Diety a hubnutí

26. února 2019 16:00

Martina Čerňanská

Přerušovaný půst: Účinná metoda, jak zhubnout zdravě a bez diet

Hned na začátku si ujasněme: nejde o další dietu. Přerušovaný půst je populární metoda, jak nejen shodit kila a výrazně zlepšit své zdraví, ale také jak se zbavit věčného dietářství.

Ostatně léčivé účinky půstu jsou známé po celá staletí ve všech kulturách. Jak si tedy dopřát jídlo, a přesto zeštíhlit?

Znáte to: nesmíte tohle ani tamto, počítáte kalorie nebo sacharidy a s každým shozeným kilem hrozí, že dvě naberete. Lidé držící diety bývají často deprimovaní, hladoví a jen se modlí, ať to už mají za sebou. Když “ujedete”, valí se na vás výčitky svědomí. Udělejte dietářství a hladovkám rázný konec a naučte se pravidla přerušovaného půstu.

Jak na to?

Půst je především mentální výzva a bude tedy vyhovovat těm, kteří umí pracovat s tělem i psychikou. Nebojte se ale, že budete padat hlady a žízní, jedná se “jen” o 16 hodin bez jídla denně a půlku z nich prospíte. Metoda se jmenuje 16/8, přičemž čísla označují dobu bez jídla/a s jídlem.

Tento interval se dá pro začátečníky stáhnout na 14/10 nebo pro pokročilejší naopak rozšířit na 20/4. Princip je jednoduchý: šestnáct hodin ze dne nejíte nic, osm jíte zcela podle chuti. Tady jsou základní pravidla:

1) Režim 16/8 zkuste, pokud umíte se svým tělem pracovat.

2) Během 8 hodin jezte, co chcete, ale jezte kvalitní jídlo.

3) Nesnažte se během 8 hodin ještě snižovat kalorický příjem, dostali byste se do režimu hladovky. To nechcete!

4) Sportujte, pohybem ještě podpoříte metabolismus.

5) I když se můžete dobře najíst, zbytečně netláskejte nesmysly!

6) Máte-li zdravotní potíže, konzultujte metodu s lékařem.

7) Během doby půstu dostatečně pijte neslazené nápoje, káva je povolena.

Vydržte 8 týdnů a budete koukat! Foto: istock.com

Pro sovy i skřivany

Nejlepší je, že si režim 8/16 prostě přizpůsobíte svému rozvrhu a životnímu stylu. Je pouze na vás, kdy si naordinujete oněch 8 hodin “radosti” a 16 hodin odříkání. Logicky se nabízí, aby do období půstu zasahovala i doba spánku, kterou si ho ukrátíte. Pokud dopoledne nemíváte hlad, klidně jezte mezi 12. a 20. hodinou. Jestli se vám naopak nechce obětovat snídaně a oběd, zkuste být bez jídla od 17 do 9 a užijete si obojí. Prostě si svých 8 hodin s jídlem udělejte, jak potřebujete. Jezte ale dostatečně! Nejčastější chybou bývá, když se i v oněch 8 hodinách pořádně nejí. Metabolismus pak přechází do krizového režimu hladovky a dá si pozor, aby nespaloval příliš. Nevhodný je i druhý extrém, kdy se utrhnete ze řetězu a vybílíte ledničku i s dvoulitrovkou čokoládové zmrzliny.

Zkrátka, své ovoce půst přinese jen tehdy, když se na to půjde s rozumem v hrsti.

8 týdnů k úspěchu

Pokud tento režim vydržíte po dva měsíce, bude to ideální. Svaly nezmizí, jak tomu bývá při hladovkách, ale výrazně zredukujete tělesný tuk. Váš metabolismus pošlape jako hodinky díky pravidelné a vydatné stravě a naopak si tělo nebude přebytky ukládat do nechtěných zásob. Dalším benefitem vedle úbytku tuku je vylepšená imunita, pomalejší proces stárnutí i nižší hladina stresu. Poděkuje vám i kardiovaskulární systém a získáte více energie.

Kamila Ulčová


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.