Tip na podzimní výlet: Tam, kde byla Teta doma

Vydejte se po stopách Tety, dcery knížete Kroka a sestry slavné kněžny Libuše. Navštivte obec Tetín poblíž Berouna a zajímavá místa v jeho okolí.

Krvavá historie

I když věrohodnost Kosmovy a také Dalimilovy kroniky popisující události z úsvitu českých dějin mnoho historiků zpochybňuje, Teta (možná Thetka) měla být i podle dalších pověstí pohanská kněžka. Mezi její schopnosti patřila komunikace s duchy, prý jí dokonce sloužili. Zároveň se věnovala propagaci staroslovanských kultů a učila je své následníky. A aby měla pro svou záslužnou činnost klid a nerozpytylovaly ji světské záležitosti, postavila si hrad.

Moje teta, tvoje teta

Za místo si vybrala špatně přístupný vrchol strmé skály nad Berounkou. Těžko říct, zda kvůli krásnému výhledu do tehdy ještě zřejmě dost divoké krajiny nebo kvůli svému bezpečí. Jeho spíše miniauturní zbytky se tu sice stále najdou, jenže podle archeologů pocházejí až z devátého století, stejně jako další zatím odkryté vykopávky. Tedy nic z ranného starověku, kdy Teta měla žít. Její zastánci ovšem tvrdí, že původní osídlení bylo zničeno další lidskou činností, o které bude ještě řeč.

Kostely proti duchům

Je fakt, že v Tetíně byla obava z působení nadpřirozených sil všudypřítomná. Nalezly se tu kameny zatěžující hroby osob, o nichž šla zřejmě pověst, že se i po smrti vracejí a škodí. Asi i jako ochrana proti nim zde stojí hned tři kostely, což je na obec s asi 800 obyvateli dost (daleko větší Beroun jich má stejný počet).

Škrtící závoj

Nicméně nesmazatelně do české historie vstoupil Tetín poté, co zde byl v dětském věku krátký čas na vychování svatý Václav a usídlila se tu trvale jeho babička Ludmila.Tu zde o první noční vigilii 16. září roce 921 zákeřně uškrtili najatí vrazi jejím vlastním závojem. Podle pokynů snachy Drahomíry, iniciátorky hrozného činu, nesměli totiž prolít krev, aby nebyla Ludmila blahořečena. Drahomíra šla v pomstě ještě dál, nad místem zločinu postavila chrám sv. Michala, aby zázraky, které se případně po Ludmilině smrti na místě stanou, nebyly přičítány jí, ale jemu. I přes tuto nelítostnou snahu o vymazání její památky se Ludmila stala první světicí související s Přemyslovci.

Podobné články

Pouť a kameny

A v „jejím“ kostele najdeme starobylý kámen údajně vytržený z podlahy kde skončila životní pouť. Tím se stal Tetín legendou a zůstal jí dodnes. Kdo ho chce navštívit, má ideální možnost už 16. září, kdy se tradičně koná náboženská pouť spojená se mší. Letos připadá na neděli, což se hodí. Příznivce tajemna jistě zaujme výskyt podobných kamenů u románské svatyně, která nese jméno světice Kateřiny. Podle nich mohly mít ochranný význam proti vracejícím se neživým bytostem.

Slasti otce vlasti

Význam Tetína zanikl až tehdy, když se Karel IV. rozhodl vystavět nedaleko odsud Karlštejn. Tím Tetín ztratil část historické role. Později bylo jeho bezprostřední okolí těžce poničeno těžbou vápence, dnes zašlou slávu připomínají už jen zbytky zdí hradu. Ale minulost zůstává stále v mnoha ohledech nejasná a možná další historická zkoumání přinesou nějaká překvapení.

Jeskyně i svatý pod Skalou

Hlavně pro Pražany je Tetín ideální cíl na jednodenníní výlet. Z Berouna je to k němu coby Jan Železný oštěpem dohodil, ale zhlédnutí kostelů či návštěva muzea zabere tak hodinku, takže aby byl volný čas náležitě využit, je vhodné vydat se do okolí. Hned tři zajímavá místa se nacházejí asi 5 km odsud (každé trochu jiným směrem). Jde o Koněpruské jeskyně s nevšedním nahlédnutím do podzemí, malebnou vesnici Svatý Jan pod Skalou, obklopenou lesy s klášterem a jeskyní poustevníka Ivana, či přírodní rezervaci Koda.

Na skok v Americe

Turisté se mohou vydat do asi dvanáct kilometrů vzdálené vsi Mořina, odkud vede žlutá stezka kolem známých lomů Mexiko, Malá a Velká Amerika. Cesta je sice dobře schůdná i pro rodiny s dětmi, nicméně pevná obuv se doporučuje, stejně jako zásoba jídla a vody, protože výlet trvá přibližně tři až čtyři hodiny. Výhledů, kde se lze zastavit a kochat krajinou, je všude spousta, takže oko romantika si přijde na své. Pozor! Do samotných lomů je vstup přísně zakázán z důvodu nebezpečí a je nutné se držet vyznačené cesty.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.