Nejvíc trendy jména pro miminka? První republika, Skandinávie i královská

Čekáte letos přírůstek do rodiny a marně se snažíte vymyslet vhodné jméno? Třeba vás inspiruje některý ze žhavých trendů, které aktuálně „atakují“ matriky.

A zatímco některé z nich už jsme mohli zaznamenat v předchozích letech, další jsou skutečnou novinkou. Sestavili jsme pro vás malý přehled!

První republika

Tohle historické období mělo prostě šmrnc a rodiče to ví! Jména, která donedávna působila tak trochu zastarale, se teď s velkou parádou vrací. Zatímco František, Antonín a Václav už tak trochu vystrkovali růžky loni a druzí dva se dokonce probojovali do první dvacítky, letos budou maminky sahat po méně obvyklých jménech jako je například Lída, Zita anebo Hugo. Inspirace hereckou elitou meziválečného období je zcela zjevná. „První z našich dvojčat jsme právě v tomto duchu pojmenovali Adina,“ píše nám jedna z novopečených maminek.

Severská inspirace

Skandinávský styl začíná ovládat nejen design interiérů, ale i výběr dětských jmen! A zatímco některá zní ve spojitosti s českým příjmením naprosto krkolomě a svou výslovností spíš připomínají názvy nábytku z IKEA, další si s češtinou rozumí a navíc působí originálně. „Studovala jsem ve Švédsku, které mě naprosto uchvátilo, a pro chlapečka se rozhodujeme mezi jmény Henrik, Sven a Gunar,“ prozradila nám čtenářka Kateřina. Už v minulých letech přitom mnoho maminek sáhlo po více zdomácnělých jménech skandinávského původu jako je Oliver nebo Erik. Půvabné dívčí jméno vzrůstající obliby se severským zvukem je potom například Freya.

Mánie jménem Meghan

Zatímco doteď budoucí maminky kopírovaly pouze těhotenské outfity Meghan Markle, už za měsíc a kousek budou od vévodkyně od Sussexu „obšlehávat“ i jméno jejího prvního potomka. Mánii nejspíš neuniknou anii Češky, podle sázkařů by se holčička totiž mohla jmenovat například Diana anebo už teď v u nás osmá nejoblíbenější Viktorie. Pro chlapečka zase připadá v úvahu Artur, Albert nebo Eduard, což jsou honosně a nadčasově znějící jména, která ani s typicky česky znějícím příjmením rozhodně neudělají ostudu!

Lepší než jedno jméno? Dvě jména!

„Svoje jméno jsem odjakživna nesnášela, takže jsem malé dala dvě a až bude větší bude si jednoduše moci vybrat,“ směje se Růžena, která chová osmitýdenní Lotu Marii. A není rozhodně sama, podobně uvažuje v poslední době rodičů víc – jiným se zdvojenná křestní jména zase jen líbí. Fantazii se meze nekladou, v kočárcích se už vozí například Jan Jiří, Anna Evelína nebo Nikolas František. Dítko se sice bude o fous déla podepisovat, ale zejména rodičovské dvojice, které se nemohly dohodnout na jméně si tuto možnost nemůžou vynachválit!

autor: -KŠ-

Sdílejte článek
Štítky Švédsko mateřství První republika Meghan Markle IKEA Skandinávie jména dětí Meziválečné období Jan Jiří

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 14. 4. 2024

Nepatříte k těm, kteří by příliš věřili významu snů, ale možná se vám nedávno zdál sen, jehož předpověď byla tak přesná, že vás téměř děsila. Určitě to bylo podivné. Zapište si vše, co si o něm pamatujete, a pak si o představách promluvte s přítelem. Nebojte se, Berani, váš přítel se vám nebude smát. Je více než pravděpodobné, že se vám dostane výmluvných postřehů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.