zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Někdy prostě nemůžete jinak a uděláte to, říká o životních změnách Jitka Smutná

Petra Kloidová , Vydáno: 28.01.2021
Jitka Smutná je herečkou, která jde proti času a proti proudu. Zatímco v mládí dostávala role starších žen, dnes hrává zpravidla ty o patnáct let mladší. Kromě toho v roce 2006 světu oznámila, že miluje ženy, a tvrdě narazila. Člověk by se ale neměl bát, říká dnes.

reklama

Jitka Smutná jde proti proudu

Jitka Smutná je nebývale oblíbenou herečkou, kterou většina z nás zná z televizních seriálů. Na paty se jí lepí charakterní divadelní role a cizí jí není ani hudební kariéra. Kromě hraní se věnuje také hudbě – vystupuje jako písničkářka s kapelou Rodinná fúze. Psát písně začala už na gymnáziu a následně na vysoké škole.

Její kroky směřují vždy nezvyklým směrem. Ve 34 letech po porodu dvou dětí se zakulatila a režisér Jan Kačer jí rozkázal, aby už nehubla, a role se jen hrnuly. „Já jsem byla vždycky kulatá, hrála jsem hrozně brzo starší role. Kupodivu jsem začala hrát mladší role ve věku, kdy mi bylo pětašedesát. V pětašedesáti jsem hrála role, kde těm ženám bylo třeba padesát let. Bylo mi vždycky jedno, jestli je ta role mladší nebo starší, vždy mě zajímá, co má vevnitř,“ říká.

Show Jana Krause 27.1.2021 Jitka Smutná
Autor: Prima FTV Show Jana Krause 27.1.2021 Jitka Smutná

Divadlo a coming out nejde dohromady

V roce 2006 se herečka rozhodla světu říci, že miluje ženu. Prostě už ji nebavilo neustále lhát v rozhovorech o tom, jak si s manželem rozumí. Na její veřejný coming out zareagoval i její zaměstnavatel. „Několik měsíců po mém coming outu se mi ozvali z Městských divadel pražských a zeptali se, jestli když jsem změnila orientaci, nechci změnit i angažmá,“ směje se herečka, ale nelituje.

„Někdy prostě nemůžete jinak a uděláte to. Každý jsme jiný, každý potřebujeme mít život a soukromí žít na jiný způsob. Pokud někdo zatouží, aby to věděli blízcí, tak jsem všemi deseti pro. Svět se mění, tolerance se zvyšuje. Dnes už by se nikdo neměl bát a to bych přála všem,“ říká herečka. I ona překonala poměrně rychle nelibost divadla a začala získávat důležité role nejen ve filmu, ale v televizi. Vidět jste ji mohli v Cestách domů, ve Svatbách v Benátkách nebo v seriálu Přístav. 

Herečka Jitka Smutná vypadá fantasticky
Autor: Jiří Janoušek Herečka Jitka Smutná vypadá fantasticky

Nezvyklé záliby pro herečku

Kromě své profese miluje Jitna Smutná rybaření. „Když mi bylo asi osm let, táta mi jednou na Sázavě uřízl lískový prut, vytáhl z kapsy namotaný vlasec, který se tehdy takhle prodával za tři padesát, a řekl: tak tady je Sázava!“ vzpomíná na své rybářské začátky herečka, která pak prý od té doby až do svých čtrnácti let už jen stála po kolena ve vodě a chytala.

„Naučila jsem se i třpytkovat, ale to jsem většinou přenechávala mužům v naší rodině. Já jsem chytala klasicky, ráda jsem chytala na plavanou. Chytat na boilies, což jsou různě velké a barevné kuličky, jak rybáři vědí, jsem se naučila asi teprve před deseti lety, ale chytla jsem na to největší ryby.“ A jaké že to jsou? „Devadesát centimetrů velký bolen, kterého jsem kupodivu chytla na rohlík, přestože je to dravec,“ vypráví neuvěřitelnou historku, jak zcela neplánovaně během snídaně u vody přišla ke svému největšímu úlovku. A dodává také to, že loví metodou chyť a pak zase pusť. „Rybu, kterou jsem chytla, jsem jedla naposledy tak před dvaceti lety.“

Dalším jejím ne zcela typicky ženským koníčkem jsou prý různé stavební úpravy. „Jsem z rodiny, kde jsme byly čtyři děti, tedy moji tři bratři a já. A já jsem se jim hrozně chtěla podobat,“ vysvětluje pozadí svých zálib, které se rodily už v dětství.

Aňa Geislerová na premiéře filmu Havel

Byla bych magor, kdybych žárlila na dvacetiletou kolegyni, říká Aňa Geislerová

reklama

Související témata: Jitka Smutná , rozhovor , Cesty domů , Svatby v Benátkách , přístav

reklama

Přečtěte si také

reklama