7 signálů, že jste závislí na zdravém životním stylu

7 signálů, že jste závislí na zdravém životním stylu

Snaha jíst zdravě je chvályhodná, ale nic se nemá přehánět. Touha po zdraví dnes u mnoha lidí přerůstá v nezdravou posedlost. Zkuste si odpovědět na pár následujících otázek, ať víte, jak na tom jste.

Přemýšlíte o zdravé stravě téměř neustále?

Takzvaně ´normální´ člověk myslí na jídlo, jen když má hlad, případně přemýšlí-li, co je třeba nakoupit na víkend či co udělá dětem k večeři. Posedlost zdravou stravou zvaná ortorexie však zaměstnává mysl jedince prakticky nonstop.

Pokud se vaše myšlenky toulají výhradně kolem toho, co biologicky nezávadného budete obědvat a večeřet a kde to seženete, máte problém.

Přestali jste chodit do restaurací?

Návštěva restaurace by měla být radostí, nikoli důvodem ke stresu. Avšak lidé, pro které „bio“ znamená totéž, co bůh, se o tuto příjemnou chvíli nechávají ochudit. Nekousli by do ničeho, co si sami nesehnali v chaloupce uprostřed čisté přírody, a mají podezření hraničící s jistotou, že v restauraci by se jim na talíři ocitlo něco podezřelého. Co na tom, že to báječně chutná a že to dřív milovali…

Odmítáte srdečně míněná pozvání k příbuzným?

Výpravy k tetičce z Moravy jste zbožňovali od dětství, nikdy nezapomenete na vůni domácích jitrniček s bramborovou kaší, na úžasné makové buchty či králíka na smetaně. Dnes taková pozvání ke zděšení dobromyslných příbuzných odmítáte, protože si umíte představit, jak by se asi tvářili, kdybyste odmítli oběd a namísto něho si vybalili bio jablečný salát s obilnými klíčky.

Máte pocit viny, když uděláte dietní chybu?

I mistr tesař se někdy utne a chybička se vloudí. Ačkoli se obdivujete vzhledem ke zdravému způsobu života a vaše sebevědomí neustále vzrůstá, ještě stále to není dokonalé. Možná se stalo, že jste si omylem či z roztržitosti dali s kolegy nezdravou černou kávu! Anebo – nedejbože – jste si automaticky ukousli z kamarádčina jablka, a přitom dobře víte, že ona nakupuje v tom nejobyčejnějším obchodě bez bio regálů. A co teprve ten tajně snědený kousek čokolády! A teď vás pronásleduje silný pocit viny…

Promýšlíte jídelníček na několik dnů dopředu?

Tak to bývá ve školních jídelnách. Pečlivě promyšlený jídelníček na celý týden. Máte také takový osobní jídelníček, který obsahuje jen nezávadné a stoprocentně zdravé potraviny, mnohdy pracně sháněné přes internet? Případně je nutné kvůli nim cestovat na druhý konec města či dokonce do sousedního města?

Děláte kromě shánění a přípravy zdravého jídla ještě něco jiného?

Posedlost zdravou stravou, pokud je dostatečně vyvinutá, spolkne až překvapivě velké množství času. Sebekriticky se zamyslete, zdali stihnete kromě organizování vlastního stravování také něco jiného, takové ty běžné věci. Chodíte do práce? Nakupujete pro rodinu? Zajdete si občas do kina, přečtete si knížku, popovídáte si s kamarádkou? Anebo na to už není čas?

Podezříváte bio potraviny, že nejsou dostatečně bio?

Právě! Teď jsme narazili na Achillovu patu každého správného ortorektika (člověka posedlého zdravou stravou). Ne každá biopotravina označená jako bio je skutečně stoprocentní, je třeba pečlivě si vybírat i mezi chaloupkami zdravé výživy. Ty zákeřné nabízejí ubohému zákazníkovi falešné bio zboží. Pak už tedy nezbývá, než se obrátit na důkladně prověřené internetové obchody, z nichž ovšem mnohé rovněž mohou hanebně selhat. Ortorektik v nejrozvinutějším stadiu končí tak, že si nechává posílat bio špenát z Austrálie.

Eva Michorová

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.