Špatné známky: manuál pro pěnící rodiče. Buďte objektivní a nešiřte strach

Pukáte vzteky. Vaše ratolest přinesla špatné vysvědčení a vy to nemůžete rozdýchat. Poznáváte se? Přinášíme malý mentorink pro vytočené rodiče.

Blíží se vysvědčení a napětí roste. Děti, které si nejsou jisté dobrými výsledky, trnou v obavách a rodiče už dopředu tiše pění. Jen počkej! Já ti ukážu prázdniny, makat budeš! Když to nejde po dobrém, půjde to po zlém… Pokud nepatříte zrovna mezi zenové rodiče, zabrzděte a začněte upouštět páru, ještě než vypukne domácí peklo.

Děti nejsou neomylné

Jistě, že děti za špatné vysvědčení nepochválíte a nebudete je plácat po rameni, ale zkuste se na celou věc podívat objektivně. Je opravdu trojka z chemie zásadní? Má pro to vaše dítě horší charakter nebo menší cenu, když mu nejde dějepis? Děti jsou děti a někdy se prostě dost neučí, jsou roztěkané nebo se jim něco nepovede. Stejně jako vám.

Nebijte je ani neponižujte!

I když vás rodiče ze samé lásky řezali hlava nehlava, vy to nedělejte. Vztáhnout ruku na slabšího se prostě nedělá. Dítě neponižujte ani bitím, ani nadávkami a křikem. Vy si možná ulevíte a vybijete svou frustraci, ale to je vše. Dítě si vaše chování navždy v sobě ponese a ze strachu by mohlo vyvést nějakou hloupost.

Zkuste být objektivní

Není to lehké, když vidíte rudě, ale zkuste se na věc podívat objektivně. Co hrozného se stalo? Jaké to bude mít skutečné a realistické následky? O čem známky skutečně vypovídají a je školní hodnocení pro život zásadní? Co byste si pomysleli, kdyby nešlo o vysvědčení vašeho dítěte, ale kamarádova? Možná zjistíte, že i když neskáčete radostí, na světe jsou mnohem horší věci.

Hleďte dopředu

Pokud jste jakž takž smíření se známkami na vysvědčení, nemá cenu láteřit nad rozlitým mlékem. Hleďte dopředu a zkuste se zamyslet, jak s dítětem pracovat příště. Co by mu pomohlo? Jak ho motivovat k lepším výsledkům?

Nekazte mu prázdniny

Vlastně ani sobě. Mít doma dvouměsíční dusno prošpikované výčitkami a negativními komentáři rozhodně nezaručí úspěch ve škole! Pokazíte prázdniny dítěti i sobě. Pokazíte si vztahy, které jsou přeci cennější než všechny známky světa. Dejte dítěti najevo, že očekáváte jeho převzetí iniciativy a odpovědnosti a nechte ho navrhnout si prázdninový plán, který zahrne i nějaké to učení. Chovejte se k němu normálně a nechte ho, ať si užije prázdniny, i když vysvědčení nebylo podle vašich představ.

Pozor na strach!

Důraz na výkon, to je prokletí naší západní civilizace. Nedávejte dítěti hodnotu pouze podle jeho známek. Když se bude bát před vás předstoupit, když ho omráčíte strachem z vaší autority, může to dopadnout i o dost hůře. Děti, které jsou strachem bez sebe, nedomýšlí a snaží se útrpné konfrontaci za každou cenu vyhnout. Důsledky mohou být hrozné!

Dejte dítěti pocit, že ať se v životě děje cokoli, včetně špatných známek, má ve vás oporu, lásku a domov. Že spolu zvládnete vše ve zlém i dobrém. Že je milujete bez podmínek a požadavků na dokonalost.

autor: Kamila U.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.