5 zdravých potravin, které mají víc tuku než kobliha

5 zdravých potravin, které mají víc tuku než kobliha

Přestože na slovo tuk většina lidí reaguje velmi negativně, není k tomu tak úplně důvod. Je třeba totiž nejdřív rozlišovat, o jaké tuky se jedná. Existují i zdraví prospěšné tuky, které podporují zdravé srdce, udržují nás v dobré psychické kondici a pomáhají zmírnit zhoršování kognitivních schopností.

Máme pro vás potraviny, které obsahují více tuku než koblihy s marmeládou (v jedné takové pocukrované kouličce je mimochodem 13 gramů tuků). To, že obsahují tolik tuku, nicméně neznamená, že byste se jich měli vzdát.

Polovina avokáda

V avokádu najdeme mnoho vitamínů - E, C, A a vitamíny skupiny B, minerální látky vápník, měď, železo, magnesium, mangan, fosfor a zinek. Dále obsahuje kyselinu olejovou, linolovou a palmitovou a vlákninu.

Polovina tohoto ovoce obsahuje 15 gramů tuků, což je obrovské množství. Ale většina z nich, konkrétně 10 gramů jsou mononenasycené tuky, které zlepšují hladinu cholesterolu v krvi. Dále jeho konzumace snižuje hladinu cukru v krvi, což při hubnutí je velmi důležité. Také podle studie publikované v magazínu Diabetes Care zdravé tuky brání hromadění tuku v břišní oblasti. Je to paradoxní, ale vypadá to, že čím více zdravých tuků jíte, tím jste hubenější v pase.

Tři velká vejce

Vejce jsou nutričně velmi bohatou potravinou, obsahují především lehce stravitelné cenné bílkoviny, které jsou podle některých odborníků hodnotnější než bílkoviny obsažené v mase nebo mléce. Kromě toho vejce obsahují všechny vitamíny mimo vitamínu C a velké množství minerálních látek – železo, draslík, fosfor, zinek.

Přestože obsahují tolik prospěšných látek, neznamená to, že je můžeme jíst neomezeně. Jsou totiž velmi bohatá na tuk, který se poměrně rovnoměrně dělí mezi nasycené, mononenasycené a polynenasycené tuky.

Dvanáct oliv

Olivy patří mezi ovoce, ale tím zajímavé informace o nich nekončí. Zelené a černé olivy jsou plody jednoho stromu, jen jde o různé stupně zralosti. Černé olivy obsahují asi 20-30 procent oleje na váhu a jsou jemnější. Většina tuků však jsou mononenasycené mastné kyseliny, které patří mezi zdravé tuky. Kromě toho jsou dobrým zdrojem vitamínů E, A, K a D a obsahují také pestrou škálu polyfenolů a flavonoidů. Posilují naši imunitu a zpomalují stárnutí a snižují pravděpodobnost revmatických chorob. Jsou sice zhruba stejně tučné jako koblihy, ale ty našemu tělu rozhodně neprospívají tak, jako olivy.

Třicet gramů neslazeného sušeného kokosu

Pro lidi s potravinovou intolerancí laktózy nebo alergií na mléčné proteiny znamená kokos vhodnou náhradu za kravské mléko. Kokos je velmi výživný a bohatý na vlákninu, vitamíny a minerály. Dá se klasifikovat jako funkční potravina, protože kromě své výživové hodnoty má i mnohostranné, zdraví prospěšné účinky.

Sušený kokos vypadá poměrně nevinně, ale 30 gramů této pochutiny obsahuje 18 gramů tuků. Téměř všechny jsou nasycené, ale nový výzkum naznačuje, že mají v oblasti zdravé výživy své místo. Nemají totiž až takový vliv na onemocnění srdce, jak si lékaři dříve mysleli. Přesto výživoví specialisté nedoporučují jíst víc nenasycených tuků, než je 10 procent denního kalorického příjmu, tedy asi 20 gramů. Se sušeným kokosem to tedy nepřehánějte, je ale součástí zdravé výživy.

Dvě lžíce arašídového másla

Dokážete-li arašídovému máslu odolat a sníte pouze dvě polévkové lžíce, přijmete 16 gramů tuku. Asi polovina z tohoto množství jsou mononenasycené tuky, které by měly tvořit největší část příjmu tuků i v našem běžném jídelníčku a stejně tak by měly nahradit i příjem nasycených tuků. Ze dvou lžic arašídového másla získáte také skoro čtyři gramy polynenasycených tuků. Jejich nedostatek může mít za následek bolavé klouby, bolesti na hrudníku, PMS, píchavé pocity na rukách a nohách, vysoký krevní tlak, nemoci srdce a cév, náchylnost k tvorbě nádorů nebo poruchy trávení a pomáhají snížit riziko vzniku diabetu 2. typu a srdečního onemocnění.

-lk-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.