Dovolená u moře (možná) bude. Kam a jak je možné vyrazit?

Omezení cestování nakonec nebude tak přísné, jak to nějakou dobu vypadalo. Oblíbené destinace českých turistů otevírají hranice a chystají se na sezonu. Kdy a kde začne, a na co se během plánování letní dovolené u moře připravit?

„Výhled na letošní letní dovolenou je nakonec optimističtější, než se ještě před pár týdny zdálo. Například Řecko, nejoblíbenější letní cíl, kam například loni odcestovalo 21 procent našich klientů, se znovu otevírá 1. července, kdy sem znovu začnou létat přímé lety z Prahy. Také letos jsou dotazy na dovolenou v Řecku nejčastější a někteří zákazníci už si zájezd na červenec i srpen dokonce zakoupili,“ popisuje současnou situaci mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.

V závěsu za Řeckem je, pokud jde o oblíbenost, Egypt, ten však prozatím zůstává uzavřen, nicméně o jeho otevření se intenzivně jedná. Naopak třetí nejoblíbenější Turecko vypadá nadějně a v současnosti se stejně jako řada dalších destinací připravuje na návrat turistů. Například společnost Smartwings slibuje, že od konce června začne postupně létat do Bulharska, Chorvatska, na Kanárské ostrovy, Madeiru, Kypr a řecké ostrovy Rhodos, Krétu, Zakynthos a Korfu. V další vlně by pak měla následovat Sardinie, Mallorca i turecká Antalya.

VELKÝ PŘEHLED: KDY A KAM BUDE MOŽNÉ VYRAZIT NA DOVOLENOU

Do některých evropských zemí bude možné vydat se autem i dříve. „V některých státech je vyžadováno na hranicích potvrzení o rezervaci ubytování, podepsání čestného prohlášení, že jste zdraví, případně, že zemí pouze projíždíte," upozorňuje Andrea Řezníčková na možná opatření, která bude zřejmě na cestách nutné dodržovat. Ta se ale průběžně mění, je tedy dobré sledovat aktuální informace. Dobrá zpráva je, že od 15. června již nebude nutné při návratu ze zemí s nízkým a středním rizikem nákazy hlásit se na hygienické stanici a mít negativní test na COVID-19. Mezi země s nízkým rizikem nákazy patří například Chorvatsko, Bulharsko, Řecko, Kypr nebo Slovinsko, země se středním rizikem nákazy jsou aktuálně například Španělsko, Itálie, Malta nebo Portugalsko.

Situace se samozřejmě bude ještě vyvíjet a během času jistě i trochu měnit. Jak tedy vypadá výhled na léto v oblíbených destinacích právě teď?

Řecko: Možná i bez testů

Řecko zahajuje turistickou sezonu 15. června, od 1. července se obnoví mezinárodní lety. Podle ministerstva zahraničí probíhají jednání o tom, že by čeští občané nemuseli předkládat test ani být v karanténě. Momentálně platí speciální opatření na plážích: vzdálenost mezi slunečníky s lehátky musí být minimálně čtyři metry, pod jedním slunečníkem mohou být pouze dvě lehátka (rodiny mají výjimku), občerstvení je vydáváno u okénka, na plážích je zakázán prodej alkoholu a kontaktní sporty, v některých hotelových restauracích bude samoobslužný bufet nahrazen klasickou obsluhou. Předpokládáme však, že v průběhu léta se vše bude vracet k normálu,“ popisuje Řezníčková.

Turecko: Od srpna

Po obnovení letů, které je plánováno na srpen, budou pětihvězdičkové hotely v Antalyi od června opět vítat domácí i zahraniční hosty. Začnou fungovat s náležitými opatřeními, jako je měření teploty, rozestupy či dezinfekce zavazadel. Samozřejmostí bude, že tyto hotely preventivně alespoň v počátku omezí bufetové stravování a budou vydávat jednotlivé porce. Zavádějí se i některá technologická opatření, například místo karet a klíčů k pokoji hosté dostanou QR kód do chytrého telefonu.

Španělsko: Od července bez karantény

Také Španělsko se pomalu navrací k normálu. 25. května se tu už otevřely pláže i pro koupání. Vůbec nejbezpečnější je vyrazit do nejméně zasažených, a zároveň velmi krásných oblastí Kanárských ostrovů a Baleárů, mezi nimiž se zároveň plánuje bezpečný koridor.

Egypt: O letech se jedná

Egypt je zahraničním turistům zatím uzavřený, o obnovení letového spojení se v současnosti jedná a my věříme, že to nebude mít dlouhého trvání. Domácí turistika se pravděpodobně rozběhne v červnu,“ uvádí Řezníčková. Ani tady se neobejdou bez preventivních opatření: Pokoje nejžádanějších hotelů budou obsazené střídavě tak, aby každý druhý pokoj zůstal volný, z parkoviště do hotelu povede dezinfekční koridor, budou se dezinfikovat kufry, počítá se s méně klienty i zaměstnanci, ale také bezpečnější formou vydávání jídla. I tady zavádějí QR kód, zároveň každý hotel má vlastního lékaře a větší hotely vyčlení patro na případné nemocné klienty. Podobně jako Egypt je na tom také Tunisko.

Chorvatsko: Už je dostupné

Země už otevřela hranice (nepřístupný zůstává ostrov Brač) a zrušila povinnost předkládat negativní test či nutnost čtrnáctidenní izolace. „Chorvatsko o české turisty velmi stojí, a tak opatření nadále rozvolňuje. V tuto chvíli už není nutné předkládat potvrzení o ubytování nebo nájmu lodi na hranicích,“ říká mluvčí agentury Invia. V zemi se 25. května otevřely restaurace i obchody, roušku je nutné nosit ve vnitřních veřejných prostorách. Na plážích i všude jinde by lidé měli dodržovat rozestupy dva metry.

Bulharsko: Restrikce se zmírňují

Země by se mohla českým turistům otevřít v druhé polovině června. Postupně zmírňuje zavedené restrikce a chystá se na návrat k původnímu stavu. Jsou již otevřené některé hotely, také bazény, venkovní bary, restaurace a povolen je i vstup do národních parků.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.