Celebrity

28. ledna 2021 06:00

Petra Kloidová

Někdy prostě nemůžete jinak a uděláte to, říká o životních změnách Jitka Smutná

Jitka Smutná je herečkou, která jde proti času a proti proudu. Zatímco v mládí dostávala role starších žen, dnes hrává zpravidla ty o patnáct let mladší. Kromě toho v roce 2006 světu oznámila, že miluje ženy, a tvrdě narazila. Člověk by se ale neměl bát, říká dnes.

Jitka Smutná jde proti proudu

Jitka Smutná je nebývale oblíbenou herečkou, kterou většina z nás zná z televizních seriálů. Na paty se jí lepí charakterní divadelní role a cizí jí není ani hudební kariéra. Kromě hraní se věnuje také hudbě – vystupuje jako písničkářka s kapelou Rodinná fúze. Psát písně začala už na gymnáziu a následně na vysoké škole.

Její kroky směřují vždy nezvyklým směrem. Ve 34 letech po porodu dvou dětí se zakulatila a režisér Jan Kačer jí rozkázal, aby už nehubla, a role se jen hrnuly. „Já jsem byla vždycky kulatá, hrála jsem hrozně brzo starší role. Kupodivu jsem začala hrát mladší role ve věku, kdy mi bylo pětašedesát. V pětašedesáti jsem hrála role, kde těm ženám bylo třeba padesát let. Bylo mi vždycky jedno, jestli je ta role mladší nebo starší, vždy mě zajímá, co má vevnitř,“ říká.

Divadlo a coming out nejde dohromady

V roce 2006 se herečka rozhodla světu říci, že miluje ženu. Prostě už ji nebavilo neustále lhát v rozhovorech o tom, jak si s manželem rozumí. Na její veřejný coming out zareagoval i její zaměstnavatel. „Několik měsíců po mém coming outu se mi ozvali z Městských divadel pražských a zeptali se, jestli když jsem změnila orientaci, nechci změnit i angažmá,“ směje se herečka, ale nelituje.

„Někdy prostě nemůžete jinak a uděláte to. Každý jsme jiný, každý potřebujeme mít život a soukromí žít na jiný způsob. Pokud někdo zatouží, aby to věděli blízcí, tak jsem všemi deseti pro. Svět se mění, tolerance se zvyšuje. Dnes už by se nikdo neměl bát a to bych přála všem,“ říká herečka. I ona překonala poměrně rychle nelibost divadla a začala získávat důležité role nejen ve filmu, ale v televizi. Vidět jste ji mohli v Cestách domů, ve Svatbách v Benátkách nebo v seriálu Přístav.

Nezvyklé záliby pro herečku

Kromě své profese miluje Jitna Smutná rybaření. „Když mi bylo asi osm let, táta mi jednou na Sázavě uřízl lískový prut, vytáhl z kapsy namotaný vlasec, který se tehdy takhle prodával za tři padesát, a řekl: tak tady je Sázava!“ vzpomíná na své rybářské začátky herečka, která pak prý od té doby až do svých čtrnácti let už jen stála po kolena ve vodě a chytala.

„Naučila jsem se i třpytkovat, ale to jsem většinou přenechávala mužům v naší rodině. Já jsem chytala klasicky, ráda jsem chytala na plavanou. Chytat na boilies, což jsou různě velké a barevné kuličky, jak rybáři vědí, jsem se naučila asi teprve před deseti lety, ale chytla jsem na to největší ryby.“ A jaké že to jsou? „Devadesát centimetrů velký bolen, kterého jsem kupodivu chytla na rohlík, přestože je to dravec,“ vypráví neuvěřitelnou historku, jak zcela neplánovaně během snídaně u vody přišla ke svému největšímu úlovku. A dodává také to, že loví metodou chyť a pak zase pusť. „Rybu, kterou jsem chytla, jsem jedla naposledy tak před dvaceti lety.“

Dalším jejím ne zcela typicky ženským koníčkem jsou prý různé stavební úpravy. „Jsem z rodiny, kde jsme byly čtyři děti, tedy moji tři bratři a já. A já jsem se jim hrozně chtěla podobat,“ vysvětluje pozadí svých zálib, které se rodily už v dětství.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.