Seriály a filmy

11. února 2014 13:31

Markéta Zídková

Cesty domů zažily už pět svateb. Která byla nejlepší?

Věříte na pověru „Svatba v máji – ženich v háji“? V Cestách domů se jí nebojí. Koncem května loňského roku se konala svatba Jakuba a Evy. Byla to už čtvrtá v pořádí. Aktuální svatba Hynka a Valerie je tak pátá.

Náš seriál běží už čtvrtým rokem a za tu dobu si jeho hrdinové užili vzlety i pády. Oslavy, rozchody, pohřeb, svatby. Přesněji pět svateb a jeden pohřeb. Každá ze svateb byla jiná, a protože jí pokaždé předcházely dramatické a někdy i velmi smutné události, žádná z nich nebyla typickou veselkou.

Tak schválně dokážete si na všechny vzpomenout?

Svatba ve stínu smrti

Prvními novomanželi, kteří si v Cestách domů řekli své ano, byli v půlce května 2011 Helča s Martinem, tedy Klára Jandová s Viktorem Limrem. Jejich svatba v obývacím pokoji vily Bernátových byla decentní a trochu zadumaná, protože těsně před ní zemřela v rodině dcera Soňa (hrála ji Pavla Vitázková). Jitka Smutná, která hrála maminku Lídu, se nad tímto spojením tenkrát zamýšlela: „Lída si uvědomuje prospěšnost obřadu jako formy jisté terapie a vytržení ze smutku, ale víc není schopná cítit. Svatbu jako oslavu života po tragické události vnímám jako zvláštní dramatickou rovinu příběhu. Je to scenáristicky dobré, v životě také nebývá vše hladké a zcela správné, ale osobně s ní – stejně jako Lída – nesouhlasím,“ řekla tehdy Jitka.

Zvláštní atmosféru svatby ovlivňovalo i to, že ženichovi Martinovi tenkrát hrozilo vězení. A pro herce – Kláru a Viktora – prý bylo zvláštní, že je oddávali skutečná matrikářka a oddávající. „Obřad tak dostal punc opravdovosti. Bylo to úplně jiné, než kdyby je někdo jenom ‚hrál‘,“ říkala tenkrát Klára Jandová.

První „cesťáckou“ svatbu – stejně jako pak později tři další – režíroval Jaromír Polišenský. „Svatbu jsem vždycky točil v nějaké obřadní místnosti, ale nikdy ne doma v obýváku. Proto bylo trochu náročné vymyslet aranžmá scény tak, aby se tam všichni vešli. Ale nakonec jsme to zvládli,“ smál se.

Svatba jako překvapení

Překvapením byla svatba pro Pacinu, tedy Simonu Postlerovou, kterou požádal na konci října 2011 o ruku její seriálový partner Petr, tedy Ladislav Potměšil. Po skoro šestnácti letech, kdy za ní chodil a tajil jejich vztah, tak ze své družky udělal počestnou vdanou paní.

Tato svatba se točila v hotelu vedle Břevnovského kláštera. Ženich Petr (Ladislav Potměšil) se na svou seriálovou svatbu moc těšil. „Svatba podle mého názoru není přežitek a vůbec nezáleží na tom, jestli je malá, nebo velká. Já se v životě ženil dvakrát. Druhý obřad byl hodně skromný, ale s Jájinkou (Jaroslavou Brouskovou, která hraje v seriálu Cesty domů paní Venclovou – pozn. red.) jsme spolu už víc než čtyřicet let,“ počítal Ladislav Potměšil.

„Překvapení mám ráda. A nemusí ho někdo přichystat jen v rámci nějakého výročí nebo narozenin. Jsem moc zvědavá, jaký teď bude náš seriálový život s Petrem Kosíkem. Skoro šestnáct let jsme měli námluvy a jen tak se oťukávali, náš vztah byl spíš rozverný. Ale teď se posunul trochu jinam a já jsem moc zvědavá, co nás čeká dál,“ říkala tenkrát Simona Postlerová. A bylo toho dost, co na ně čekalo. Ale oni všechno zvládli – i velkou roztržku mezi rodinami Bernátových a Kosíkových kvůli Lídině smrti.

