Prima maminka

29. prosince 2020 06:11

Anna Kopečková

Problémy při kojení? Pomůže větší fyzický kontakt, tvaroh, speciální korále i laktační poradkyně

I když je kojení naprosto přirozená věc prospěšná pro dítě i pro matku, není to věc samozřejmá a je potřeba se na ni připravit. Jen malá část prvorodiček ale absolvuje ještě před porodem přípravu na kojení, takže když se pak objeví komplikace, mohou být pro čerstvou maminku zdrojem velkého stresu. Co všechno lze udělat pro to, aby kojení probíhalo v pořádku, jak se dají vyřešit nejčastější problémy a s čím vším může pomoci laktační poradkyně, pro kterou

Jak dlouho a jak často?

U kojení platí, že každá maminka a každé miminko mají individuální potřeby a preference. Obecně se doporučuje kojit miminko po dobu cca 6 měsíců, ale to se může lišit případ od případu. A jak často kojit? „V porodnici doporučujeme přes den kojit alespoň každé dvě hodiny, v noci není nutné miminko budit. Doma je vše trochu jiné a maminky většinou přijdou na systém, který vyhovuje jim i dětem,“ popisuje laktační poradkyně porodnického oddělení Nemocnice Neratovice Zdeňka Hronová. Dokud je maminka s dítětem v porodnici, doporučuje se kojit z každého prsu po dobu 10 minut. Realita je ovšem často jiná, to je však normální a maminky by měly vědět, že se doba kojení časem zkrátí, jakmile si maminka s miminkem najdou rytmus, který oběma vyhovuje. Po propuštění z porodnice je ideální prsa střídat, jednou kojit jen z jednoho a podruhé z druhého. Není každopádně potřeba být nervózní a za každou cenu se snažit přijít na nějaká pevná pravidla. Každá maminka si může kojení přizpůsobit sobě a svému miminku. A jak se pozná, že je čas dítě nakojit? „Každé projevuje žízeň jinak, některá miminka jakoby pomlaskávají, jiná pláčou. Maminky časem většinou vypozorují, jak to dává najevo zrovna jejich miminko,“ říká Zdeňka Hronová.

PRŮZKUM O KOJENÍ: JAK DLOUHO PRŮMĚRNĚ KOJÍ ČEŠKY?

Laktační poradkyně jen neradí, ale i podporuje

Žádný učený z nebe nespadl a to platí i pro tak přirozenou věc, jakou je kojení. Při jakémkoli problému nebo nejasnosti, které se během kojení objeví, je proto ideální využít pomoci laktační poradkyně, která dokáže poradit se vším, co se kojení týká, ať už se jedná o zvolení polohy miminka, péči o prsa nebo rady ohledně správné techniky kojení. Důležitá je i psychická podpora, kterou může poradkyně poskytnout, protože stres má, stejně jako všechno v lidském organismu, vliv i na kojení a u maminky, které je uvolněná a v psychické pohodě, je větší šance, že kojení bude probíhat bez komplikací. Služeb laktační poradkyně mohou využít maminky buď přímo v porodnici, kde jsou její služby poskytovány zdarma, nebo si ji zavolat později přímo domů a ani v tom případě se nejedná o velkou investici. Každopádně je dobré vědět, že i když žena kojit nemůže, je důležité se kvůli tomu zbytečně netrápit a nestresovat. „I žena, která z jakéhokoliv důvodu nekojí, může být skvělou matkou,“ dodává Zdeňka Hronová.

KOJENÍ NA VEŘEJNOSTI: ANO, NEBO NE?

Když kojení bolí

Velmi nepříjemnou komplikací při kojení může být zánět prsou, případně tvrdnutí prsou po porodu. V těchto případech doporučuje Zdeňka Hronová prsa před kojením rozehřívat teplou vodou ve sprše nebo přikládáním nahřátých sáčků. Po ukončení kojení naopak radí prsa chladit a nedá dopustit ani na „babskou radu“ ohledně použití obkladů z tučného vychlazeného tvarohu. Bolestivé bradavky při kojení je dobré natírat speciálními gely nebo krémy. A velkou podporou mohou být i tatínci, kteří mohou mamince při kojení ulevit masáží ramen, podávat jí věci, které potřebuje, a mít jistotu, že je v co největší psychické pohodě. Problémům při kojení předchází kontroly u gynekologa, který by během těhotenství měl kontrolovat bradavky budoucí maminky, a pokud se objeví nějaký problém, řešit ho co možná nejrychleji.

Pijte, chovejte miminko a pořiďte si korále

Nikoho asi nepřekvapí, že se doporučuje dodržovat pitný režim, ideální je vypít 3 litry denně, protože při kojení nepřijímáme tekutiny jen pro sebe, ale také pro miminko. Nejlepší je pít vodu, čaj na podporu kojení (například Benedikt lékařský, Pískavici řecké seno nebo Benediktinský bylinný extrakt), vyprchané nealkoholické pivo, zdrojem hydratace mohou být i polévky. Důležitý je ale také častý fyzický kontakt s miminkem, bonding po porodu, přikládání miminka na maminčin hrudník, nošení v šátku apod. V případě, že je dítě při kojení neposedné, škrábe maminku nebo ji tahá za vlasy, se doporučuje pořídit kojící korále. Jde o skutečné korále na krk vyrobené obvykle ze silikonu, kterými se miminko během kojení zabaví a zklidní se. Kojící polštář je zase užitečný pro bezpečné a pohodlné uložení miminka během kojení. V případě, že maminka mléko odsává, existuje řada typů odsávaček, speciální membrány na lahvičky, sáčky na skladování mléka apod.

I KOJENCI MOHOU MÍT DEPRESI. jAK SE TO POZNÁ?

Pozor na skryté alergeny a některé bylinky

Důležitý není jen pitný režim, ale i strava, která je základem mateřského mléka. Proto je během kojení nesmírně důležité, aby byl jídelníček maminky vyvážený a neobsahoval příliš kořeněná, slaná nebo nadýmavá jídla, která mohou následně u miminka způsobit nepříjemné bolesti bříška. Ze začátku je také dobré vyvarovat se známým alergenům (ořechy, mořské plody, mléko, jahody) a také jídlům s obsahem kofeinu, jako je hořká čokoláda nebo černý čaj. Později je možné postupně zařadit i možné alergeny a při alergické reakci dítěte neprodleně kontaktovat pediatra. Opatrně i s bylinkami, jmenovitě bazalkou, zázvorem a heřmánkem. Důležitý je dostatečný pitný režim a pravidelné stravování. Také není rozumné se za každou cenu snažit rychle zhubnout kila nabraná v těhotenství. Mnohem zdravější než omezení příjmu jídla je pomalé hubnutí a zapojení přirozeného pohybu, například procházek s kočárkem.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.