Prima maminka

11. září 2014 03:50

Anna Kopečková

Chcete mít inteligentní dítě? Čtěte mu!

Každý rodič si nepřeje nic jiného, než mít chytré, spokojené, usměvavé a talentované dítě. Vybírá mu ty nejlepší školy, kroužky a aktivity, které budou dítě rozvíjet a naplňovat. Rodiče si však mnohdy neuvědomují, jakou moc mají, pokud se rozhodnou svému dítěti číst.

Čtení je nejen levné, ale také velmi účinné. Stačí k tomu pouze vhodná kniha a trocha času, který určitě každý rodič rád svému dítěti věnuje. Dnešní rodiče zapomínají, jak je četba pro děti důležitá. Nic se jí nevyrovná, ani kdybyste svému dítěti pouštěli místo kreslených pohádek hromadu kreslených dokumentů. Předčítáním a integrací knih do dětského života uděláte pro inteligenci svého dítěte to nejlepší. Rovněž tím budete rozvíjet jeho touhu po vzdělání.

Předčítat dětem byste měli pravidelně. Čtením rozvíjíte dětskou fantazii a můžete s ní pracovat. Zde je 7 důvodů, proč byste měli svému dítěti číst:

1. Silnější pouto mezi dítětem a rodičem

Čím je dítě starší, tím je samostatnější. Objevuje svět okolo sebe, a i když rodiče stále potřebuje, jeho pozornost se již soustředí i na jiné věci, než je maminka a tatínek. Četbou můžete udržet své dítě alespoň na chvíli v klidu a budovat tak silnější vazbu. Rodič si bude moci užít těsnou blízkost se svým dítětem a dítě si zase bude uvědomovat pocit bezpečí a jistotu, že tu pro něj jste. Díky čtení se naučíte spolu relaxovat a své dítě rovněž naučíte přijímat informace. Budete se bližší.

2. Naučíte dítě učit se

Čtení má kouzelnou moc. Díky němu připravujete dětský mozek na další vzdělávání. Studie dokazují, že pokud svému dítěti čtete pravidelně v předškolním věku, lépe zvládá v pozdějším věku všechny činnosti, které jsou spojené se vzděláváním. Předčítání má nejen pozitivní vliv na duševní činnost, ale také na tu motorickou. Mozek se díky četbě rozvíjí všemi směry. Obecně platí pravidlo, že děti, kterým je předčítáno, mají mnohem větší slovní zásobu a výrazně lepší vyjadřovací schopnosti než vrstevníci, kterým předčítáno nebylo. Děti, kterým rodiče čtou, se dokážou lépe orientovat v matematice a mají lepší logické myšlení.

3. Dítě se naučí správně mluvit

V dětském věku se děti učí komunikovat. Při četbě vás může vaše dítě opravovat a tím si procvičovat svou vlastní výslovnost. Také si osvojuje stavbu věty, vnímá způsob, jakým na sebe příběh navazuje a nevědomky a nenásilně se učí správně mluvit. V pozdějším věku si děti začnou vymýšlet své vlastní jazykolamy a opět tím dál budou rozvíjet své jazykové schopnosti.

4. Čtením se dítě učí vnímat informace

Žádné dítě se nenarodí s uměním vnímat vědomosti z textu. Čtení však tento fakt mění a dítě se tak bude moci dopracovat k tomu, aby se to naučilo. Díky čtení si rozvíjí vlastní fantazii, naučí se skládat slova a obrázky dohromady. Právě to je pro dětský vývoj velmi důležité. Jestliže není dítě zvyklé číst a získávat informace z knih, nebude schopno v budoucnosti za písmenky vidět fascinující příběhy. Čtení pro něj bude nutným zlem a nebude rádo číst. Je tedy vhodné, aby rodiče při předčítání měnili hlasy podle postav, aby dítě mělo možnost být vtažené do samotného děje. Aby zapojilo svou fantazii a aby prožilo příběh naplno.

5. Čtení zlepšuje komunikaci

Čím dříve svému dítěti začnete číst, tím dříve se naučí dobře argumentovat a pokládat správné otázky. Některým lidem tyhle “chytré” děti nejsou příliš sympatické a přijdou jim dokonce nevychované. Rodiče, pedagogové a všichni z blízkého okolí se budou muset obrnit pevnými nervy, protože tohle období dítě přejde a poté již budete mít z dítěte jenom samou radost, protože ze školy bude nosit samé jedničky a bude se rádo učit.

6. Čtení a logika

Čtení rovněž umožňuje dětem orientovat se v logických konceptech. Jestliže je dítě už od útlého věku schopné vnímat literární příběhy a veškeré jejich dějové zvraty a všechny prvky, které s sebou tyto příběhy přinášejí, dokáže se lépe orientovat v životních situacích. Je schopné lépe odhadovat příčinu a důsledky, umí používat tzv. selský rozum, který je právě založen na logických posloupnostech. Jestliže si všimnete, že dítě je schopno přirovnávat dějové linie z příběhu k vlastním životním zkušenostem, můžete si být jistí, že bude ve škole úspěšné. Umí totiž sdílet své prožitky, správně argumentovat a dokáže rozlišit dobré od zlého.

7. Lepší koncentrace a disciplína

Dětem můžeme závidět jednu věc – dokážou se soustředit na jedinou věc. V době, kdy jim tedy čtete, je pro ně zcela přirozené, že svou pozornost věnují pouze a jen vám. Pokud je ovšem nevyruší něco zajímavějšího – to si pak těžko získáte zpět jejich pozornost. V tomto případě je však nutné, abyste se nenechali vyrušit. Ukažte svému dítěti, že je důležité, aby se vždy věnovalo jediné činnosti. Díky tomu tak trénujete mozek dítětě k disciplíně. Schopnost soustředení je jednou z nejdůležitější schopností, kterou bude vaše dítě potřebovat ve škole. Dítě v předškolním věku by se mělo vydržet soustředit na čtení 20 minut, aniž by se nechalo rozptýlit něčím jiným.

A jak to máte vy? Čtete svému dítěti? A četli rodiče vám?

Převzato z magazínu o zdraví a životním stylu Jakbýtfit.cz.

Mohlo by vás také zajímat:

Sdílejte článek
Štítky děti kniha čtení fantazie Předškolní věk

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.