Kam jet na vodu? 5 nejoblíbenějších tras i s tipy na výlet

Asi čtvrt milionu Čechů vyráží každý rok na některou z tuzemských řek. Vodáctví spojuje zálibu ve sportu i vztah k přírodě a pro mnohé se stalo každoroční tradicí. Na kterou z řek vyrazit a co při cestě podniknout, pokud si budete chtít od svého raftu nebo kánoe odpočinout?

Vltava – někdy až příliš oblíbená klasika

Vltavu jednoduše nelze opomenout. Právě sem každoročně míří nejvíce vodáckých nadšenců. Pro české rekreační vodáky je Vltava zárukou stabilního toku i v suchých měsících, množství kempů i oblíbených občerstvení na vodě i na břehu také zpříjemní cestu.„Úroveň sjízdnosti je u Vltavy označována jako WW1, jedná se tedy o snadno sjízdný tok s občasnými peřejemi. Vltavu si užijete na raftu, kánoi i kajaku. Záleží jen na tom, jak moc sportovně, nebo naopak rekreačně vodu pojmete,“ vysvětluje Lucie Kadlecová ze společnosti GUMOTEX, kde nafukovací lodě vyrábí. Všechny plusy Vltavy ale mají i své mínus, a tím se stala právě oblíbenost řeky u českých vodáků. Ta má za vinu občasné fronty před jezy i u místních barů.

TIP: Pokud se budete chtít vydat za kulturou, klasikou je na této trati návštěva Českého Krumlova, za návštěvu ale určitě stojí i kláštery Vyšší Brod a Zlatá Koruna, nebo zřícenina Dívčí Kámen.

Za vodáckou zábavou na Sázavu

Sázava je naší asi nejzábavnější turisticky navštěvovanou řekou. I zde si užijete jednodenní i týdenní vodácký výlet. „Obtížnost Sázavy je velmi různorodá, najdete tu kombinaci všeho, co voda nabízí – táhlé ´voleje´ i náročnější peřeje. Pěkný víkendový výlet nabízí například trasa Zruč nad Sázavou – Český Šternberk. Raft zde není od věci, je stabilní a oceníte ho, pokud vyrazíte v partě, ale Sázavu si nejvíce užijete na kajaku nebo kánoi,“ vysvětluje zkušený vodák a cestovatel Jan Hocek, který už na nafukovacím člunu projel Francouzskou Polynésii i Aljašku a dodává: „Sázava nabízí vodácky atraktivní místa, mezi kterými nelze opomenout oblíbený úsek Týnec nad Sázavou – Pikovice, případně pro zkušené vodáky asi nejobtížnější peřejnatý úsek Sázavy Stvořidla, který se nachází mezi Smrčnou a Vilémovicemi.“

TIP: Pokud si budete chtít od vody odpočinout, navštivte třeba Ratajský pivovárek, v něm zákaz pití alkoholu nejen že neplatí, ale naopak se nedoporučuje.

Zapršelo? Vyplujte na Otavu

České řeky v mnoha případech trápí nedostatek vody a ani Otava není výjimkou. Naplánovat výlet je tu proto sice těžší, ale pokud se vydáte Otavu sjíždět, bude vám odměnou klidná jízda a opravdová vodácká atmosféra, kterou si na turisticky vytíženějších tocích tolik neužijete. „Na Otavě je jednoduše potřeba vychytat takové počasí, kdy řeka hezky teče, ale na druhé straně neplatí vysoký vodní stav. Množství jezů totiž za vysoké vody přestává být splavnými. Otavu si nejvíce užijete na kánoi, její spodní tok ale nadchne i vodáky na raftech a kajacích,“ vysvětluje Lucie Kadlecová.

TIP: Při sjíždění Otavy navštivte třeba hrad Rabí, nejrozlehlejší hradní zříceninu v Čechách. Jeho dominantou je mohutná obytná věž, ze které budete mít překrásný výhled na celý kraj. Podobný zážitek vás čeká i na Zvíkově. Pokud vás lákají spíše města, určitě neuděláte chybu při návštěvě Strakonic.

Lužnice – opomíjený klenot jižních Čech

Lužnice je poměrně klidná řeka, kterou oživují na vyšším toku jezy, na tom dolním zase peřejnaté úseky, na kterých se ani zkušenější vodák nebude nudit. „Oblíbenou trasou sjíždění Lužnice je úsek mezi Suchdolem a Majdalenou,kde najdete doslova pohádkovou přírodu,“ popisuje Lucie Kadlecová a dodává, „Lužnice je poměrně klidná řeka, a tak si ji nejvíce užijete na kajaku nebo kánoi.“

TIP: Lužnice je sice některými vodáky řeka opomíjená, aktivit poblíž ale najdete nespočet. V Táboře navštivte pivovar nebo kostnický dům, v Bechyni historické centrum. Pokud už máte zkušenosti s lezením, zkuste si vylézt i Bechyňskou Ferratu.

Na Moravě frčí Dyje

Na Dyji v porovnání s ostatními řekami sice nenajdete takové množství kempů a občerstvení, jako například na Vltavě. Splavná je až od roku 2014 a pokud na ni vyrazíte, odměnou vám bude klidná plavba bez kolon čekatelů před jezy. Asi největším lákadlem na Dyji jsou okolní louky, vinice a množství meandrů. „Pokud chcete Dyji splouvat o víkendu, pěkný dvoudenní výlet nabízí úsek od Znojma po Hevlín, případně si plavbu můžete prodloužit až ke vzdutí Novomlýnských nádrží. Proplujete přírodní rezervací Meandry Dyje, ze které je to jen na skok k večerní ochutnávce vína od místních vinařů. Pro jednodenní výlet lze zvolit i úsek, tzv. Zámecké Dyje, procházející lužními lesy a Lednickým parkem,“ doporučuje Jan Hocek.

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 2. 2024

Nečekaná konverzace se současným nebo potenciálním milostným partnerem by mohla skončit odhalením mnoha vašich nejhlubších citů, Berani. Tento rozhovor se může týkat stavu vašeho vztahu jen nepřímo, ale dozvíte se o sobě navzájem mnoho informací, které by vás mohly přimět vážně zvážit, zda chcete ve vztahu pokračovat. Všechna znamení však naznačují, že se vztah může mírně změnit, ale bude pokračovat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.