Prima maminka

27. června 2017 07:30

Anna Kopečková

Letadlem s dětmi na dovolenou? Na tyto věci nezapomeňte

Chystáte se letos s dětmi letecky k moři a máte obavy z toho, jak to děti zvládnou? Nemusíte. Děti snášejí cestování letadlem na větší vzdálenost mnohem lépe než jiným dopravním prostředkem. Jen je dobré myslet na pár důležitých věcí.

„Letadlo je nejjednodušším a nejrychlejším způsobem dopravy a doporučuje se právě pro rodiny s dětmi. Letiště jsou klimatizována, takže děti nejsou vystaveny vysokým teplotám a nehrozí přehřátí organismu. Navíc v tamních obchodech jim rodiče snadno zajistí příjem tekutin potřebné teploty,“ uvádí Jan Bezděk, tiskový mluvčí CK Fischer.

Pokud děti nikdy neletěly, ty větší budou jistě fascinovány. Dávejte na ně tedy bedlivý pozor už na letišti, kde se pohybuje velké množství lidí a dítka se mezi nimi ztratí raz dva.

Informujte se ještě před balením

Než se začnete balit na dovolenou, měli byste si zjistit konkrétní pravidla vašeho přepravce, zejména co se týká zavazadel. Hodně totiž záleží na tom, s jakou společností letíte a zda má vaše dítě nárok na vlastní sedačku, či zda cestuje na vašem klíně. Možná tak nebude mít nárok na vlastní zavazadlo, nebo jeho zavazadlo bude mít povolený nižší váhový limit. A také se může stát, že nebude moct mít příruční zavazadlo. Tím vším se musíte při balení řídit, abyste nemuseli své kufry přebalovat uprostřed odletové haly.

Buďte v letadle připraveni na všechno

Cestování letadlem si doma jen tak nenazkoušíte, nicméně je dobré se náležitě připravit. S dětmi o letu mluvte, co nejvíce popište, jak to bude probíhat a hlavně – zůstaňte pozitivní, aby se nebály. Předem se určitě informujte u letecké společnosti, jaké mají podmínky přepravy kočárků, zda je na palubě postýlka nebo omalovánky. U starších dětí svačina není problém, máte-li však v baťůžku přesnídávku či jinou tekutou stravu, očekávejte, že při letištní kontrole budete vyzváni, aby ji váš maličký ochutnal.

Před nástupem do letadla využijte poslední příležitosti a dítě v klidu přebalte a lehce nakrmte. Obojí sice můžete udělat i v letadle, ale tam jsou výrazně stísněnější podmínky.

Kočárek si nechte

Jezdí-li vaše dítě ještě v kočárku, nemusíte kočárek odevzdávat při odbavení. Naopak, nechte si ho až do okamžiku nástupu na palubu, takže s ním budete moc absolvovat celou dlouhou trasu check-in – security check – boarding. Letištní personál pak kočárek předá do zavazadlového prostoru, v cílové stanici na vás bude před východem zase čekat.

Pomůže kojení i bonbony

Pamatujte, že kojenci by měli být při vzlétnutí a přistání vzhůru, zpříjemnit jim to můžete kojením, což pomůže zabránit zalehnutí uší. Větším dětem s ohledem na věk dejte bonbon nebo žvýkačku. Na nepříjemný tlak v uších lze vyzkoušet i jednoduchou fintu, že rukou zacpete nos dítěte a to pak jemně foukne do nosu. Někdy postačí předsunout spodní čelist před vrchní a je „odlehnuto“.

Během letu se projděte, aby se dítě trochu protáhlo a chvilku zabavilo něčím jiným. V mnoha letadlech jsou nainstalovány interaktivní obrazovky, na kterých se dají hrát hry, koukat na pohádky, kreslit. Nic také nezkazíte, když dětem pustíte do uší jejich oblíbenou pohádku.

Foto: iStock

Hračka na uklidnění

Jistě máte jasnou představu, co zrovna váš mrňousek potřebuje. Neměli byste zapomenout na minimálně jednu hračku, kterou dobře zná z domova, aby měl v cizím prostředí alespoň nějaký pevný bod. Dobré je mít po ruce vlhčené ubrousky, lehkou deku na přikrytí a polštářek. Samozřejmostí je svačina a lahvička s vodou, aby dítě stále doplňovalo tekutiny.

TIP: Přes letištní kontrolu s tekutinou neprojdete, ale pokud s sebou vezmete prázdnou lahvičku, za kontrolou lze vodu doplnit a vzít do letadla.

Myslete na sucho a turbulence

Vzduch v letadle vysušuje nosní sliznici, takže pro jistotu přibaltedětské kapičky do nosu na zvlhčení. Myslete také na možné nevolnosti, které mohou nastat při turbulencích. Před odletem se poraďte s pediatrem na případných lécích. Obecně platí, že pokud budete dobře naladěni vy jako rodiče, pak i děti budou v pohodě. Snažte se předejít jakékoli nekomfortnosti během letu a vše proběhne hladce.

A pokud i přesto upřednostňujete přepravu autem nebo vlakem, vyrazte nejlépe na noc, kdy děti budou mít přirozenou potřebu spát, nevyruší je sluníčko ani teplo. Jedete-li s dětmi poprvé, můžete si zkusit cestu nanečisto třeba po Čechách, abyste zjistili, jak vaše dítka cestování snášejí.

Spoustu dalších užitečných informací o cestování do Chorvatska a dalších oblíbených destinací najdete v LETNÍM SPECIÁLU Prima ZOOM.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:

Save


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.