4 zdravé diety vhodné pro ženy

4 zdravé diety vhodné pro ženy

Hned v úvodu je nutné vyjasnit, co bychom si měli představit pod pojmem dieta. Slovo dieta je odvozené od anglického „diet“ čili výživa. Když se tedy mluví o dietě, nehledejte za tím hned drastické způsoby hubnutí, dny a týdny odříkání a následný jojo efekt. Jedná se zkrátka o výživu.

Držení redukčních diet je samo o sobě odsouzeno k nezdaru, protože je zkrátka jednoho dne „pustíme“. Nehledejte v nich spásu ani trvalé řešení problémů s nadváhou – slouží k jednorázovému zhubnutí a (některé) mohou být dobré pro nastartování celkově zdravějšího životního stylu.

Po časově omezené redukční dietě téměř vždy následuje nenáviděný jojo efekt, to znamená návrat k původní hmotnosti, nezřídka s několika deky či kily navíc jako bonusem. Na hubnutí tedy není nejtěžší dodržovat dietu a zbavit se přebytečných kilogramů – nejtěžší je sníženou hmotnost udržet. K tomu ale žádná dieta nepomůže, zde musí zvítězit trvale udržitelné, zdravé a lehké stravování s pořádnou porcí pohybu i odpočinku.

Pokud chcete nastartovat hubnutí a připravit se na léto, přece jen jsou některé způsoby pro ženy vhodnější než jiné. Inspirujte se zde:

Nízkosacharidová dieta

Diety s nízkým podílem sacharidů fungují. Zpočátku zkuste vynechat jednoduché, sladké sacharidy, které najdete v čokoládě, zákuscích, koláčcích, sušenkách či bonbónech. Ve druhé fázi vyřaďte v odpoledních a večerních hodinách přílohy a pečivo (i celozrnné). Pokud zjistíte, že vám tento styl hubnutí sedí, postupně omezujte příjem sacharidů i během dne a nahrazujte je zeleninou a zdravými tuky.

IIFYM

If It Fits Your Macros neboli Jestli vám to sedí do maker, je další relativně účinný způsob, jak dostat svoje stravovací návyky pod kontrolu. Spočítejte si, kolik proteinů, sacharidů a tuků byste měli za den přijmout, abyste zdravě hubli. Pak stačí doporučená „makra“ (tzv. bílkoviny, sacharidy a tuky) dodržovat a hubnutí by mělo jít samo. Počítejte ale s tím, že potraviny bude nutné vážit.

Paleo

Abyste hubli po vzoru jeskynních lidí, nemusíte lovit mamuty a cpát do sebe hory masa. Stačí z jídelníčku vyloučit ty potraviny, které neměli k dispozici ani naši dávní předkové. Vynechte pečivo, obiloviny, rýži, luštěniny, mléčné výrobky a samozřejmě všechno, co prošlo průmyslovým zpracováním (margaríny, sladkosti, brambůrky apod.). Zaměřte se na ovoce, zeleninu, ryby a libové maso a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Bez lepku

I když netrpíte celiakií nebo alergií na lepek, bezlepkové stravování vám může pomoct zhubnout. Tím, že nebudete jíst pečivo, těstoviny, knedlíky a další potraviny, jež lepek obsahují, zbavíte jídelníček spousty prázdných kalorií, které způsobují přibírání na váze.

Zdroj: Fithall.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 6. 2023

Dnes se můžete cítit trochu pod psa kvůli fyzickému a emocionálnímu stresu v posledních dnech. Pokud můžete, uklidněte se. Tento den není vhodný k tomu, abyste byli příliš zaneprázdněni nebo se pouštěli do nových projektů. Berani, špatná komunikace by mohla způsobit jedno nebo dvě rozčilení, a tak se snažte zachovat chladnou hlavu. Nedělejte z komára velblouda. Nepřijde nic, co by se nedalo zvládnout.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.