zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Antikoncepce a tloustnutí: Skutečně to spolu souvisí?

Antikoncepce a tloustnutí: Skutečně to spolu souvisí?
Autor: thinkstock.com Antikoncepce a tloustnutí: Skutečně to spolu souvisí?
motlovk , Vydáno: 28.12.2016
Stalo se vám, že jste začala brát antikoncepční pilulky a kila šla nahoru? S tvrzením, že užívání hormonální antikoncepce přispívá ke zvyšování hmotnosti u žen, se setkává denně mnoho gynekologů.

reklama

I gynekoložka MUDr. Dagmar Makalová: „S duševní a tělesnou pohodou (ostatně i s hmotností) souvisí i výběr antikoncepčního přípravku. „Nechci přibrat na váze,“ říkají často žadatelky o předpis hormonální antikoncepce. Tento požadavek je díky moderním přípravkům již splnitelný.“

Není to tuk, ale většinou zadržená voda!

Dříve užívání antikoncepčních pilulek skutečně vedlo ke zvýšení hmotnosti, protože pilulky obsahovaly vysoké množství hormonů, které napomáhaly zadržování vody v těle a tím přibírání na váze. Moderní antikoncepce sice také obsahuje hormony (estrogeny), ale v menším množství, než tomu bývalo kdysi.

Svěřte se gynekologovi

Když jdou kila nahoru, řekněte to gynekologovi. „Má-li žena problémy s váhou, je pro ni vhodná antikoncepce spíše s obsahem drospirenonu, který působí proti nadbytečnému ukládání vody v těle v důsledku zvýšeného příjmu hormonů.

Mizí proto nejen cyklické přírůstky hmotnosti, ale i napětí v prsou, pocity nadýmání, otoky nohou, bolesti břicha, hlavy apod. Díky možnosti výběru dávkování estrogenu je možné, aby hormonální antikoncepci s obsahem drospirenonu užívaly všechny ženy v reprodukčním věku,“ vysvětluje gynekoložka MUDr. Dagmar Makalová.

„Další výhodou drospirenonu jsou jeho antiandrogenní účinky. Působí tak např. proti účinkům testosteronu, což je nejznámější androgen. Ten ovlivňuje činnost mazových žláz – tedy vznik akné. V druhé polovině menstruačního cyklu také nejedna žena trpí změnami nálad, bolestmi hlavy, břicha, nadýmáním, otoky apod. I tady drospirenon pomáhá a u některých žen způsobuje well-being, tedy zvýšení pocitu duševní pohody,“ potvrzuje pozitivní vliv drospirenonu MUDr. Makalová.

Buďte v psychické pohodě

Vědomí, že antikoncepce nebrání zhubnutí, pomáhá k navození psychické pohody, která je neméně důležitá pro celkový zdravotní stav a každodenní způsob života. Jak tvrdí MUDr. Dagmar Makalová: „Pro ´redukční´ kúru je nutné mít nejen počáteční impulz, ale i dostatek elánu a patřičnou výdrž. Proto antikoncepce, která podpoří duševní pohodu, má vliv na udržení individuálně optimální hmotnosti a životního optimismu.“

reklama

Související témata: zdraví , cvičení , dieta , antikoncepce , hormonální antikoncepce

reklama

Přečtěte si také

reklama