Režisér ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT: Stále máme čím překvapit!

Show ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT 2013 startuje už v neděli 15. září! Co nového přinese tentokrát? Jak se taková show vyrábí a co je na ní nejtěžší? To vše nám v následujícím rozhovoru prozradil její hlavní režisér Jeffo Minařík.

Počtvrté letos režírujete show ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT. Je práce režiséra v něčem jiná, než byla například v prvním ročníku?

Jiná je v tom, že vždycky musíte vymyslet něco nového, překvapivého, aby show diváky prostě nepřestala bavit. Takže kromě standardních čísel máme letos spoustu překvapení. Kromě jiného třeba černé divadlo, člověka, který se vystřelí z kanonu nebo Globus smrti s velkým bonusem plus dalších několik vystoupení, která diváci v předchozích letech neviděli a třeba ani neměli tušení, že něco takového je možné uskutečnit.

Při natáčení máte k dispozici velký tým lidí, přesto jste si třeba muže vystřelujícího se z kanonu natočil sám. Z jakého důvodu?

Vzal jsem do ruky kameru hlavně z toho důvodu, že některé věci se zkrátka nedají opakovat. A tohle byl zrovna ten případ. Měl jsem určitou představu, jak celou show nasnímat, jak pracovat s moderátory a než mnoha lidem složitě vysvětlovat, jak to celé zpracovat, řekl jsem si, že bude jednodušší, když si toto číslo natočím sám.

Co je nejtěžší v pozici režiséra na tak obrovské show jakou je ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT?

Nejtěžší je bezesporu zachytit atmosféru obrovského castingu, na který přijde přes tři sta lidí a podat ho divákovi reality dokumentárním stylem. Letos jsme měli v Mahenově divadle v Brně z tohoto důvodu řadu skrytých kamer a mikrofonů, aby castingová atmosféra byla skutečně reálná a aby měl divák při sledování televize pocit, že je jedním z účinkujících, stráví x hodin v čekací místnosti a připravuje se na vystoupení, potom ho absolvuje a buď se raduje, nebo nadává. Vtahujeme diváka do děje, je jakoby jeho přímou součástí. Celou show se snažím koncipovat jako velký reality dokument.

Je náročnější práce na place, nebo později ve střižně?Práce ve střižně se dá těžko s čím srovnávat. Natočeného materiálu je opravdu moře. Mám tolik hodin záznamu, že kdybych ho dal zkušenému člověku, který byl ale neměl představu, co s tím, nejspíš by se zbláznil, protože by těžko našel klíč, jak se v tom zorientovat. Práce ve střižně jsou v podstatě dva měsíce nepřetržité dřiny, kdy se na show podílí šest střihačů a tři story režiséři, kteří kromě jiného procházejí materiál natočený skrytými kamerami. Máme pravidelné porady, kde probíráme, co všechno se událo, a řešíme, jak nejlépe podat divákovi příběh daného soutěžícího. Tím pádem pro nás vlastně neexistují letní prázdniny. Po maratonu natáčení na začátku července začínáme vlastně ihned střihat. Veškerou dovolenou jsem tak já osobně absolvoval předtím, protože do 15. září, než připravíme první díl k vysílání, nebudu mít jediný den volna.

Máte vůbec čas užít si v přenosovém voze i kvalitu jednotlivých vystoupení?

U mě je to spíš o technické stránce snímání, abych měl na záznamech opravdu všechno, co je potřeba zachytit. Kromě toho musím komunikovat s moderátory, s porotou. Po letech už jsou většinou všichni sehraní, takže z mojí strany šlo letos tímto směrem jen minimum pokynů, i to ale vyžaduje pozornost.

Musí mít režisér talentové soutěže talent na televizní práci?Především jde o to, aby vás práce bavila. Když něco děláte dlouho, časem přijde i jisté mistrovství. A pokud ne, pak je asi někde chyba. Já dělám televizní práci od roku 1999 velmi intenzivně a stále mě to baví. Je to práce, která je pokaždé jiná, každý projekt, každý formát, stále poznáváte nové a nové lidi. ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT se mi líbí hlavně proto, že je to formát, který mění lidem život. To nutně neznamená, že musíte vyhrát. Talent změnil život i lidem na druhém, třetím, desátém místě. Určitě není náhoda, že tento televizní formát koupilo 56 zemí světa. Podle mě jde vůbec o nejlepší zábavní formát, jaký v současné chvíli existuje. Soutěžící si během pár měsíců projdou takovým příběhem, že se to téměř dá srovnat s filmem.

Jak změnil Talent život vám?

Pro mě je toto práce, která díky tomu, že je česko-slovenská, může být velkolepější. Je to výpravná show, kde si díky spolupráci můžeme dovolit zafinancovat velká čísla a ukázat divákům, jak má vypadat skutečná show. A to dnes bez peněz bohužel nejde. Stále je to pro mě velká pracovní výzva, to se mi na Talentu líbí především.

Co vás na této show nejvíc překvapilo?

Co se týká jednotlivých vystoupení, nikdy nezapomenu na Stevieho Starra, který polykal rybičky, kulečníkové koule a spoustu dalšího. Na zkouškách jsem s ním mluvil tolikrát, několik čísel mi dokonce ukázal mimo záznam kamer a stejně jsem nepřišel na to, jak to dělá! Tento člověk mě skutečně fascinuje a byl pro mě dokonalým zjevením.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 9. 2023

Nadcházející den by měl být vynikající, Berani. Máte tendenci pracovat s energií, která nemá u ostatních znamení obdoby, a dnes za svou píli sklidíte odměnu. V těchto dnech se jen zřídkakdy najde někdo tak svědomitý jako vy a zasloužíte si uznání. Nicméně, jak dobře víte, čeká vás ještě mnoho kopců, které musíte zdolat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.