Výlety po Česku: Navštivte soukromé Kouzelné zahrady ve Žďáru nad Sázavou, které otevírá rodina Kinských

Zahrady na zámku ve Žďáru nad Sázavou můžete z minulosti znát v jejich jarním rozkvětu. Tentokrát se otevření zahrad vzhledem ke zdravotně bezpečnostním okolnostem proměnilo z tradiční květnové zahradní slavnosti v srpnové komentované prohlídky. Organizátoři slibují nevšední zážitek díky originálním květinovým instalacím na téma Pohled na čas.

Každý, kdo někdy vkročil do zahrad, dosvědčí, že tu panuje opravdu nevšední atmosféra. Na jedné straně jste na dosah mnichům cisterciákům a jejich rajskému dvoru, kde se i v dnešní době pěstují bylinky a květiny podle tradic konventní zahrady. Na straně druhé vás doslova pohltí úchvatné výhledy přes Konventní rybník, ve kterém se jako v zrcadle odráží Santiniho Zelená hora. Ani v letošním pandemickém roce nechtějí zámečtí ochudit návštěvníky o zážitek z návštěvy tohoto místa, a proto v termínu od 10. do 16. srpna připravili srpnovou procházku zahradami v doprovodu průvodců s názvem Kouzelné zahrady – komentované prohlídky. „Během celého týdne, kdy se otevřou brány Kouzelných zahrad, vám bude hlavním průvodcem a inspirací ‚Čas. Spolu s našimi průvodci se podíváte na roli času v různých historických obdobích, dozvíte se, jaký byl význam času pro mnichy cisterciáky nebo jakou symboliku ukrývají zámecké květiny. Právě vizuální spojení květin a symboliky času je naší letošní hlavní výzvou,“ popisuje program akce Eva Černá, jedna z autorek letošního konceptu a také hlavní tvůrkyně květinových instalací v zahradách.

Současnou podobu dala zahradě hraběnka Kinská z Wchynic a Tetova, rozená kněžna Thamar Amilakvari, která se o ni starala od roku 1991. Kromě odpočinku zde vykonávala i drobné zahradnické práce. V části zahrady s parkovou úpravou a vzrostlými stromy založila také svou oblíbenou skalku, která je osázena mateřídouškou, koniklecem, floxy a dalšími skalničkami. Po léta v zahradě šlechtila různé druhy pivoněk a růží. Po úmrtí paní Thamar v roce 2019 zde byly na její památku vysázeny dvě magnolie.

Prohlídky zahrad budou probíhat od pondělí 10. srpna do neděle 16. srpna. Začínají v každou celou hodinu (první prohlídka začíná v 10 hodin a poslední v 17), délka trvání je cca 60 minut. Vstupenku na prohlídky je potřeba si rezervovat předem na webových stránkách zámku.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.