Prima maminka

2. prosince 2019 10:09

Martina Čerňanská

Ivana Jirešová: S dospívající dcerou máme složitý vztah

Sympatická a oblíbená herečka má v osobním životě velké trápení. S biologickým otcem své dcery Sofie, kterým je novinář Ondřej Höppner, vede o dítě letitý spor.

Soud nařídil střídavou péči, proti které herečka bojovala jako lvice s tím, že tato forma péče jejímu dítěti neprospívá. Mimoto mezi ní a Sofiiným otcem nepanovaly právě přátelské vztahy, ti dva si rozhodně nevycházeli vstříc, což celou beztak složitou věc ještě více komplikovalo. Dalo se očekávat, že si rodiče budou dělat naschvály, což se dělo. “Sofie má všechno dvojmo,” řekla herečka před časem. "Chodí ke dvěma pediatrům, ke dvěma učitelům na klavír. Dítě to napětí cítí. Nikdy jsme nežili dohromady s jejím otcem. Když rodiče jsou v pohodě a dokážou se domluvit, dítě snad může vyrůstat ve střídavé péči, ale aby byly dvě radikálně opačné domácnosti, to je destruktivní, dítě neví, co je dobře, co je špatně, a pěstuje v sobě svůj vzdor. Nové studie z Ameriky už tenhle způsob výchovy úplně vyvracejí,” dodala smutně s tím, že žije svůj život jen napůl, protože čtrnáct dní v měsíci musí existovat bez milované dcerky.

Je tohle vítězství?

Přátelé herečku utěšovali, přesvědčovali ji o tom, aby se přestala trápit a raději se soustředila na radostné chvíle, které se Sofií prožívá, neboť jak známo, jen spokojené mámy mají spokojené děti. “Hlavně díky józe se to snažím přežít a být šťastná, abych byla pro ni šťastná máma,” nechala se slyšet Ivana Jirešová. “Vím, že musím být pro ni silná. Musím jí být pořád po ruce. Nejvíc pomáhá právě jóga, meditace a cvičení jsou o tom, že si vyčistíte hlavu od negativních a zbytečných věcí. Zregenerujete si mozek a veškeré síly a pak se snažíte věci řešit. Protože se všechny řešit dají, jen musíte najít tu energii. Život není od toho, abychom si užívali. To by nás nebavilo a nikam by nás to neposouvalo. Jde o to přijmout překážky a co nejlíp je překonávat,” prohlásila moudře. Jenomže konec trápení je stále v nedohlednu. Po letech vysilujících sporů herečka konečně získala čtrnáctiletou Sofii do výhradní péče, o níž bojovala od Sofiiných tří let. Je to vítězství? Ne tak docela.

Marné čekání na telefon

Po jedenácti letech strastiplného “válčení” Ivana rezignovaně konstatuje: “Opět se mi potvrdilo, že život je někdy fakt šaráda. Strašně moc jsem se snažila vyplnit dceřino přání, aby bydlela jen u mě, a když se tak po tolika letech konečně stane, tak je z ní teenager se vším všudy.” Dodala, že vztahy mezi dospívajícími dcerami a matkami bývají složité. Její malá slečna se totiž, tentokrát už dobrovolně, nastěhovala paradoxně k otci. Vidí v tom velké množství výhod. Táta, na rozdíl od matky, bydlí v centru, což je pro pubertální dívku, která je žákyní osmé třídy základní školy, velmi lákavé. Mimoto podporuje její přání přihlásit se na konzervatoř, čemuž se Ivana snaží zabránit za každou cenu. “Já jí v tom pomáhat nebudu,” říká s trpkým povzdechem. “Protože jako každý herec vím, co tohle povolání obnáší.” Každý rodič si přeje pro dítě to nejlepší, a když si Ivana Jirešová představuje, jak dcera obchází konkurzy, jak marně čeká na telefon s nabídkou práce a přemýšlí, za co zaplatí nájem, běhá jí mráz po zádech. Jenomže Sofie má vlastní hlavu. Ke všemu je v pubertě.

Autorka: Eva Michorová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.