7 osvědčených tipů, jak si maminky mohou usnadnit léto

Na prázdniny se těší všichni, včetně maminek. To proto, že asi už zapomněly na loňské. V srpnu už se modlí, aby začal školní rok. Jak si léto s rodinou a dětmi trochu ulehčit?

Konečně bude volno a klid, těšíme se. Jenže pro mnoho maminek začne druhá a o to náročnější směna. Z vytouženého léta zbude zrychlené torzo, orámované neustálým balením, praním, organizováním, řízením a plněním věčně prázdné lednice. Existuje ale přeci pár možností, jak si léto trochu ulehčit a nakonec také užít.

1) Kuchyně zavírá

Nebo spíš otevírá? Pro každého, kdo se bude chtít obsloužit je přeci možnost volby. Křehké pečeně, vyladěné omáčky, tažené vývary, složité moučníky a domácí knedlíky dejte k ledu a pěkně to oznamte rodině. Každý si přeci umí namazat chleba s máslem, posypat pažitkou a nakrájet rajče!

“Vařte” jen zlehýnka a myslete na to, že přeci nechcete stát u plotny, když je venku třicet.

Pokud máte kolem sebe děti, nakrájejte ráno mísu zeleniny a mísu ovoce, maximálně vyndejte z mrazáku maso na večerní gril. Jeďte na vlně salátů, rychlých a supersnadných jídel, které k létu paří více než guláš s šesti.

2) Nežehlíme

Ideální je myslet na “nežehlení” už při koupi letních kousků oblečení. Kupte takové materiály, které stačí prohnat sušičkou nebo pověsit na šňůru a na to, že existuje žehlení si vzpomeňte až v září.

Pomačkaná lněná košile a trocha bohémské rozevlátosti k létu patří, žádné vrásky.

3) Rozděl a panuj

Proč si myslíte, že vše musíte dělat sama? Protože to umíte nejlíp a nejrychleji. To je určitě pravda, ale když rozdělíte kompetence, uvidíte kolik času získáte na svou knížku! I předškoláci zvládnou otrhat rybíz, dojít na klacíky na podpal, vymačkat si citronádu, vykoupat psa nebo srovnat hromadu časopisů na chalupě. Naopak, když tomu dáte správnou šťávu letního dobrodružství, budou z podobných úkolů nadšení. Starší děti zaúkolujte, ať si vyrobí k večeři vlastnoruční pizzu, dojdou vyvenčit Rafana s kámoši nebo sjedou pro chleba do nejbližší pekárny na kole. Nakonec to budou ty nejlepší prázdninové akce. Delegujete a užívejte pohody.

4) Připravte tašku

Vybalit, zabalit. Kolikrát za léto? Také to nesnášíte? Ulehčete si práci a z kufru vyndavejte jen špinavé prádlo a to, co je nutné. Zbytek nechte, pojede další turnus. Ideální je mít některé věci dvakrát, abyste je nemusela pořád vyndavat a zandavat. Můžete jít na to ještě chytřeji a udělat si cestovní tašku s kosmetikou, léky a drobnostmi, kterou berete výhradně na cesty. Tu jen postavíte do kouta a popadnete, když zrovna někam jedete.

5) Pozvěte kamarády

Zní to jako protimluv, ale opak je pravdou. I když to vypadá, že budete mít práci s dalším děckem, zejména maminky jedináčků potvrdí, kolik volného času návštěva kamaráda vyčaruje. Najednou nemáte dítě za sukní s otázkou, co budete dneska dělat? Jen namažete o pár chlebů více…

6) Nechte děti plánovat

Chcete na výlet? Fajn. Tady máš mapu, internet, zápisník a dej se do toho. A jede se vlakem, pokud možno. Nemusíte plánovat všechny rodinné akce sama a pak se rozčilovat, že to rodina neocení. Ať děti vymyslí cíl, zjistí si spoje, vytipují restauraci na oběd a ujmou se role náčelníka výpravy. Vy jen tiše korigujte a pozorujte, jak jsou samostatné.

7) Nechte děti nudit se!

Životní styl nám velí naplnit dětem den samou zábavou, pokud možno s edukativním dopadem. Jste z toho vyřízená? Není divu! Být neustále aktivní matkou je vyčerpávající. Buďte v pohodě a klidně na chvíli vypněte. Na otázku, co má dělat, když se nudí, odpovídejte: “cokoli chceš, miláčku, máš přeci prázdniny. A uhni mi laskavě ze sluníčka, večeře je v sedm.”

Nudící se dítě bude sice chvíli otravné, ale časem se vrátí do své přirozenosti a začne vymýšlet, jak se zabavit. Proleze půdu, půjde s dětmi ven na kolo, nebo si na zahradě postaví bunkr, ve kterém stráví zbytek prázdnin.

autor: Kamila U.

Sdílejte článek
Štítky cestování děti léto prázdniny

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.