Rodiče často zaplavují děti špatnými hračkami. Jak vybrat tu, která má smysl?

Každé dítě má svého oblíbeného plyšáka, autíčko nebo panenku. Hračky jsou neoddělitelnou součástí dětského světa, řada rodičů si však dostatečně neuvědomuje jejich význam. Své děti pak zásobují špatně vybranými a nekvalitními hračkami, které mohou děti nejen frustrovat, ale mohou pro ně být i nebezpečné.

Pro děti je hračka základní pomůckou k poznávání světa kolem sebe. Hračky reprezentují objekty, které děti ve skutečnosti potkávají, jen ve zmenšené verzi. „Hračka pro dítě znamená mnohem více, než si uvědomujeme. Dítě se identifikuje s jejím příběhem, buduje si k ní hluboký vztah. Není to pro něj způsob, jak zabít čas,“ říká Jana Víchová, psycholožka na Klinice dětské hematologie a onkologie Motolské nemocnice.

Hračka jako předmět

Rodiče často tímto způsobem neuvažují. „Hračka je pro ně prostě předmět. Neřeší, proč by dítě mělo chtít zrovna tuto nebo jak by měla dítě rozvíjet. Hračka má v dítěti podporovat fantazii a kreativitu, spolu s dovednostmi, které jsou pro něj aktuální,“ vysvětluje Kristýna Křížová ze společnosti Agátin svět. Tyto dovednosti pak mohou představovat u menších dětí například jemnou motoriku či trpělivost, u větších pak počítání, poznávání barev nebo volbu strategie.

Při výběru hračky je také třeba mít na paměti, co pro dítě symbolizuje. „Hračkou říkáme dítěti, že ho známe a víme, co má rádo. Pokud o tom rodič neuvažuje a vybírá, jen aby dítě zabavil a měl od něj pokoj, dítě to velmi dobře pozná,“ vysvětluje Jana Víchová. V takovém případě se pak dítě snadno může cítit odmítnuté, což se může negativně promítnout do jeho psychiky a vztahu s rodiči.

Hračka jako člen rodiny

Důležitým faktorem je též kvalita samotné hračky, použitý materiál a provedení. „Ta dobře vyrobená s dítětem stárne a proměňuje se její role podle vývojových potřeb,“ vysvětluje Kristýna Křížová. Ztráta milované hračky rovněž může dítě poměrně hluboce zasáhnout. „Pokud se rozbije oblíbená hračka, je to mnohdy pro dítě pocit, jako by umřel domácí mazlíček nebo člen rodiny. Proto je od výrobců přímo nefér, když hračku vyrábějí vědomě nekvalitně,“ dodává Jana Víchová.

Hlasujte pro nejlepší hračku

Soutěž Dobrá hračka umožní rodičům zvolit nejlepší hračku právě podle toho, jak splňuje uvedené předpoklady. Hlasovat můžete až do konce dubna na stránkách agatinsvet.cz pro hračky v sedmi kategoriích, z nichž každá bude obsazena pěti typy hraček. „Smyslem soutěže je ukázat, co vlastně dobrá hračka může pro dítě znamenat a jak takovou hračku vybrat. Zapojit se může každý, komu není lhostejné, s čím si děti hrají,“ uzavírá Kristýna Křížová.

Sdílejte článek
Štítky děti hračka vztah výchova rodiče Fakultní nemocnice v Motole hračky

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.