zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Přerušovaný půst: Účinná metoda, jak zhubnout zdravě a bez diet

Chcete zhubnout zdravě a bez diet? Zkuste přerušovaný půst
Autor: istock.com Chcete zhubnout zdravě a bez diet? Zkuste přerušovaný půst
cernanm , Vydáno: 26.02.2019
Hned na začátku si ujasněme: nejde o další dietu. Přerušovaný půst je populární metoda, jak nejen shodit kila a výrazně zlepšit své zdraví, ale také jak se zbavit věčného dietářství.

reklama

Ostatně léčivé účinky půstu jsou známé po celá staletí ve všech kulturách. Jak si tedy dopřát jídlo, a přesto zeštíhlit?

Znáte to: nesmíte tohle ani tamto, počítáte kalorie nebo sacharidy a s každým shozeným kilem hrozí, že dvě naberete. Lidé držící diety bývají často deprimovaní, hladoví a jen se modlí, ať to už mají za sebou. Když “ujedete”, valí se na vás výčitky svědomí. Udělejte dietářství a hladovkám rázný konec a naučte se pravidla přerušovaného půstu.

Jak na to?

Půst je především mentální výzva a bude tedy vyhovovat těm, kteří umí pracovat s tělem i psychikou. Nebojte se ale, že budete padat hlady a žízní, jedná se “jen” o 16 hodin bez jídla denně a půlku z nich prospíte. Metoda se jmenuje 16/8, přičemž čísla označují dobu bez jídla/a s jídlem.

Tento interval se dá pro začátečníky stáhnout na 14/10 nebo pro pokročilejší naopak rozšířit na 20/4. Princip je jednoduchý: šestnáct hodin ze dne nejíte nic, osm jíte zcela podle chuti. Tady jsou základní pravidla:

1) Režim 16/8 zkuste, pokud umíte se svým tělem pracovat.

2) Během 8 hodin jezte, co chcete, ale jezte kvalitní jídlo.

3) Nesnažte se během 8 hodin ještě snižovat kalorický příjem, dostali byste se do režimu hladovky. To nechcete!

4) Sportujte, pohybem ještě podpoříte metabolismus.

5) I když se můžete dobře najíst, zbytečně netláskejte nesmysly!

6) Máte-li zdravotní potíže, konzultujte metodu s lékařem.

7) Během doby půstu dostatečně pijte neslazené nápoje, káva je povolena.

Vydržte 8 týdnů a budete koukat! Foto: Vydržte 8 týdnů a budete koukat! Foto: istock.com

Pro sovy i skřivany

Nejlepší je, že si režim 8/16 prostě přizpůsobíte svému rozvrhu a životnímu stylu. Je pouze na vás, kdy si naordinujete oněch 8 hodin “radosti” a 16 hodin odříkání. Logicky se nabízí, aby do období půstu zasahovala i doba spánku, kterou si ho ukrátíte. Pokud dopoledne nemíváte hlad, klidně jezte mezi 12. a 20. hodinou. Jestli se vám naopak nechce obětovat snídaně a oběd, zkuste být bez jídla od 17 do 9 a užijete si obojí. Prostě si svých 8 hodin s jídlem udělejte, jak potřebujete. Jezte ale dostatečně! Nejčastější chybou bývá, když se i v oněch 8 hodinách pořádně nejí. Metabolismus pak přechází do krizového režimu hladovky a dá si pozor, aby nespaloval příliš. Nevhodný je i druhý extrém, kdy se utrhnete ze řetězu a vybílíte ledničku i s dvoulitrovkou čokoládové zmrzliny.

Zkrátka, své ovoce půst přinese jen tehdy, když se na to půjde s rozumem v hrsti.

8 týdnů k úspěchu

Pokud tento režim vydržíte po dva měsíce, bude to ideální. Svaly nezmizí, jak tomu bývá při hladovkách, ale výrazně zredukujete tělesný tuk. Váš metabolismus pošlape jako hodinky díky pravidelné a vydatné stravě a naopak si tělo nebude přebytky ukládat do nechtěných zásob. Dalším benefitem vedle úbytku tuku je vylepšená imunita, pomalejší proces stárnutí i nižší hladina stresu. Poděkuje vám i kardiovaskulární systém a získáte více energie.

Kamila Ulčová

 

reklama

Související témata: dieta , hubnutí , jak zhubnout , detox , jarní očista , půst , přerušovaný půst , přerušované hubnutí , jojo efekt

reklama

Přečtěte si také

reklama