6 nejhorších jídel na večer: Tloustne se po nich a špatně spí

6 nejhorších jídel na večer: Tloustne se po nich a špatně spí

Kvalitní spánek je extrémně důležitý pro funkci mozku i celého těla. Umožňuje regeneraci po náročném dni (nebo noci – v případě práce na směny) a dodává nám energii na dny následující. Když má člověk potíže se spaním, je unavený, rozmrzelý, hůř se soustředí a nic ho nebaví.

Poruchy spánku mohou mít různé příčiny – od psychologických (potíže v práci, neuspořádané vztahy, problémy různého charakteru) až po fyzické (nemoci, bolesti zad a kloubů, spánková apnoe). Důležitou roli v kvalitě nočního odpočinku hraje také pohyb a výživa.

Co se jídla týče, před ulehnutím do postele bychom se neměli nacpat k prasknutí, ale ani bychom neměli chodit spát s úplně prázdným žaludkem. Lidé, kteří drží dietu, nemohou často usnout, protože mají hlad a organismus je nastavený tak, že když má hlad, nechce spát, ale jít shánět potravu (vyplavuje se adrenalin a tělo se chystá k lovu či sběru). To je důvod, proč je při hladovění jedinec unavený, ale ne a ne zabrat.

Večer a v noci se mnohem snáz ukládá přebytečná energie do podkožních tukových zásob, protože energii už nevyužijeme.

Existují potraviny, kterým bychom se měli ve večerních hodinách a před spaním úplně vyhýbat:

Čokoláda

Ta vysokoprocentní je sice relativně zdravá, ale i tak obsahuje obrovské množství tuku. Mléčné čokolády jsou navíc dost sladké. Kakao, z něhož se čokolády vyrábějí, obsahuje kofein – a ten je, jak známo, nepřítelem spánku. Některé studie ale tvrdí, že v kombinaci s theobrominem (další látka schovaná v kakau) není kofein aktivní, a proto prý zase tak povzbuzující účinky čokoláda nemá. Co ale před spaním určitě v čokoládách škodí, je tuk a cukr.

Tučné maso

Maso se hrozně dlouho tráví a to tučné ještě déle. Před ulehnutím si ho nedávejte, abyste nezatížili trávicí systém a aby se organismus mohl „soustředit“ na spánek a ne na trávení.

Těstoviny

Pokud chcete přibrat, klidně je večer jezte, ale v opačném případě si je raději odpusťte. Těstoviny jsou vyrobené z mouky, vody a někdy také z vajec – a mouka se rovná čistým sacharidům, které se velice rády zavrtají do vašich boků.

Bílé pečivo

Zde platí to stejné jako pro těstoviny. Moučné výrobky mají vysoký glykemický index a nutí k aktivitě slinivku břišní. Večer by se ale celé tělo mělo zklidnit a nepodstupovat žádné zběsilé metabolické pochody.

Sladkosti a ovoce

Když si dáte sladkou tyčinku, muffin, koláčky nebo koblihy, vyletí hladina krevního cukru do nebeských výšek. Budete mít spoustu energie a nebude moct usnout. Po chvíli se ale hladina prudce sníží, pocítíte únavu a tělo si opět schová přebytečné kalorie do podkoží. Ovoce je sice zdravé, nicméně také plné cukru a ten na spaní není třeba.

Brambůrky a oříšky

Tučné, smažené, solené – nic z toho není pro organismus vhodné a už vůbec ne na noc. Netrapte svoje zažívání (žlučník, slinivku, žaludek, střeva i játra). Bude se vám špatně spát a navíc si zaděláte na kila navíc. Dejte si raději zeleninu a libové maso.

Zdroj: Fithall.cz

Sdílejte článek
Štítky jídlo spánek energie čokoláda organismus

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 2. 2024

Dnes nechcete nic jiného než být sami. Aby se tak stalo, Berani, musíte vypnout telefon i počítač a na dveře pověsit ceduli Nerušit. I tak je pravděpodobné, že vaši přátelé projdou kolem cedule a zeptají se, co je k večeři. Je to jeden z těch dnů. Lidé se chtějí scházet a chtějí to dělat u vás doma. Objednejte si své oblíbené komfortní jídlo a užijte si ten chaos.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.