Celebrity

17. února 2021 06:00

Petra Kloidová

Jiřina Jirásková milovala muže, ale uměla se i mstít. S Brodským se rozhádala kvůli dopisům

Její hluboký hlas a chladné vzezření ji předurčovalo k postavám elegantních hraběnek. Hrála ženy z lidu, které už mají něco odžito. Syrový projev a ironický podtón jí v mládí přinesl i role mladých chlapců. Herečka Jiřina Jirásková by v těchto dnech oslavila devadesáté narozeniny. Pojďme si připomenout její život i charakterní role. Za zmínku stojí i její barvité vztahy s muži.

Jiřina Jirásková byla ženou mnoha tváří. Výřečnou herečkou a intelektuálkou, ředitelkou Vinohradského divadla, ale také politickou aktivistkou. Narodila se 17. února 1931. Letos by oslavila 90 let.

Divadlo jí kdysi doporučila jeptiška. Její temperamentní hrdinky s velkýma očima a různorodými grimasami jsme mohli vídat i v rozmanitých filmových a televizních rolích. Osobní život Jiráskové a její vztahy s muži byly podobně barvité.

Jedno manželství, nevěry, potraty, ale i velká láska

Jiřina Jirásková prožila krátké manželství s hercem Jiřím Pleskotem. To však skončilo velice nešťastně. Jirásková tehdy zahnula svému manželovi s Jiřím Valou, který žil s její kamarádkou Jiřinou Švorcovou. Myslela si, že nového partnera utáhne na těhotenství. Vala se však rozhodl, že nechce být otcem a její dosavadní manžel chtěl rozvod. Mladé herečce tak nezbylo nic jiného než jít na potrat. Švorcová vzpomínala, že to pro Jiráskovou nebyl první potrat, který prodělala. Kdysi prý udělala něco podobného jiné kamarádce.

Největší vliv na ni měl její partner Zdeněk Podskalský, s nímž žila 27 let. I tak ale vztah s jejím zásadním mužem nezačínal jednoduše. S Podskalským se Jirásková seznámila ve čtyřicátých letech, když oba studovali AMU. Jenže mladý režisér si přivezl ze studií na Vysoké filmové škole v Moskvě manželku Tamaru a Jirásková už byla také vdaná. Po bouřlivém rozvodu ale s Podskalským zašla nezávazně na večeři. I on už žil životem svobodného muže. Jejich přátelské setkání se protáhlo až do rána a Jiřina v ten moment cítila, že se do okouzlujícího režiséra zamilovala. „Byla to láska mého života. Mohla bych o něm mluvit několik měsíců a stejně bych mu pořád zůstala strašně moc dlužná,“ napsala ve svých pamětech.

Jirásková se podruhé ale nevdala, měla pevné pouto se svou maminkou, s níž bydlela a starala se o ni. S Podskalským nikdy nežila, ale sdílela s ním chatu u jihočeské Volyně, kde je společně s ním pohřbena.

Podívejte se na exkluzivní fotografie Jiřího Janouška ze soukromí Jiřiny Jiráskové

Jiřina Jirásková měla hodně mužů. Mezi ně patřila třeba studentská láska s Milošem Formanem. Trvala pouhého půl roku, ale zásadní vztah prožila i s citlivým hercem Vlastimilem Brodským. S ním měla úplně poprvé vstoupit do manželství, Brodský ji ale nechal v podstatě před oltářem a vymluvil se na nemocnou babičku. Jirásková tvrdila, že stydlivý herec vycítil, že ho nemiluje, a udělal jí tak službu. Zradu mu ovšem oplatila velice barvitě.

S rozchodem souhlasila velice decentně, ale začala mu volat domů jako citlivá, zamilovaná fanynka. Imaginární slečně dokonce vytvořila zajímavý osud – mělo se jednat o dívku na vozíku. Zamilovaný Brodský pak v divadle s kolegy řešil jeho lásku k neznámé dívce, vozík mu nevadil. Jirásková mu jednou vyčetla, že imponovat mu dopisy a telefonními rozhovory je jednoduché. On jí vmetl do tváře, že na takový cit je příliš povrchní. V ten moment vítězoslavně vytáhla jeho dopisy z kabelky. Přesně ty dopisy, které posílal domnělé fanynce. Brodského ranila a do konce jeho života spolu neměli dobrý vztah.

Nesmrtelní Světáci a Fany

Jirásková s mužem svého života, Podskalským, natočila i slavnou komedii Světáci, v níž excelovala i Jiřina Bohdalová a Iva Janžurová. Právě takový humor, jaký předváděly hlavní hrdinky a jejich parťáci Vlastimil Brodský, Jiří Sovák a Jan Libíček v tomto filmu, pěstoval Podskalský s Jiráskovou i v soukromí. Říkával, že s kteroukoli jinou ženou by se nudil.

S Jiřinou Bohdalovou se Jirásková potkala znovu i v roce 1995 na filmu Karla Kachyni Fany. Tady si zahrály sestry – slabomyslnou Fany ztvárnila Jiřina Bohdalová, ambiciozní primářku Jiřina Jirásková. Scenárista Jiří Hubač jim role napsal na tělo stejně jako o několik let později Ivo Pelant pro televizní film Povodeň.

Zákaz práce komunisty

Jelikož odmítla odvolat názor na okupaci Československa „spřátelenými“ vojsky Varšavského paktu, měla Jirásková třináct let zákaz točit ve filmu a v televizi. Režisér Podskalský pro ni tak sepsal alespoň několik divadelních her, například Ligu proti nevěře či Ženu v trysku století. S těmito představeními jezdila s partou kamarádů po republice. Po revoluci se stala ředitelkou Vinohradského divadla.

Podívejte se na jeden z posledních televizních rozhovorů Jiřiny Jiráskové v pořadu Zrcadlo tvého života.

Nebo se můžete podívat na její předposlední film Vrásky z lásky on-line na iPrima.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.