Diety a hubnutí

3. února 2018 16:11

Martina Čerňanská

Atkinsonova, Dukanova naebo Paleo? Vyznáte se v nízkosacharidových dietách?

Kdo by dnes neznal diety založené na nízkém příjmů sacharidů a naopak spoustě bílkovin? Nelze popřít, že tyto diety většinou zabírají a skoro každý hubnoucí člověk je dříve nebo později vyzkouší. Duknova, Atkinsonova, Cambridge nebo Paleo? Víte, kterou si vybrat a jaké jsou v nich rozdíly?

Všechny tyto diety jsou v zásadě postavené na principu, kdy se tělo dostane do tzv, ketózy. To je stav, při kterém tělo začne při nízké hladině cukru v krvi z mastných kyselin v játrech vyrábět ketony, kterými nahrazuje cukry. Jakmile tělo spotřebuje svou zásobu sacharidů, začne spalovat vlastní tukové zásoby a to nám všem jde.

Trh se shazováním váhy je zavalen všemi možnými dietními programy. Který by mohl být ten pravý pro vás? Tady je malý přehled nízkosacharidových diet:

Cambridge Weight Plan - umírněná volba

Dieta zvaná Cambridge Weight Plan byla formulována tak, aby obsah sacharidů byl minimální a stačil pouze na okamžitou spotřebu a nikoli k uložení. Sebemenší příjem nepovolených sacharidů může tuto velmi slabou ketózu porušit a vézt ke vzniku tzv. plateau, kdy hubnutí se zastaví nebo dokonce ke zvýšení váhy.

Cambridge dieta má celkem 4 fáze: Přípravu, Redukci, Stabilizaci a Udržení.

Součástí Cambridge Weight Plan programů je také 14 denní pročišťující a detoxikační kúra. Tento program mohou podstoupit i lidé s nižší váhou či ti z nás, kteří se jen neuhlídali o Vánocích a potřebují pročistit a trochu shodit.

V rámci Cambridge diety nejíte jen maso, ale i různé polévkové krémy, ovesné kaše, tyčinky nebo dokonce špagety. Je vhodná pro ty, kteří si život o masu a vejcích nedokáží představit.

Dukanova dieta - otruby povoleny

Autorem diety je francouzský odborník na výživu Dr. Pierre Dukan. Celé kouzlo spočívá v tom, že jíte jenom proteiny a zapíjíte je velkým množstvím vody. Denně se doporučuje vypít až tři litry neslazených tekutin! Doktor Dukan však do diety zařazuje i i jednu polévkovou lžíci ovesných otrub denně! Otruby jsou zdrojem stravitelné i nestravitelné vlákniny, což je ideální kombinace pro zachování správné činnosti tlustého střeva. Obsahují vlákninu, kterou dokážeme strávit jen z nepatrné části, a tak její zbytky neustále nutí střeva k pohybu a tím jsou otruby pro naše tělo tak důležité. Obsahují také velké množství sacharidů a proteinů. Není to špatná strategie, protože je známo, že při těchto typech diet často dochází k zácpám a špatnému trávení spousty masa.

Paleo dieta - návrat před vynález zemědělství

Paleolitická strava je založena na stravovacích návycích našich nejstarších předků, "lovců-sběračů" z období paleolitu, což bylo vůbec nejdelší období v lidských dějinách. Paleolitičtí lidé se živili lovem divokých zvířat a sběrem jedlých rostlin a plodů. Paleo dieta je založena na konzumaci ovoce, zeleniny, libového masa, ryb, mořských plodů a ořechů. Filozofie paleo diety je v podstatě velmi jednoduchá: konzumujete potraviny, které jsou z pohledu vývoje člověka nejpřirozenější. Se vznikem zemědělství přibyly do našeho jídelníčku potraviny, které jsou pro náš metabolismus podle tohoto dietního plánu nevhodné, jako jsou například mléko, luštěniny, obilniny, rafinované oleje a cukry a veškeré průmyslově zpracované potraviny. Jezte prostě to, co by jedla vaše prehistorická babička. Maso, ořechy, vejce, plody. Žádné mléko, žádné předpřipravené jídlo, zabalené do folie a plné éček a skrytých cukrů, žádné obiloviny.

Atkinsonova dieta - jízda pro “masožrouty”

Ta je asi nejslavnější keto dieta ze všech. Světu ji ukázal Hollywood, kde jsou extrémní požadavky na dokonalá těla. Držel ji kde kdo, ale slavnou se stala, když dokázala dostat do formy Renée Zellweger, dobrovolně oplácanou kvůli roli Bridget Jones. Atkinsonova dieta je poměrně striktní v pohledu na sacharidy a říká, že prostě skoro žádné. Med místo cukru nic neřeší a ovoce místo dezertu také ne. Nejde přeci o kalorie, ale o ketózu a ta musí být jako řemen. Povoleny jsou steaky, vejce, sýry, ale i paštika nebo škvarky, když na to přijde. Ale sacharidy naprosto minimální. Tento dietní plán se nemazlí ani s ovocem a mnoha druhy zeleniny, které jsou “plné sacharidů” , tedy “nevhodné”. Nedáte si mrkev, jablko ani hrášek, zapomeňte na banán nebo úrodu rajčat. Všechno to obsahuje “nežádoucí” sacharidy. Zhubnete rychle. Ale je to k udržení?

Sdílejte článek
Štítky jídlo ovoce vejce maso Vánoce cukr dieta sacharidy Cambridge bílkovina Renée Zellwegerová otruby

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 2. 2024

Dnes nechcete nic jiného než být sami. Aby se tak stalo, Berani, musíte vypnout telefon i počítač a na dveře pověsit ceduli Nerušit. I tak je pravděpodobné, že vaši přátelé projdou kolem cedule a zeptají se, co je k večeři. Je to jeden z těch dnů. Lidé se chtějí scházet a chtějí to dělat u vás doma. Objednejte si své oblíbené komfortní jídlo a užijte si ten chaos.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.