Antikoncepce a tloustnutí: Skutečně to spolu souvisí?

Stalo se vám, že jste začala brát antikoncepční pilulky a kila šla nahoru? S tvrzením, že užívání hormonální antikoncepce přispívá ke zvyšování hmotnosti u žen, se setkává denně mnoho gynekologů.

I gynekoložka MUDr. Dagmar Makalová: „S duševní a tělesnou pohodou (ostatně i s hmotností) souvisí i výběr antikoncepčního přípravku. „Nechci přibrat na váze,“ říkají často žadatelky o předpis hormonální antikoncepce. Tento požadavek je díky moderním přípravkům již splnitelný.“

Není to tuk, ale většinou zadržená voda!

Dříve užívání antikoncepčních pilulek skutečně vedlo ke zvýšení hmotnosti, protože pilulky obsahovaly vysoké množství hormonů, které napomáhaly zadržování vody v těle a tím přibírání na váze. Moderní antikoncepce sice také obsahuje hormony (estrogeny), ale v menším množství, než tomu bývalo kdysi.

Svěřte se gynekologovi

Když jdou kila nahoru, řekněte to gynekologovi. „Má-li žena problémy s váhou, je pro ni vhodná antikoncepce spíše s obsahem drospirenonu, který působí proti nadbytečnému ukládání vody v těle v důsledku zvýšeného příjmu hormonů.

Mizí proto nejen cyklické přírůstky hmotnosti, ale i napětí v prsou, pocity nadýmání, otoky nohou, bolesti břicha, hlavy apod. Díky možnosti výběru dávkování estrogenu je možné, aby hormonální antikoncepci s obsahem drospirenonu užívaly všechny ženy v reprodukčním věku,“ vysvětluje gynekoložka MUDr. Dagmar Makalová.

„Další výhodou drospirenonu jsou jeho antiandrogenní účinky. Působí tak např. proti účinkům testosteronu, což je nejznámější androgen. Ten ovlivňuje činnost mazových žláz – tedy vznik akné. V druhé polovině menstruačního cyklu také nejedna žena trpí změnami nálad, bolestmi hlavy, břicha, nadýmáním, otoky apod. I tady drospirenon pomáhá a u některých žen způsobuje well-being, tedy zvýšení pocitu duševní pohody,“ potvrzuje pozitivní vliv drospirenonu MUDr. Makalová.

Buďte v psychické pohodě

Vědomí, že antikoncepce nebrání zhubnutí, pomáhá k navození psychické pohody, která je neméně důležitá pro celkový zdravotní stav a každodenní způsob života. Jak tvrdí MUDr. Dagmar Makalová: „Pro ´redukční´ kúru je nutné mít nejen počáteční impulz, ale i dostatek elánu a patřičnou výdrž. Proto antikoncepce, která podpoří duševní pohodu, má vliv na udržení individuálně optimální hmotnosti a životního optimismu.“

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.