Diety a hubnutí

6. listopadu 2018 06:00

Martina Čerňanská

4 psychologické triky, jak zhubnout a zkrotit chutě

Odolat dobrému jídlu není tak těžké, pokud víme, jak na ně reaguje náš mozek. Zde jsou čtyři jednoduché psychologické postupy, které vám pomohou zkrotit nezvládnutelnou chuť.

1. Rituál s čokoládou

Výzkumní pracovníci z Harvardské obchodní školy v čele s behavioristkou Francescou Gino provedli sérii pokusů, které měly ujasnit, jak různé rituály ovlivňují náš vztah k jídlu. V jednom z pokusů byly účastníkům rozdány čokoládové tyčinky, načež část z nich byla požádána o toto: měli rozlomit tyčinku napůl, aniž by ji rozbalili. Pak měli rozbalit jednu půlku a sníst ji. Nakonec totéž zopakovat se zbývající půlkou. Ostatní účastníci pokusu mohli tyčinku sníst tak, jak chtěli.

Potom byla čokoláda nahrazena mrkví. V prvním i druhém případě byli účastníci daleko spokojenější, už když díky rituálu snědli jen malou část potraviny.

„Jestliže zapojíme rituální chování, pak se nám jakékoli jídlo, sladké nebo obyčejné, zdá chutnější a máme z něj požitek po mnohem delší dobu, než kdybychom ho rychle zhltli,“ říká Francesca Gino. Čím častěji budete rituály opakovat, tím větší efekt budou přinášet.

2. Myslete na něco hezkého

Brian Wansink, jeden z nejznámějších světových odborníků na stravovací chování, radí: „Špatná nálada velmi silně ovlivňuje to, kolik kalorií celkově sníme. Když si před jídlem v mysli (nebo i nahlas) vybavíme alespoň jednu radostnou událost, sníme toho méně.“

Příklady: Poděkujte příteli za něco pěkného, co se dnes díky němu stalo, pobavte se s kolegou o nejlepší příhodě dne nebo sami sobě nahlas zopakujte své nejlepší naděje na zítřek: co dobrého vás čeká.

3. Proč je užitečné se jen zřídka rozmazlovat

Fyziologové z Oregonské univerzity dali náctiletým účastníkům svého experimentu vypít mléčný koktejl. Potom prováděli počítačovou tomografii jejich mozků. Centrum slasti těch mladých lidí, kteří pravidelně jedli zmrzlinu, reagovalo slaběji než u těch, kdo ji jedli málokdy.

Závěr: Všichni máme od přírody sklon dávat přednost vysoce kalorické stravě. Avšak čím častěji si nějakou laskominu dopřáváme, tím méně potěšení z ní máme. Mozek pak žádá buď ještě něco více kalorického, nebo větší množství této pochoutky.

4. Jezte dobrůtky… v myšlenkách

Výzkumy profesorky psychologie Carey K. Morewedge a jejích kolegů z Carnegie-Mellon University v Pittsburghu vedly k udivujícímu objevu. Jestliže si v myšlenkách představíte, že jíte čokoládu, koláč nebo jinou oblíbenou dobrotu, pak zdánlivě nepřekonatelná touha seznámit se s ní tak říkajíc v reálu, vymizí. Je vhodné představovat si veliké množství oblíbené pochoutky, například ne jeden, ale rovnou deset řezů čokoládového dortu.

Pokus vypadal následovně. Účastníky rozdělili do dvou skupin. Jedny požádali, aby v myšlenkách snědli tři bonbóny. Druhou skupinu požádali, aby bonbónů pomyslně snědli rovnou třicet. Potom všem rozdali skutečné bonbóny a nabídli jim, že si je mohou sníst. Na závěr se ukázalo, že ti, kdo před tím „snědli“ oněch pomyslných třicet bonbónů, snědli těch reálných dvakrát méně než účastníci ze druhé skupiny.

„Je důležité si proces pojídání dobroty představit do detailu: ukousnutí, žvýkání, polykání…", zdůrazňuje Morewedge. „Čím podrobněji pracuje představivost, tím větší je šance na uspání chuti na reálnou pochoutku.“

zdroj: prokondice.cz

Sdílejte článek
Štítky hubnutí psychologie dieta jak zhubnout

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 2. 2024

Nečekaná konverzace se současným nebo potenciálním milostným partnerem by mohla skončit odhalením mnoha vašich nejhlubších citů, Berani. Tento rozhovor se může týkat stavu vašeho vztahu jen nepřímo, ale dozvíte se o sobě navzájem mnoho informací, které by vás mohly přimět vážně zvážit, zda chcete ve vztahu pokračovat. Všechna znamení však naznačují, že se vztah může mírně změnit, ale bude pokračovat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.