachovat se tak, aby to nikoho nebolelo, protože to bolí všechny. Ale bylo to buď, anebo," řekla o komplikované situaci Martina. V roce 2009 se za Preisse mladšího provdala. Porodila mu syny Matouše a Šimona.

Těžké deprese

Osud dvojici dopřál několik klidných let, pak seslal pohromu v podobě depresí "léčených" alkoholem. Atraktivní partnerka s hrůzou přihlížela tomu, jak se její životní druh mění k horšímu. Utéci nechtěla, neměla v úmyslu zničit další manželství, navíc se dvěma dětmi. Těžké manželovy deprese vyvrcholily před Vánoci 2014, kdy se syn slavných herců rozhodl spáchat sebevraždu. Po strašlivé hádce s manželkou opustil dům v Praze-Kunraticích s nožem v ruce a se slovy, že se jde zabít. Jeho žena ihned zavolala policii, která umělce v lese nalezla nezraněného a předala jej záchranářům. Skončil v nemocnici a později na Psychiatrické klinice na pražském Karlově náměstí.

Zaslouží si obdiv

Martinovi Preissovi bylo teď jasné, že musí bojovat, léčit se. Pro Martinu bylo nejhorší, když manžel přestal fungovat, neboť byl celé dny zavřený v zatemněném pokoji. Nadměrnou konzumací alkoholu si prohluboval depresi. Už se to nedalo unést. Odmítal práci, nebyl schopný vést běžný rodinný život. Po pokusu o sebevraždu se začal léčit, vypadá to, že účinně, aspoň prozatím. Jeho žena prohlašuje, že ji zachránila práce, jezdila si prý do divadla odpočinout. "Tam nepřemýšlím o osobních věcech, přehodím výhybku. To práce mě pokaždé restartovala. Navíc i fakt, že když točím, hraju, zkouším, zaručím i po finanční stránce chod rodiny, když vypadne táta. Nebude to bůhvíjaký standard, ale bude to k přežití," říká herečka a matka dvou synů. "Můj muž si zaslouží obdiv," tvrdí o partnerovi. "Zápasí se závislostí dnes a denně, navíc v této společnosti, kde si placatku rumu koupíte i v tabáku." Sama si ovšem rovněž zaslouží obdiv, k partnerovi, který má problémy s alkoholem, přistupuje s nevšedním porozuměním. Kdyby pracovala v manželské poradně, poradila by všem dvojicím v nesnázích: “Pojďte se na sebe těšit! Odjeďte někam vy nebo váš muž, alespoň na týden. Je to neskutečně zdravé.”

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.