zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

6 důvodů, proč je výhodné cvičit ráno nebo dopoledne

Nemusíte jen běhat. Vyberte si, co vám vyhovuje
Autor: iStock Nemusíte jen běhat. Vyberte si, co vám vyhovuje
anna kopečková , Vydáno: 23.04.2017
Možná, že si kladete otázku, kdy je nejlepší cvičit. Odpověď je snadná – kdykoliv. Jakákoliv pohybová aktivita je lepší, než žádná, nicméně cvičení v různé denní fázi s sebou nese určitá specifika. A cvičit ráno nebo dopoledne je výhodné z mnoha důvodů.

reklama

Typy lidí lze podle cirkadiánního rytmu dělit na skřivany a sovy. Skřivani jsou aktivní ráno a dopoledne a večer brzo „odpadnou“. Sovám se naopak nejlépe pracuje i sportuje večer a v noci. Pokud se v některém z těchto typů poznáváte, upravte podle toho svoje aktivity. Většina lidí se najde někde uprostřed, nebo je nucená svou přirozenost podvolit práci a rodině.

V okamžiku, kdy víte, že jste nejvýkonnější ráno, ale potřebujete dokončit důležitý pracovní projekt nebo se něco naučit, odložte sportování na později (nebo si zkrátka vyberte podle svých priorit, čemu se budete věnovat). Se sovami to platí zrovna tak.

Zde je několik důvodů, proč je výhodné cvičit ráno nebo dopoledne. Možná si kvůli nim příště přivstanete:

1. Nastartujete se

Nic vás neprobudí tak, jako ranní dávka endorfinů (dokonce ani silná káva ne!). Nic vás neprotáhne a nerozehřeje tak, jako jóga po probuzení. Nic vám nedodá takovou dravost a odhodlání jako dopolední silový trénink. Pohyb vás zkrátka vyšle do nového dne jako raketu, se skvělou náladou a spoustou energie.

2. Probudíte metabolismus

Ať budete cvičit na lačno nebo po lehké snídani, pohyb probudí látkovou výměnu a popožene spalování podkožních zásob tuku. Celý den pak můžete jíst s pocitem, že přijaté živiny tělo použije na regeneraci i jako stavební materiál. Trávení bude lépe fungovat, peristaltika střev pošlape jako hodinky a vůbec se budete cítit celkově lépe.

3. Budete líp jíst

Dopřejte si ráno pořádnou dávku fyzické aktivity a uvidíte, že po zbytek dne budete mít větší chuť jíst zdravě a vyváženě. Jednak si o kvalitní živiny řekne samo tělo a jednak bývá lidem líto mařit sportovní snažení pojídáním dortů či rychlého občerstvení.

4. Po snídani/ na lačno

Když budete trénovat s prázdným žaludkem, možná nespálíte víc tuku, ale určitě se při sportování budete cítit „lehce“. Stejně tak po malé snídani se vám bude hýbat mnohem lépe, než po celém dni jedení (byť bylo jídlo zdravé a lehké). Ráno obvykle lidé nebývají nafouknutí ani přejedení.

5. Ranní ptáče

Představte si, že je deset hodin dopoledne a vy už za sebou máte desetikilometrový běh. Cvičením ráno a dopoledne si den protáhnete a budete mít pocit uspokojení z toho, že stihnete spoustu věcí.

6. Večer usnete

Pohybová aktivita aktivuje a stimuluje organismus. To je důvod, proč lidé, kteří cvičí večer, hůř usínají i spí. Když si zacvičíte ráno, tělo bude mít během dne dostatek času na zklidnění a vy večer usnete jako miminko.

Zdroj: Fithall.cz

fithall banner nový 2 Foto:

Mohlo by vás taky zajímat:

10 nesmyslných cviků, které se stále cvičí

Pokroky a nová zjištění v oblasti výživy i cvičení narůstají geometrickou řadou. To, co platilo před pár lety, se dnes ukazuje jako neúčinné a naopak to, co jsme zavrhovali, nyní bereme na milost. Zkušenosti cvičenců i trenérů naznačují, že některé cviky, které se stále cvičí, jsou skoro k ničemu.

Seznamte se s deseti nesmyslnými cviky, jež se stále cvičí, ale nepřinesou vám žádné pokroky:

Sedy–lehy

nesmyslné cviky sedy lehy

Při tomto cviku neposilujete břišní svaly, ale přetěžujete bedra, oblast krční páteře, ale také tzv. iliopsoas čili sval, který vede od pánevní kosti dolů na stehno. Přetěžováním svalstva vznikají svalové disbalance a bolesti, ale rozhodně ne sexy břišní pekáč. Pokud chcete krásné a funkční bříško, zkuste vzpory (ovšem prováděné správnou technikou).

Hubnutí chůzí: Kolik energie spálíte?

Mohlo by se zdát, že chůze je jen pro lenochy. Můžete se při ní ale i pěkně zapotit. Chodit totiž nemusíte jen po rovině. Přečtěte si, kolik energie spálíte při různých druzích chůze:

Obyčejná chůze – rychlost 4–5 km/h

hubnutí chůzí středně

Pokud vážíte 54–63 kg:

15 minut: 50 kcal

30 minut: 100 kcal

1 hodina: 200 kcal

 

Pokud vážíte 64–72 kg

15 minut: 60 kcal

30 minut: 112 kcal

1 hodina: 225 kcal

 

Pokud vážíte 73–80 kg:

15 minut: 65 kcal

30 minut: 127 kcal

1 hodina: 255 kcal

 

7 potravin, které nikdy nejezte před cvičením

Bylo už hodně napsáno o potravinách, které je dobré jíst před cvičením, aby svaly lépe pracovaly, co jíst po cvičení, aby se naše tělo rychleji zregenerovalo. Co ale NEJÍST před cvičením, aby cvičení mělo efekt a vy se u něho netrápila, se dozvíte právě teď.

Kořeněná jídla

8 potravin, které nikdy nejezte před cvičením spicy

Ač by se vám mohlo zdát, že kořené jídlo v kombinaci např. s rýží je lehké a před sportem ideální, opak je pravdou. Ostré či silně kořeněné pokrmy jsou náročné na trávení a může vás z nich začít pálit žáha. Také se hůře tráví a zažívací problémy během cvičení určitě nechcete.

reklama

Související témata: cvičení , sport , hubnutí , ranní cvičení

reklama

Přečtěte si také

reklama