6 důvodů, proč se vykašlat na diety

Než se začnete trápit nějakou dietou, přečtěte si, jestli má cenu s ní vůbec začínat.

Slovo „dieta“ v podstatě znamená jakýkoliv stravovací styl. Pochází z anglického „diet“ čili výživa. Většina lidí si pod tímto pojmem ale představí dietu redukční. Těch existuje, jako dalších diet, nespočet a je jen na vás, kterou si zvolíte.

Redukční diety jsou primárně určené pro shazování přebytečných kilogramů a některé z nich bohužel dál už moc neřeší, z jaké hmoty ty ztracené kilogramy budou pocházet, zda z tukových zásob, vody či pracně nabyté svaloviny.

Diety, jež pracují na principu omezení nebo cyklování sacharidů, jsou všeobecně účinné, ale je při nich nutné jíst dostatek bílkovin i zdravých tuků. Naopak nízkotukové nebo extrémně nízkokalorické (VLCD) diety příliš vhodné nejsou.

Hlavní důvody, proč nedržet diety, jsou uvedené zde:

1. Nemáte nadváhu

Pokud nepotřebujete shazovat ze zdravotních důvodů nebo se nepřipravujete na závody ve fitness, do redukčních diet se nepouštějte. Jestliže chcete svoje svaly vyrýsovat a tělo vyladit k dokonalosti, přidejte aerobní aktivitu, lehce omezte sacharidy a buďte trpěliví.

2. Nemáte informace

Možná si myslíte, že už jste si všechno důležité přečetli, a že už jen zbývá uvést šedou teorii do praxe. Návody v ženských časopisech a diety, které jsou ke stažení na internetu, vám mohou ale ublížit. Svěřte se do rukou odborníka nebo si aspoň nechte poradit někým, kdo výživě opravdu rozumí.

3. Neznáte svoje tělo

Jestliže nevíte, jak se vaše tělo chová, když mu odejmete sacharidy, nebo jak reaguje na zvýšený příjem tuků, funkční dietu pak zvládnete dodržovat jen stěží. Než se do hubnutí pustíte, zkuste pozvolna s jednotlivými živinami manipulovat (třeba nesnídat sacharidy, ale vejce se šunkou a pod.) a pozorujte, jaký to má na vás účinek.

4. Jídlem řešíte „stresy“

V případě, že pro vás jídlo představuje psychickou oporu či útěchu a vy si ho odeberete, bude vás to ještě víc stresovat. V první řadě se naučte zvládat nepříjemné a náročné situace jinými prostředky a teprve poté začněte s redukcí tukových zásob.

5. Máte slabou vůli

Hubnutí není zase tolik o vůli, jako o motivaci. Určitá dávka pevné vůle je ale potřeba. Když o sobě víte, že v oblasti vůle máte rezervy, nedržte diety, ale spíš se zaměřte na postupnou a pomalou změnu životního stylu – místo dvou lžiček cukru do kávy si dejte jednu a půl a po čase se dopracujte na půl lžičky.

6. Rozladíte si organismus

Diety nemá naše tělo rádo. Při omezení kalorií a živin se bojí, že to bude navždy, proto si drží každý gram tuku zuby nehty. Abyste vyhráli boj nad svým tělem, chce to pořádnou výdrž a trpělivost – ve hře jsou totiž také hormonální a jiné chemické procesy, nad kterými nemáme kontrolu.

Zdroj: Fithall.cz

Sdílejte článek
Štítky hubnutí dieta sacharidy diety jojo efekt

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.