Svatba jako tečka za nevěrou

V pořadí třetí ano si v seriálu řekli Kači a Ríša, tedy Kamila Špráchalová a Jan Zadražil. Ani tato svatba nebyla vyloženě veselá, protože z ní málem sešlo, když se Ríša zakoukal do tajuplných očí mladé učitelky Aničky. I tento obřad se odehrával ve vile Bernátových a byl co do realizace možná vůbec nejnáročnější. Jako na každé správné svatbě tam pobíhaly i děti, nejmladší z nich – Agátka – navíc začala už mluvit, takže sňatek svých rodičů patřičně komentovala. Trochu paradoxní bylo, že se brali dva herci, kteří v civilu nejsou se svými protějšky sezdaní a shodnou se v tom, že ani jeden z nich svatby nemá moc rád.

Kamila měla na sobě krásné fialkové šaty, které byly její vlastní. „Můj muž mi je koupil do opery, ale na seriálovou svatbu se krásně hodily. Já jsem se tuhle scénu snažila hrát ne jednoznačně šťastně. Svatbu poznamenala Ríšova nevěra, proto Kači necítí to pravé štěstí. Já sama svatby nesnáším, proto nejsem vdaná. Chápu, že dřív byla svatba rituál, důvod k radosti a oslavě, ale dneska je to jinak. Na svatbách mi vadí, jak je nevěsta nervózní, aby se všechno zvládlo a stihlo. Proto bych nikdy nechtěla mít takovou svatbu. Ale líbilo by se mi udělat mejdan někde na zahradě mezi přáteli, kde by si ti dva jen tak mezi řečí řekli ano,“ smála se Kamila.

Svatba jako naděje na přežití

Zatím poslední obřad se natáčel v polovině dubna a vy ho v seriálu uvidíte už dnes. Jakub Vencl (Ladislav Hampl) si vezme Evu Janákovou (Kristýna Janáčková). Tento obřad je poznamenaný Evinou nemocí, čeká na transplantaci srdce. Svatba se proto odehrávala v nemocnici na takzvaném lékařáku. Protože Evin zdravotní stav je v seriálu velmi vážný, musela být napojená na infuzi. Stojan s infuzí, který s Evou musel držet krok a který pořád někde překážel, štáb trefně pojmenoval E.T. Maskéři místo aby Evu nalíčili a udělali jí slavnostní účes, ji naopak trochu nabělili, aby vypadala unaveně, a jen jí nalíčili řasy a pusu. „Byl to hodně zvláštní obřad, musela jsem dávat pozor, abych si tu kapačku, kterou jsem samozřejmě neměla zavedenou do žíly, nevytrhla,“ vysvětlovala Kristýna.

„Konzultovali jsme s naší odbornou poradkyní, jestli je vůbec možné v nemocnici udělat takhle narychlo obřad, a ona řekla, že to sice nebývá běžné, ale ano, svatba by se takto klidně mohla konat. Natáčení obřadu pro mě bylo a vždycky je – protože jsem shodou okolností točil všechny seriálové svatby – příjemným zpestřením dalších běžných obrazů. Raději točím svatby než pohřby a myslím, že i diváci se raději podívají na veselku, než aby plakali,“ řekl režisér Jaromír Polišenský.

A ta poslední, rychlá, která má Hnykovi nastavit hranice v jeho životě:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 10. 2023

Dnes se vám může podařit mnoho věcí. Energie je velmi intenzivní. Dávejte si pozor na manipulaci s druhými. Nikdo nemá rád, když mu někdo rozkazuje, a proto buďte taktní. Snažte se nedávat najevo své nadřazené znalosti. Lidé vám to budou mít za zlé, i když máte dobré úmysly (a máte pravdu).

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.