Miroslav Donutil slaví 70: Nic nechci, jen zdraví, mně to úplně stačí

Vynikající český herec, moderátor a vypravěč Miroslav Donutil slaví své životní jubileum. Co ho teď baví, čím žije a co plánuje do budoucnosti?

Miroslav Donutil (70) je rodákem z Třebíče, vyrůstal ve Znojmě, většinu svého dětství však prožil v Brně. Jeho původní sny o novinařině nebo lesnictví nakonec přebilo rodinné řemeslo – herectví. Jeho rodiče i dědeček ochotničili a byli skvělými vypravěči. V rodinné tradici pak pokračuje i hercův mladší syn Martin Donutil.

Již během studií na brněnské JAMU hostoval Miroslav Donutil na scéně brněnského divadla Husa na provázku, kde od roku 1973 nastoupil do svého prvního angažmá.

Za 17 let svého působení zde ztvárnil celou řadu nezapomenutelných rolí (mj. Nikolu Šuhaje v Baladě pro banditu, Kašpárka v Donu Šajnovi, Richarda III. a další postavy v Shakespearománii, starého Karamazova v Bratrech Karamazových, Ríšu v Pohádce máje).

V roce 1990 se stal Miroslav Donutil členem činohry pražského Národního divadla, čímž nastartovala jeho obrovská popularita. Publikum si jej oblíbilo například v titulní roli ve Strýčku Váňovi, jako stařečka v Židlích, šaška v Jak se vám líbí nebo jako legendárního Truffaldina ve Sluhovi dvou pánů. Tou dobou si nadaného herce začali více všímat i filmaři.

K Donutilovým dnes již legendárním hereckým výkonům patří například role v komediích Tankový prapor, Černí baroni či Dědictví aneb Kurvahošigutntag.

Jeho hlášky z filmů Pasti, pasti, pastičky nebo Pelíšky již zlidověly. Najde se někdo, kdo by neznal například tu uvědomělého otce Šebka o plastových lžičkách? „No pozor. To nejsou obyčejné lžičky. To jsou lžičky z umělé hmoty – lehké, ohebné, pružné. To jsou lžičky, které vyvinuli výzkumníci z NDR.“

Za svůj výkon ve filmu Pasti, pasti, pastičky získal Miroslav Donutil Českého lva. I tento film si můžete přehrát on-line v našem archivu iPrima.cz:

Kromě herectví se Miroslav Donutil věnuje také dabingu a přímo vyniká kouzlem vypravěče.

Jen o informace ze svého soukromí se herec dělí s veřejností poskrovnu. Několik těch nejnovějších svěřil v uplynulém týdnu v Show Jana Krause: S ohledem na momentální uzavřená divadla mu odpadlo zhruba 135 představení. K situaci však herec přistupuje s optimismem. „Objevil jsem spoustu zahradnických prací, což mi tedy moje žena ráda představila,“ popsal s nadšením během talkshow a dodal, že ho po nich bolí tělo úplně jinak, než je běžně zvyklý. „To jsou neuvěřitelné věci, co na té zahradě může člověk dělat! A já to neznal… takže jsem najednou hnojil, ryl, sklízel… to bylo moc hezké. Ale než k té sklizni člověk dojde!“

I přes koronavirovou krizi a uzavřená divadla se snaží věnovat řemeslu. Mezi jeho zatím poslední pracovní počiny patří natočení dvou filmů. „Jednu věc jsem točil s vynikajícím slovinským režisérem Olmem Omerzuem a jmenuje se to Atlas ptáků. A také jsme s Jirkou Svobodou natočili dvojdílný film pro televizi, který se jmenuje Vražedné stíny. Ovšem divadlo není, a proto jsem tak rád, že jsem v divadle nyní a že jsou zde diváci,“ podotkl národem milovaný herec.

Jediné narozeninové přání Miroslava Donutila

K narozeninám by si přál – tak asi jako dnes každý – jenom zdraví. „Já nic nechci, já chci zdraví, mně to úplně stačí. To je takový pocit štěstí, když se člověk v tomto věku ráno probudí a je zdravý. Takže víc není potřeba,“ svěřil se.

„Další radost je, že člověk vůbec vstane, i když je to kolikrát těžké. No a pak že jdeš! Prostě jdeš. A v tom okamžiku já se začínám těšit, co mě ten den potká. Dnes jsem se těšil, že ráno pojedu do města za svojí oční lékařkou, která mi prohlédne oči, abych u pana Krause vypadal dobře, potom se stavím za manželkou, pozdravím ji, protože má otevřené okýnko, aby vydávala jídla, pak půjdu do rádia, tam udělám takový příjemný rozhovůrek a pak půjdu k Honzovi,“ vyčerpávajícím způsobem popisuje svoji radost ze života. Na závěr s ironickým úsměvem vypráví, že kdyby chtěl dělat oslavu svých blížících se narozenin, možná by měl uvažovat o nějakém hotelu v Teplicích. „A pozveme Jirku Paroubka!“

Miroslav Donutil je také často spojován s konzumací vína. Jakémukoliv alkoholu se přitom ve skutečnosti spíše vyhýbá. Pravdou totiž je, že od mládí se léčí s epilepsií, nemocí, s níž si alkohol rozhodně nerozumí.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 2. 2024

Uvolnila se ve vás intenzivní vášeň, Berani. Těžko odoláváte touze vzít svou milovanou osobu a utéct na nějaký opuštěný ostrov. Odpočinek od civilizace by se vám hodil. Ale pokud se na takový ostrov nemůžete dostat, co takhle vytvořit si oázu přímo u sebe doma? Objednejte si jídlo z oblíbené restaurace, přineste si ho domů a užijte si intimní večer se svým partnerem.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.