Seriály a filmy

15. prosince 2014 10:00

Gabriela Gabrielová

Andrea Kerestešová pomáhá dětem s metabolickými poruchami

Herečka z primáckého seriálu Cesty domů pomáhá dětem s dědičnými metabolickými poruchami. A nejen tak, že se stala kmotrou speciální kuchařky s nízkobílkovinnými recepty pro ty, kdo těmito poruchami trpí.

Se sdružením, které spojuje pacienty s metabolickými poruchami, Andrea spolupracuje už několik let. „Přivedl mě k němu můj kamarád, módní návrhář, který pak později zemřel. Tím, že sdružení pomáhám, vlastně pokračuju v jeho odkazu,“ říká Andrea.

Právě tomuto sdružení odkázala také výtěžek z aukce svých fotoobrazů, které před dvěma lety představila její výstava Indigo. „Raději pomáhám konkrétním činem, než finančně. Ne všechno se dá vyřešit penězi. Obdivuju rodiče dětí s metabolickými poruchami. Těch poruch je několik, ale nejznámější a nejrozšířenější je fenylketonurie. Děti s těmito poruchami musí držet celý život přísnou dietu, v níž je přesně na gram vypočítáno, kolik a čeho smí sníst. Pokud by ji nedržely, měly by vážné zdravotní problémy, které by vedly až k trvalému postižení. Přitom nízkobílkovinné potraviny jsou strašně drahé. A oni si sami hradí i rozbor potravin, aby věděli, co děti můžou a nemůžou sníst. Nemají to vůbec jednoduché,“ líčí Andrea.

Kuchařku, kterou Andrea křtila, si vydalo samo sdružení. „Líbí se mi, že je hodně aktivní, vydalo kuchařku, vychází časopis, v němž si rodiče dětí vyměňují zkušenosti i recepty, pořádají spoustu dalších akcí. Kdykoliv mám čas, přijdu si s nimi popovídat, snažím se jim všemožně pomáhat, aby se o nich víc vědělo. Přemýšlím o tom, že bych v příštím roce nafotila kalendář dětí s nějakými osobnostmi,“ plánuje hvězda Cest domů.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.