Tip na výlet ve vedru: Cesta z Klánovického lesa končí U nás

Klánovický les ležící východně od Prahy skýtá v horkém počasí příjemný chládek nejen pro pěší, ale i pro cyklisty. Kromě zajímavých přírodních scenerií včetně lesních rybníčků zde lze najít i pozůstatky zaniklých středověkých vesnic.

Klánovický les byl už ve středověku temný až strašidelný, nicméně tudy vedla důležitá císařská silnice na Moravu. Jedné jeho části se říkalo Vidrholec. Toto rčení se používalo a asi ještě používá pro místo, kde je nevlídno…

Lapkové a neúroda

Kdysi se v okolí nacházelo několik vesnic, ale třicetiletá válka i neúrodná půda vedly k jejich vylidnění a zániku. Hustý hvozd poskytoval útočiště nejrůznějším lapkům. Jedna z nejstarších zmínek pochází už z roku 1142, kdy nechal kníže Vladislav se svou družinou od nich les „vyčistit". Později tu pobýval známý lupič Petrovský a jeho tlupa. To byl les ještě rozlehlejší, táhl se až ke Kolodějím a patřil pod panství Lichtenštejnů. Těm byl v roce 1945 zabaven. Ještě předtím, v roce 1876, se zde usídlil jistý Václav Klán, který měl v úmyslu udělat z něj příměstské letovisko. Po něm dostala jméno i obec Klánovice. Až poté, co došlo k dokončení železniční trati, byla všude téměř nedotčená příroda. Kvůli její výstavbě byly bohužel vypuštěny rybníky Žák a Slavětický.

Rostliny a zvěř

Dnes je Klánovický les velice vyhledávanou přírodní lokalitou a nejrozsáhlejším souvislým lesním komplexem na území Prahy. Prochází tudy několik značených turistických stezek i dva cyklistické okruhy. Zajímavá je naučná stezka „Klánovickým lesem“, má 17 zastávek a její celková délka je 12,5 km. Pro rodiny s menšími dětmi či seniory je lepší vystoupit na zastávce autobusu Blatov. U té se nachází přírodní památka Prameniště Blatovského potoka, evropsky významná lokalita Natura 2000. Určitě stojí za krátké podívání. Na celém území roste množství různých druhů stromů a rostlin, žije zde i hodně zvířat, například zajíci, lišky, bažanti, srnky, jeleni a další.

Žákovské zvony

Za zmínku stojí zaniklá ves Žák a pověst o jejích kostelních zvonech. Ty prý ulil slavný zvonař Briccius z Prahy. Když se jednou blížila nepřátelská vojska, obyvatelé, předtím než uprchli do hustých lesů, zvony sundali a hodili do rybníka. Jedná se však pouze o báji, v Žáku totiž nikdy kostel nebyl. Nicméně z okolních středověkých osad je nejzachovalejší. Dodnes lze rozpoznat stěny dřívějších domů, pěkně se zachovala dokonce i kameny roubená studna. Nepřehlédnutelná je hráz bývalého rybníku, při kterém stála.

U nás, v Horoušánkách

Možností, kudy vyjít z lesa, je hned několik. Záleží na čase a kondici, lze jím klidně chodit celý den. Jedním z nejčastějších cílů jsou logicky Klánovice. Kdo si ale chce po túře odpočinout v klidném prostředí, tomu se nabízí obec Horoušánky. Celková trasa z Blatova měří asi 7, 5 km. Většinou se jde po červené, pak krátce po zelené, nakonec kousek (asi 850 metrů) po silnici. Vesnice byla založena kolem roku 1780. Patřila k panství Kounice a za zmínku stojí místní zvonička s litinovým křížem a soškami svatých. Asi každý ale navštíví hostinec s příznačným názvem „U nás", kde je skvělé posezení. Navíc naproti i dětské hřiště se skákacím hradem, kde se ratolesti vyřádí. Jde také o jakési centrum zdejšího společenského života. Často se tu také konají různé akce. A pokud má návštěvník štěstí, nebo si na jejich stránkách či Facebooku zjistí, kdy se griluje, může si opravdu pochutnat na skvěle upraveném mase. Točí tu navíc hodně druhů piv včetně Plzeňského, všechny mají ten správný říz a obsluha je přívětivá…

Jan Janula


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.