Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

7 osvědčených tipů, jak si maminky mohou usnadnit léto

Na prázdniny se těší všichni, včetně maminek. To proto, že asi už zapomněly na loňské. V srpnu už se modlí, aby začal školní rok. Jak si léto s rodinou a dětmi trochu ulehčit?
Vydáno: 09.07.2019
7 osvědčených tipů, jak si maminky mohou usnadnit léto
Autor: istock.com 7 osvědčených tipů, jak si maminky mohou usnadnit léto
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Konečně bude volno a klid, těšíme se. Jenže pro mnoho maminek začne druhá a o to náročnější směna. Z vytouženého léta zbude zrychlené torzo, orámované neustálým balením, praním, organizováním, řízením a plněním věčně prázdné lednice. Existuje ale přeci pár možností, jak si léto trochu ulehčit a nakonec také užít.

1) Kuchyně zavírá

Nebo spíš otevírá? Pro každého, kdo se bude chtít obsloužit je přeci možnost volby. Křehké pečeně, vyladěné omáčky, tažené vývary, složité moučníky a domácí knedlíky dejte k ledu a pěkně to oznamte rodině. Každý si přeci umí namazat chleba s máslem, posypat pažitkou a nakrájet rajče!

“Vařte” jen zlehýnka a myslete na to, že přeci nechcete stát u plotny, když je venku třicet.

Pokud máte kolem sebe děti, nakrájejte ráno mísu zeleniny a mísu ovoce, maximálně vyndejte z mrazáku maso na večerní gril. Jeďte na vlně salátů, rychlých a supersnadných jídel, které k létu paří více než guláš s šesti.

2) Nežehlíme

Ideální je myslet na “nežehlení” už při koupi letních kousků oblečení. Kupte takové materiály, které stačí prohnat sušičkou nebo pověsit na šňůru a na to, že existuje žehlení si vzpomeňte až v září.

Pomačkaná lněná košile a trocha bohémské rozevlátosti k létu patří, žádné vrásky.

3) Rozděl a panuj

Proč si myslíte, že vše musíte dělat sama? Protože to umíte nejlíp a nejrychleji. To je určitě pravda, ale když rozdělíte kompetence, uvidíte kolik času získáte na svou knížku! I předškoláci zvládnou otrhat rybíz, dojít na klacíky na podpal, vymačkat si citronádu, vykoupat psa nebo srovnat hromadu časopisů na chalupě. Naopak, když tomu dáte správnou šťávu letního dobrodružství, budou z podobných úkolů nadšení. Starší děti zaúkolujte, ať si vyrobí k večeři vlastnoruční pizzu, dojdou vyvenčit Rafana s kámoši nebo sjedou pro chleba do nejbližší pekárny na kole. Nakonec to budou ty nejlepší prázdninové akce. Delegujete a užívejte pohody.

4) Připravte tašku

Vybalit, zabalit. Kolikrát za léto? Také to nesnášíte? Ulehčete si práci a z kufru vyndavejte jen špinavé prádlo a to, co je nutné. Zbytek nechte, pojede další turnus. Ideální je mít některé věci dvakrát, abyste je nemusela pořád vyndavat a zandavat. Můžete jít na to ještě chytřeji a udělat si cestovní tašku s kosmetikou, léky a drobnostmi, kterou berete výhradně na cesty. Tu jen postavíte do kouta a popadnete, když zrovna někam jedete.

5) Pozvěte kamarády

Zní to jako protimluv, ale opak je pravdou. I když to vypadá, že budete mít práci s dalším děckem, zejména maminky jedináčků potvrdí, kolik volného času návštěva kamaráda vyčaruje. Najednou nemáte dítě za sukní s otázkou, co budete dneska dělat? Jen namažete o pár chlebů více…

6) Nechte děti plánovat

Chcete na výlet? Fajn. Tady máš mapu, internet, zápisník a dej se do toho. A jede se vlakem, pokud možno. Nemusíte plánovat všechny rodinné akce sama a pak se rozčilovat, že to rodina neocení. Ať děti vymyslí cíl, zjistí si spoje, vytipují restauraci na oběd a ujmou se role náčelníka výpravy. Vy jen tiše korigujte a pozorujte, jak jsou samostatné.

7) Nechte děti nudit se!

Životní styl nám velí naplnit dětem den samou zábavou, pokud možno s edukativním dopadem. Jste z toho vyřízená? Není divu! Být neustále aktivní matkou je vyčerpávající. Buďte v pohodě a klidně na chvíli vypněte. Na otázku, co má dělat, když se nudí, odpovídejte: “cokoli chceš, miláčku, máš přeci prázdniny. A uhni mi laskavě ze sluníčka, večeře je v sedm.”

Nudící se dítě bude sice chvíli otravné, ale časem se vrátí do své přirozenosti a začne vymýšlet, jak se zabavit. Proleze půdu, půjde s dětmi ven na kolo, nebo si na zahradě postaví bunkr, ve kterém stráví zbytek prázdnin.

autor: Kamila U.

Článek je zařazen v: léto, cestování, děti, prázdniny
Reklama